14.05.2023
Matura próbna z biologii odbędzie się już niebawem, bo w grudniu 2022 roku. Ten test diagnostyczny pozwoli zarówno uczniom, jak i nauczycielom, sprawdzić, jak dobrze tegoroczni maturzyści są przygotowani do egzaminu maturalnego z biologii.
Wyniki matury próbnej pokażą, co należy jeszcze powtórzyć, jakie umiejętności przećwiczyć. W konsekwencji uczniowie będą mieli jeszcze kilka miesięcy na odpowiednie przygotowanie się do egzaminu maturalnego, który odbędzie się w maju 2023 roku.
Tłumaczymy, jakie będą wymagania na maturze próbnej z biologii w 2022 roku (a także na egzaminie maturalnym w 2023 roku), ile będzie trwała taka matura próbna oraz, kiedy dokładnie się odbędzie. Podpowiadamy także, jak przygotować się do matury próbnej z biologii, żeby napisać ją jak najlepiej.
Co znajdziesz w artykule
Wymagania na maturę próbną z biologii (oraz na egzamin maturalny w maju 2023) nie są żadną tajemnicą. Zostały one opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Informatorach o egzaminie maturalnym z biologii (należy je czytać razem z aneksami na 2023 i 2024 rok).
Wymagania dla poziomu rozszerzonego obejmują wymagania dla poziomu podstawowego oraz poniższe wymagania:
I. Pogłębianie wiedzy z zakresu różnorodności biologicznej oraz zjawisk i procesów biologicznych zachodzących na różnych poziomach organizacji życia. Zdający:
II. Rozwijanie myślenia naukowego; doskonalenie umiejętności planowania i przeprowadzania obserwacji i doświadczeń oraz wnioskowania w oparciu o wyniki badań. Zdający:
III. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych. Zdający:
IV. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów biologicznych. Zdający:
przedstawia opinie i argumenty związane z omawianymi zagadnieniami biologicznymi
V. Pogłębianie znajomości uwarunkowań zdrowia człowieka. Zdający:
VI. Rozwijanie postawy szacunku wobec przyrody i środowiska. Zdający:
objaśnia zasady zrównoważonego rozwoju.
I. Pogłębianie wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Zdający:
II. Pogłębianie znajomości uwarunkowań zdrowia człowieka. Zdający:
III. Rozwijanie myślenia naukowego; doskonalenie umiejętności planowania i przeprowadzania obserwacji i doświadczeń oraz wnioskowania w oparciu o wyniki badań. Zdający:
przeprowadza celowe obserwacje mikroskopowe i makroskopowe.
IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych. Zdający:
V. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów biologicznych. Zdający:
VI. Rozwijanie postawy szacunku wobec przyrody i środowiska. Zdający:
Dowiedz się więcej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Arkusz egzaminacyjny na maturze próbnej z biologii będzie wyglądał tak samo, jak ten na właściwym egzaminie maturalnym z tego przedmiotu w maju 2023. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 20 do 25 zadań.
W arkuszu egzaminacyjnym z biologii pojawią się wiązki zadań lub pojedyncze zadania. Wiązka zadań to zestaw od dwóch do sześciu zadań występujących we wspólnym kontekście tematycznym, w którym jest opisane zjawisko biologiczne, doświadczenie, obserwacja, materiał źródłowy itp.
Na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego znajdzie się dokładna instrukcja, którą warto uważnie przeczytać.
Sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura próbna z biologii odbędzie się 20 grudnia 2022 roku o godzinie 9:00. Wszystkie matury próbne w 2022 roku będą trwały od 12 do 21 grudnia. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała specjalny harmonogram, gdzie każdy z uczniów może sprawdzić dokładny termin testu diagnostycznego, do którego będzie przystępował.
sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura próbna z biologii, podobnie jak egzamin maturalny z tego przedmiotu w 2023 roku, będzie trwała 180 minut, czyli trzy godziny zegarowe. Warto, by uczeń samodzielnie w domu przećwiczył rozwiązywanie arkuszy maturalnych (na przykład z poprzednich lat) w tym czasie i sprawdził, czy się wyrabia w określonym wymiarze czasowym. Jeżeli nie – należy inaczej zorganizować sobie pracę podczas testu.
Dowiedz się więcej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przygotowując się do matury próbnej z biologii warto powtórzyć sobie wszystkie najważniejsze zagadnienia z tego przedmiotu – przydadzą się tutaj podręczniki oraz repetytoria. Dobrze jest również rozwiązywać arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Naukę należy jednak podzielić na części i odpowiednio rozplanować na kilka miesięcy.
Tematy, które często pojawiają się na egzaminie maturalnym z biologii to:
czytaj dalej
jak przygotować się do matury z matematyki
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia