Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
14.05.2023
Matura w 2023 roku zbliża się wielkimi krokami. Jest to najważniejszy egzamin w życiu młodego człowieka. To właśnie egzamin maturalny decyduje o tym, czy uczeń dostanie się na wymarzone studia i wybraną przez siebie uczelnie. Przed właściwym egzaminem w maju maturzystów czeka jednak matura próbna, która odbędzie się w grudniu 2022 roku.
Poniżej opisujemy wymagania na maturze próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, opisujemy, jak będzie wyglądał arkusz, ale też podajemy najważniejsze terminy, o których powinien pamiętać każdy maturzysta.
Podpowiadamy także, w jaki sposób uczeń może przygotować się do matury próbnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Te wskazówki warto jednak wykorzystać również podczas nauki do egzaminów maturalnych z innych przedmiotów - zarówno na maturę próbną, jak i na maturę właściwą.
Co znajdziesz w artykule
Uczniowie z niecierpliwością czekają na maturę próbną z języka polskiego, ponieważ pozwoli im to sprawdzić ich wiedzę i umiejętności przed maturą w maju. Oznacza to, że będą mieli jeszcze kilka miesięcy na ewentualne nadrobienie braków.
Wymagania na maturę próbną z języka polskiego są takie same, jak wymagania na maturę właściwą, która odbędzie się w maju. W tym roku uczniowie będą musieli zmierzyć się z maturą w Formule 2015 oraz w Formule 2023.
Ci, którzy przystąpią do matury w Formule 2023, będą pierwszymi uczniami, którzy podejdą do tego egzaminu. Jak więc będzie wyglądał egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w tej formule (a także matura próbna w grudniu)? Tutaj uczniów czeka trochę zmian.
Jakie wymagania stoją przed uczniem, który będzie zdawał próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Podczas matury próbnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym sprawdzane będzie, czy uczeń potrafi dokonać interpretacji porównawczej utworów literackich lub stworzyć wypowiedź argumentacyjną (w formie wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), która wymaga od ucznia odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego lub teoretycznoliterackiego lub krytycznoliterackiego.
Ogólne wymagania egzaminacyjne z języka polskiego na poziomie rozszerzonym:
Lektury obowiązkowe na maturę próbną 2022/2023 (poziom podstawowy):
Sofokles - "Antygona"
Jan Kochanowski - "Odprawa posłów greckich"
William Szekspir - "Makbet"
Molier - "Skąpiec"
Adam Mickiewicz - "Konrad Wallenrod"
Adam Mickiewicz - "Dziady cz. III"
Juliusz Słowacki - "Kordian"
Bolesław Prus - "Lalka"
Eliza Orzeszkowa - "Gloria victis"
Henryk Sienkiewicz - "Potop"
Fiodor Dostojewski - "Zbrodnia i kara"
Stanisław Wyspiański - "Wesele"
Stefan Żeromski - "Przedwiośnie"
Tadeusz Borowski - opowiadania: "Proszę państwa do gazu", "Ludzie, którzy szli"
Gustaw Herling-Grudziński - "Inny świat"
Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem"
Albert Camus "Dżuma"
George Orwell - "Rok 1984"
Sławomir Mrożek - "Tango"
Marek Nowakowski - "Raport o stanie wojennym" (wybrane opowiadanie)
Marek Nowakowski - "Górą Edek" (z tomu Prawo prerii)
Jacek Dukaj - "Katedra" (z tomu W kraju niewiernych)
Andrzej Stasiuk - "Miejsce" (z tomu Opowieści galicyjskie)
Olga Tokarczuk - "Profesor Andrews w Warszawie" (z tomu Gra na wielu bębenkach).
Jakie wymagania stoją przed uczniem, który będzie zdawał próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Podczas matury próbnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym sprawdzane będzie, czy uczeń potrafi dokonać interpretacji porównawczej utworów literackich lub stworzyć wypowiedź argumentacyjną (w formie wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), która wymaga od ucznia odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego lub teoretycznoliterackiego lub krytycznoliterackiego.
Dodatkowo uczeń przystępujący do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, poza lekturami obowiązkowymi, musi także zapoznać się z lekturami dodatkowymi. Są to:
William Szekspir, Hamlet;
Juliusz Słowacki, Lilla Weneda;
Zygmunt Krasiński, Nie-Boska Komedia;
realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac Ojciec Goriot lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary);
Stanisław Wyspiański, Noc listopadowa;
Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata;
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy;
Bruno Schulz, wybrane opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe;
Tadeusz Konwicki, Mała Apokalipsa;
Sławomir Mrożek, wybrane opowiadania.
Uczeń powinien zapoznać się rownież z obowiązującymi go wierszami i fragmentami lektur – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Dowiedz się więcej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wymagania na maturę próbną z języka polskiego są takie same, jak wymagania na maturę właściwą, która odbędzie się w maju. W tym roku uczniowie będą musieli zmierzyć się z maturą w Formule 2015 oraz w Formule 2023.
Ci, którzy przystąpią do matury w Formule 2023, będą pierwszymi uczniami, którzy podejdą do tego egzaminu. Jak więc będzie wyglądał egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w tej formule (a także matura próbna w grudniu)?
Podczas matury próbnej na poziomie podstawowym uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, argumentowania, znajomością zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną.
W Formule 2023 maturzyści będą mieli do rozwiązania ok. 5-7 zadań, opartych głównie na dwóch tekstach oraz test historycznoliteracki (6-15 zadań głównie otwartych), a także wypracowanie (minimum 300 wwyrazów). Z kolei w Formule 2015 maturzyści będą mieli do rozwiązania ok. 10-13 zadań (głównie opartych na dwóch tekstach). Będą musili napisać też wypracowanie (minimum 250 wyrazów).
Uczniowie z pewnością zastanawiają się, czy oprócz wypracowania na egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym pojawi się także część testowa. Otóż nie – próbna matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (oraz matura w maju 2023) będzie składać się jedynie z wypracowania. Oznacza to, że ten egzamin będzie wyglądał inaczej niż egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego.
Podczas matury próbnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz matury w maju 2023, zdający otrzyma arkusz, który będzie zawierał dwa tematy wypracowania do wyboru. Zdający musi wybrać i zrealizować jeden z tematów.
Najważniejsze informacje o maturze próbnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym:
Warto także wiedzieć, ile punktów będzie można zdobyć:
Sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura próbna 2022/23 z języka polskiego - terminy:
Kiedy odbędzie się egzamin maturalny w maju? Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 4 maja 2023, a na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 17 maja 2023 r.
sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom podstawowy
Uczniowie na napisanie egzaminu próbnego z języka polskiego na poziomie podstawowym na będą mieli 240 minut (formuła 2023).
Poziom rozszerzony
Uczniowie na napisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego mieli 210 minut. Wiedza, ile czasu jest na napisanie wypracowania, jest bardzo ważna, ponieważ pozwala odpowiednio rozplanować sobie pracę.
Dowiedz się więcej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Na pewno każdy uczeń zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio przygotować się do matury próbnej z języka polskiego. Przede wszystkim liczy się systematyczność – jeżeli jednak nie była ona do tej pory waszą mocną stroną – postarajcie się to zmienić jeszcze przez tę parę miesięcy, które będziecie mieć do matury w maju 2023 roku.
Warto również powtórzyć wszystkie zagadnienia omawiane na lekcjach języka polskiego – idąc krok po kroku, np. zgodnie z podręcznikiem lub repetytorium. Szalenie ważne jest również, by przeczytać streszczenia lektur – pozwolą wam one odświeżyć wiadomości zawarte w książce, przypomnieć sobie bohaterów oraz najważniejsze wydarzenia.
Ostatniego wieczoru przed maturą próbną z języka polskiego warto postawić na odpoczynek, a rano zjeść pożywne śniadanie.
czytaj dalej
jak przygotować się do matury z matematyki
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądał egzamin próbny z języka polskiego na poziomie podstawowym?Uczniowie podchodzący do próbnej matury w grudniu 2022 z języka polskiego na poziomie podstawowym otrzymali dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy arkusz, podzielony na część 1 i 2, składał się z 22 stron, zawierających 16 zadań. Drugi arkusz, czyli część 3 – wypracowanie – składał się z 17 stron. Łączna liczba punktów do uzyskania za część 1 i 2 wynosiła 25, natomiast za część 3 można było uzyskać maksymalnie 35 punktów. Razem, za prawidłowe rozwiązanie wszystkich egzaminacyjnych poleceń, można było otrzymać 60 punktów.
Pierwszy arkusz podzielony był na dwie części:
TEST
Język polski w użyciu, polegający na przeczytaniu podanych tekstów i udzieleniu na ich podstawie odpowiedzi. Tymi tekstami były: „Różnorodność językowa a bioróżnorodność” – fragment tekstu Zagrożone języki – wyzwania nauki zaangażowanej, autorstwa Justyny Olko oraz „Europa wielojęzyczna” – fragment tekstu Polityka językowa w Europie, autorstwa Katarzyny Kutyłowskiej;
test historycznoliteracki, polegający na udzieleniu odpowiedzi na pytania, które dotyczyły fragmentów tekstów oraz grafik i obrazów. W tej części znalazły się fragmenty takich dzieł jak między innymi: „Księga Hioba”, „Sonet IIII. O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem” – Mikołaja Sępa- Szarzyńskiego, „Kroniki” – Bolesława Prusa. Ponadto, polecenia dotyczyły między innymi: „N.N. przekręca gałkę radia” – Stanisława Barańczaka, fragmentu wywiadu z Gustawem Herlingiem- Grudzińskim, czy „Rozmów Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”.
WYPRACOWANIE
Drugi arkusz zawierał jedno polecenie, które brzmiało: Wybierz jeden z poniższych tematów i napisz wypracowanie. W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje zdanie i je uzasadnij.
W rozważaniach przedstaw argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np.: historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego).
Jednym z utworów literackich miała być lektura obowiązkowa, a praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Matura próbna z jęzka polskiego - tematy wypracowań
Pierwszy temat wypracowania: "Różne postawy ludzi wobec własnych błędów".
W pracy odwołaj się do:
wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego,
innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki,
wybranych kontekstów.
Drugi temat wypracowania: "Poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście".
W pracy odwołaj się do:
wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego,
innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki,
wybranych kontekstów.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia