Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunek lekarski w Szczecinie to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.
Opis kierunku
Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.
Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.
Uczelnie
W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Aby zostać studentem kierunku lekarskiego będziesz musiał zaliczyć egzamin maturalny z języka polskiego, obcego i matematyki oraz dodatkowo z biologii i chemii lub z biologii i fizyki na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wieloma wyrzeczeniami, ale także poczuciem spełnienia i satysfakcji. Dlatego też, mimo wysokiego poziomu nauczania i konieczności przyswojenia niezliczonej ilości materiału, studia medyczne od lat zajmują jedne z czołowych miejsc w rankingach najpopularniejszych kierunków. Wiedza i umiejętności lekarza często decydują o zdrowiu, a nawet życiu pacjenta, dlatego też pobranie odpowiedniego wykształcenia i przygotowania zawodowego jest sprawą kluczową. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek lekarski w Szczecinie.
Idealni kandydaci na studia medyczne powinni interesować się naukami biologicznymi, chemicznymi oraz naukami o zdrowiu. Dużym atutem będzie także poczucie powołania, empatia oraz chęć niesienia pomocy innym ludziom. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to koniecznie aplikuj na kierunek lekarski w Szczecinie.
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarskim w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Jako student kierunku lekarskiego w Szczecinie będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk ścisłych, biologicznych i medycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów właśnie z tych obszarów tematycznych, między innymi:
W czasie studiów poznasz także szczegółową historię medycyny i dowiesz się jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni lat i epok. Ponadto, dowiesz się więcej na temat anatomii i fizjologii, co będzie stanowić podstawę do dalszego rozwijania twojej wiedzy medycznej. W dalszych etapach nauczania będziesz miał możliwość poznania różnorodnych specjalizacji medycznych, między innymi chirurgii, okulistyki czy ginekologii. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz na wybranych oddziałach szpitalnych.
Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Szczecinie
Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy trwają 6 lat (studia jednolite).
Kierunek lekarski można realizować jedynie w formie jednolitych studiów magisterskich. W praktyce oznacza to, że na naukę będziesz musiał poświęcić sześć lat, czyli dwanaście semestrów. Po upływie tego czasu będziesz mógł pochwalić się tytułem lekarza, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Studia medyczne w Szczecinie kształcą doskonałych i wszechstronnie wykształconych specjalistów, którzy z powodzeniem odnajdują się na obecnym, wymagającym rynku pracy. Dlatego też, po ukończeniu kierunku lekarskiego będziesz miał wiele ciekawych możliwości rozwoju zawodowego.
Przede wszystkim, znajdziesz zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki medycznej, między innymi w szpitalach, prywatnych klinikach czy gabinetach lekarskich. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości zawodowej z oddziałami ratunkowymi.
Absolwenci często decydują się na pracę w firmach farmaceutycznych lub na stanowisku przedstawiciela medycznego. Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje zawodowe wykorzystasz także zatrudniając się w ośrodkach naukowo-badawczych lub specjalistycznych wydawnictwach medycznych. Po ukończeniu studiów dobrym pomysłem będzie założenie własnej działalności gospodarczej lub rozpoczęcie kariery w środowisku międzynarodowym.
Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |