Pewniaki maturalne 2023

Pewniaki maturalne 2023

Pewniaki maturalne 2023

06.05.2023

Maturalne pewniaki 2023. Nauczyciele dzielą się przewidywaniami

Matura czyha tuż za rogiem - do pierwszego egzaminu zostało zaledwie dziewięć dni. To już ostatni dzwonek na powtórki i utrwalenie materiału. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim analiza arkuszy z ubiegłych lat. Należy pamiętać, że schematy pewnych zadań powtarzają się niemal co roku. Przychodzimy (wam) z pomocą i prezentujemy tegoroczne pewniaki maturalne!

Obowiązkiem każdego ucznia jest podejście do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - z języka polskiego, języka obcego oraz matemtyki. Pierwsza matura rozpocznie się 4 maja o godzinie 9:00 i potrwa 4 godziny. Najwazniejszym elementem przygotowawczym do egzaminu z języka polskiego jest powtórka treści lektur obowiązkowych, tzw. "ogwiazdkowanych".

Język polski - pewniaki 2023

Matura z języka polskiego podzielona jest na trzy części: pytania do tekstów oraz notatka syntetyzującą, tekst historyczno-literacki oraz długa forma pisemna. To właśnie tej ostatniej najbardziej obawiają się przyszli maturzyści. Zaliczenie tej części jest kluczowe do uzyskania pozytywnego wyniku z matury.

Forma pisemna matury z języka polskiego jest wypowiedzią argumentacyjną, która musi liczyć co najmniej 300 słów. Najczęściej pojawiającymi się tamtami prac są: bunt i przemiana, miłość, społeczeństwo, patriotyzm, dom, szczęście, przyroda oraz władza.

 

O tych lekturach nie możesz zapomnieć w swoich powtórkach! 

Nauczyciele pytani o wskazanie lektur, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie wskazują klasyki: "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza, "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

Sprawdź 

język polski pewniaki matura 2023

język polski pisemny - poziom podstawowy

język polski na poziomie rozszerzonym

matura ustna z języka polskiego

nowa lista pytań jawnych matura 2023

Matematyka - pewniaki 2023

Obecnie za najtrudniejszą na maturze uważana jest matematyka. Na samą myśl o trzech godzinach spędzonych nad arkuszem egzaminacyjnym drży nie jeden licealista. Jednak pamiętajcie, nie taki diabeł straszny jak go malują!

Maturzysto - nie zapominaj o tablicach wzorów matematycznych! Stanowią one formę swego rodzaju jawnej ściągi, z której można dowoli i bezkarnie korzystać podczas egzaminu. 

Naucz się ich używać, wiedz gdzie szukać poszczególnych wzorów - to z pewnością ułatwi ci rozwiązanie arkusza. Kluczem do uzyskania pozytywnego wyniku z matury z matematyki jest przeanalizowanie zadań, które pojawiły się w ubiegłych latach.

Wiele treści i schematów zadań powtarza się. Nauczyciele szkół średnich zgodnie stwierdzają, że do pewniaków należą: potęgi, logarytmy, procenty, funkcje, dodawanie ułamków algebraicznych, rozkład wielomianu na czynniki, twierdzenie cosinusów, nierówność z wartością bezwzględną, równanie wymierne, zadanie z lokatą, dowody algebraiczne oraz równanie okręgu.

W swoich powtórkach nie można zapomnieć o równaniach i nierównaniach kwadratowych oraz o funkcji kwadratowej. Bezdyskusyjnie należy spodziewać się również trygonometrii. Często spotykamy się również z zadaniami dotyczącymi ciągu arytmetycznego i geometrycznego, układów równań, wartości bezwzględnej i błędów względnych.

Podczas analizy rozdziałów dotyczących geometrii płaskiej warto przypomnieć sobie wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa. Zadania z geometrii przestrzennej są zazwyczaj wysoko punktowane, nie zapominajmy również o geometrii analitycznej i statystyce oraz rachunku podobieństwa.

Kluczem do maturalnego sukcesu i otrzymania pozytywnego wyniku z egzaminu z matematyki jest przede wszystkim analiza arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Często schematy zadań powtarzają się. Każdy maturzysta powinien również zapoznać się z tablicą wzorów matematycznych. Tak naprawdę są one taką legalną ściągą, z której możecie korzystać przez cały czas trwania egzaminu. Współpraca z tablicą wzorów z pewnością ułatwi wam rozwiązanie zadań!

Zobacz także

matematyka pewniaki maturalne 2023

matematyka na poziomie podstawowym

matematyka na poziomie rozszerzonym

jak przygotować się do matury z matematyki

Najczęstsze błędy na maturze

Najczęściej pojawiającymi się błędami na maturach są te wynikające z niedokładnego czytania poleceń oraz nieuwagi. Nie pozwól, żeby zawładnął tobą stres! Polecenia przeczytaj co najmniej dwa razy, zmniejszy to prawdopodobieństwo błędu.

Dodatkowo, jeśli nie jesteś pewny danej odpowiedzi w części zamkniętej, po prostu... strzelaj! Szansa na wybranie poprawnej odpowiedzi wynosi 25%. Dla każdego pytania z części testowej zaznacz jedną odpowiedź, nie zostawiaj żadnego pytania bez udzielonej odpowiedzi.

Zobacz także

terminy matur 2023

jak liczyć punkty matura 2023

ile trwają matury 2023

zmiany na maturze 2023 

kierunki studiów 2023

Harmonogram matur 2023

Terminy matur 2023 - harmonogram

  • 28 kwietnia 2023 r. - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
  • od 4 do 23 maja 2023 r. - egzaminy pisemne w terminie głównym
  • od 10 do 23 maja 2023 r. - egzaminy ustne w terminie głównym
  • od 1 do 19 czerwca 2023 r. - egzaminy w terminie dodatkowym
  • 7 lipca 2023 r. - ogłoszenie wyników
  • od 21 do 22 sierpnia 2023 r. - egzaminy w terminie poprawkowym
  • 8 września 2023 r.  - ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych

Zobacz także

terminy matur 2023

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia