03.10.2022
W czwartek, 29 września, odbyła się próbna matura z matematyki. Z jakimi zadaniami mierzyli się uczniowie, którzy w maju przyszłego roku podejdą do oficjalnego egzaminu?
Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie przystąpili do zadań, zawartych w arkuszu dla poziomu podstawowego, na rozwiązanie których przewidziano 180 minut. W zestawie 26 poleceń znalazły się między innymi: równania z niewiadomymi, wyrażenia algebraiczne, czy logarytmy. Próbny egzamin został przeprowadzony według nowej formuły, która obejmuje absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego.
Zobacz arkusze - matura próbna 2022
arkusz | odpowiedzi |
odpowiedzi |
Zobacz więcej arkusze maturalne
Arkusz egzaminacyjny składał się z zadań otwartych i zamkniętych. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich poleceń można było uzyskać 46 punktów. Które okazały się najtrudniejsze? Zazwyczaj ostatnie zadanie w arkuszu uznawane jest za najbardziej wymagające. Jego treść brzmiała:
Wykaż, że dla każdej liczby naturalnej 𝒏 liczba 𝟏𝟎𝒏𝟐 + 𝟑𝟎𝒏 + 𝟖 przy dzieleniu przez 𝟓 daje resztę 𝟑.
W rozmowach na temat próbnego egzaminu, uczniowie sporo uwagi poświęcili zadaniu nr 12, które wymagało wskazania największej głębokości basenu, jak również zadaniu nr 23, które dotyczyło rodzinnej firmy produkującej wiatraki ogrodowe:
Rodzinna firma stolarska produkuje małe wiatraki ogrodowe. Na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków stwierdzono, że:
• przychód 𝑃 (w złotych) z tygodniowej sprzedaży 𝑥 wiatraków można opisać funkcją
𝑃(𝑥) = 251𝑥
• koszt 𝐾 (w złotych) produkcji 𝑥 wiatraków w ciągu jednego tygodnia można określić funkcją 𝐾(𝑥) = 𝑥2 + 21𝑥 + 170.
Tygodniowo w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 150 wiatraków. Oblicz, ile tygodniowo wiatraków należy sprzedać, aby zysk zakładu w ciągu jednego tygodnia był największy. Oblicz ten największy zysk.
Matematyka jest przedmiotem, który zazwyczaj wywołuje największe emocje. Podobnie było i tym razem, i aby się o tym przekonać, wystarczyło zajrzeć w dniu egzaminu na profile w popularnych mediach społecznościowych, które wypełniły się następującymi komentarzami:
- „Mam mieszane uczucia co do tej matematyki”,
- „Łatwy ten arkusz”,
- „W tym basenie to mnie nauczyciel utopi, jak będzie sprawdzał ten w większości pusty arkusz”,
- „Wyszłam z tej matmy i chyba jeszcze nigdy się tak nie zmęczyłam myśleniem”,
- „Będzie 0 procent jak nic”.
Na szczęście, próbna matura to test diagnostyczny, a zatem przeprowadzany jest wyłącznie w celu informacyjnym i diagnostycznym, a zatem nie podlega ocenie. Poza tym, arkusz obejmuje całość wymagań egzaminacyjnych, co oznacza, że może zawierać zadania dotyczące zagadnień, których uczniowie jeszcze nie omawiali na lekcjach.
W terminie 12 – 22 grudnia zostanie przeprowadzona próbna matura z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dokładne terminy zostaną opublikowane w przyszłym miesiącu.
Dowiedz się więcej
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia