Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
05.05.2024
Matura rozpocznie się 7 maja o godzinie 9:00. Uczniom szkół średnich pozostało niewiele czasu na powtórki. Ci zapominalscy, którzy repetycję materiału zostawili na ostatnią chwilę, chwytają się ostatniej deski ratunku i szperają w odmętach internetu w poszukiwaniu przecieków maturalnych 2024.
Na ile możemy wierzyć temu, co przeczytaliśmy na Facebooku czy Twitterze? Które informacje są wiarygodne? Czym tak naprawdę są przecieki? Odpowiadamy na wszystkie pytnia związane z maturą, które spędzają wam sen z powiek.
O godzinie 9:00 tegoroczni absolwenci liceów i techników zasiądą do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie napiszą maturę w dwóch formułach 2015 oraz 2023. Formuła 2023 ma być tą "łatwiejszą", na której wypełnienie absolwenci mają aż 240 minut! To znacznie dłużej niż w starszej wersji, bowiem tam na rozwiązanie zadań testowych przewidziano 170 minut.
Dla każdego młodego człowieka matura jest niezwykle ważnym egzaminem. To w końcu właśnie od niego w dużej mierze zależy przyszłość młodego człowieka. Nie dziwi więc, że każdy chce się do niej przygotować jak najlepiej. Sposobem, który przynosi najlepsze korzyści, jest rozpoczęcie nauki i powtórek odpowiednio wcześnie – wtedy każdy maturzysta będzie miał gwarancję, że zdąży ze wszystkim. Co jednak gdy nie przysiadł do nauki kilka miesięcy przed maturą? Wtedy uczniowie próbują szukać różnych sposobów na to, by jednak zdać maturę z pozytywnym wynikiem. Jednym z nich jest "polowanie" na przecieki w kwestii zadań do matury w 2024 roku.
Treść arkuszy egzaminacyjnych jest ściśle chroniona, a tego co będzie na maturze z konkretnego przedmiotu, uczniowie dowiedzą się dopiero w dniu egzaminu, w momencie, kiedy otworzą arkusz z danego przedmiotu. Niektórzy jednak już zaczęli szukać przecieków, licząc, że być może takie się zdarzą. Poniżej dowiecie się, o jakie zagadnienia najczęściej pytają uczniowie.
Okazuje się, że tegoroczni maturzyści najczęściej szukają w interenecie informacji o przeciekach dotyczących przedmiotów obowiązkowych, czyli: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej jest nim angielski).
Serwis Google daje odpowiedź na to, jakich zagadnień najczęściej poszukują uczniowie najwyższych klas szkół średnich. Zapytania kierowane do wyszukiwarki przed egzaminem w dużej mierze dotyczą egzaminu z języka polskiego. Młodzi ludzie chcą wiedzieć, co czeka ich na maturze z tego przedmiotu.
Młodzi ludzie poszukują nie tylko krótkich haseł dotyczących na przykład danych lektur, ale też konkretnych pytań egzaminacyjnych. Są to np. zagadnienia dotyczące motywu pracy jej znaczenia i wpływu na życie człowieka.
Uczniowie poza poszukiwaniem informacji dotyczących zadań z języka polskiego, chcą także wiedzieć, co może się pojawić na maturze z matematyki.
Trendujące frazy to między innymi te dotyczące ciągu geometrycznego, zadań optymalizacyjnych oraz zapisu dziesiętnego. Młodzi ludzie często wpisują w wyszukiwarkę także zagadnienia dotyczące tablic ze wzorami, z których będą mogli korzystać na maturze z tego przedmiotu.
Okazuje się, że takie zachowanie nie jest jednorazowe. Powtarza się ono co roku na chwilę przed maturami. Zainteresowanie frazami związanymi z maturą odnotowuje się każdego roku. Czym właściwie są wyszukiwane frazy przedstawiane przez różne narzędzia? Jest to podsumowanie wyszukiwania treści, które interesują internautów. Są między nimi zagadnienia, które uczniowie powtarzają przed egzaminami maturalnymi. Znajdują się w nich m.in. tematy, z którymi mierzyli się zdający w ubiegłych latach oraz te zawarte w informatorach i kartach przykładowych egzaminów, a także zagadnienia, z którymi uczniowie po prostu sobie nie radzą i chcą je na przykład przećwiczyć.
Informacje dotyczące przecieków maturalnych każdego roku wzbudzają ogromne emocje i przede wszystkim zainteresowanie wśród maturzystów. Pamiętajcie jednak, że takie działanie może mieć poważne konsekwencje. Jeśli dojdzie do wycieku treści arkusza lub komisja egzaminacyjna będzie mieć podejrzenie o to, że uczniowie niesamodzielnie rozwiązywali zadania – to konsekwencją tego może być unieważnienie matury dla grupy uczniów lub wszystkich maturzystów na przykład z danej placówki.
Co więcej, jeśli dojdzie do nielegalnego zdobycia, a następnie rozpowszechniania treści matur – może stać się to przedmiotem śledztwa, a osoby, które w tym uczestniczyły, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.
Przecieki maturalne to nielegalna praktyka, polegająca na nieautoryzowanym udostępnianiu lub uzyskiwaniu informacji o treści egzaminu maturalnego przed jego rozpoczęciem. Takie działania naruszają zasady uczciwości i równych szans dla wszystkich uczestników egzaminu, a także godzą w prestiż i wiarygodność samej matury, jako najpoważniejszego egzmainu po szkole średniej, do którego przystępują niemal wszyscy uczniowie w Polsce.
Władze podejmują różne działania mające na celu zapobieganie "przeciekom" maturalnym, takie jak zwiększenie ochrony danych i nadzoru nad egzaminami, kontrolowanie i monitorowanie internetu, a także stosowanie surowych sankcji wobec osób naruszających zasady egzaminu.
Uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z powagi i konsekwencji "przecieków" maturalnych. Podczas przygotowań do egzaminu należy skupić się na uczciwej nauce, powtórce materiału i stosowaniu się do zasad egzaminu. Uczciwe zdanie egzaminu to klucz do osiągnięcia sukcesu, zdobycia cennych umiejętności i przygotowania do dalszej edukacji lub kariery zawodowej.
Sprawdź arkusze maturalne
Nauczyciele pytani o wskazanie lektur, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie wskazują klasyki: "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza, "Makbeta" Williama Szeskpira, "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.
Nauczyciele szkół średnich zgodnie stwierdzają, że do pewniaków z matematyki należą: potęgi, logarytmy, procenty, funkcje, dodawanie ułamków algebraicznych, rozkład wielomianu na czynniki, twierdzenie cosinusów, nierówność z wartością bezwzględną, równanie wymierne, zadanie z lokatą, dowody algebraiczne oraz równanie okręgu.
Zobacz więcej
język polski pewniaki matura 2024
matura z języka polskiego 2024 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2024 - poziom rozszerzony
matura ustna z języka polskiego 2024
Maturzysto - uważaj! Często szansa na wiarygodność przecieków jest szalenie niska. Jednakże w 2022 roku na Twitterze o godzinie 8:30 pojawiła się treść egzaminu z języka angielskiego, który miał zacząć się dopiero za pół godziny. Udostępnianie, przekazywanie i korzystanie z owych przecieków może nieść za sobą nawet konsekwencje prawne. Karę może ponieść nie tylko autor przecieków, ale każdy kto z nich skorzystał. CKE ma prawo unieważnić maturę każdemu, kto miał wgląd w arkusze przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminu.
W okresie przedmaturalnym w internecie pojawiają się osoby prywatne, artykuły i strony, które rzekomo dysponują ów przeciekami. Jednakże najczęściej za otrzymanie dostępu do materiałów należy zapłacić, a ich treść i tak okazuje się fałszywa. Dodatkowo przecieki maturalne to prawdziwa uczta dla cyberprzestępców. Za pośrednictwem linków do rzekomego arkusza, przekazują wirusy do urządzenia użytkownika, upubliczniając tym samym jego dane. W skrócie: przecieki to gra niewarta świeczki!
Jedyną, sprawdzającą się co rok, metodą na uzyskanie pozytywnego wyniku z matur jest porządna powtórka materiału! W kolejnych dniach skup się na najważniejszych zagadnieniach z poszczególnych przedmiotów, przeanalizuj ubiegłe arkusze, przypomnij sobie treść lektur obowiązkowych oraz rozwiąż powtarzające się zadania z matematyki - to wszystko zagwarantuje ci maturalny sukces!
Podczas rozwiązywania jednego z zadań na maturze z języka polskiego, pomyłka może kosztować uczniów naprawdę bardzo wiele. Skutkiem jego popełnienia jest odrzucenie całej pracy, a w konsekwencji – uzyskanie za nią 0 punktów.
czytaj dalej błąd kardynalny na maturze
Jeśli masz już tylko kilka dni do egzaminu maturalnego, to warto skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze. Oto kilka porad, jak przygotować się do matury na kilka dni przed.
Czytaj dalej
co trzeba umieć na maturę z polskiego 2024
nowa lista pytań jawnych matura 2024
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku
Jeśli pozostało Ci tylko kilka dni do egzaminu maturalnego, to powinieneś skupić się na powtórce materiału i przygotowaniu fizycznym i psychicznym do egzaminu. Oto kilka porad, jak przygotować się do matury na kilka dni przed:
Skoncentruj się na najważniejszych tematach - skup się na tych tematach, które są najważniejsze i na których czujesz się najmniej pewny. Nie próbuj przyswajać całego materiału z każdego przedmiotu.
Powtórz notatki i materiały - przeczytaj swoje notatki i materiały do nauki, a także podręczniki i materiały pomocnicze, aby upewnić się, że masz pełne zrozumienie materiału.
Rozwiąż testy próbne - skorzystaj z testów próbnych, aby oswoić się z formatem pytań, tempem i czasem egzaminu. Rozwiązując testy, możesz również zidentyfikować swoje mocne i słabe strony i skoncentrować się na pracy nad nimi.
Warto także zadbać o zdrowie, relaks i odpoczynek.
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia