Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
06.05.2024
W 2024 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja. Jako pierwszy przedmiot uczniowie będą zdawać język polski na poziomie podstawowym. Jego zdanie jest konieczne, by otrzymać świadectwo dojrzałości. Próg punktowy z języka polskiego, podobnie jak z matematyki i języka obcego nowożytnego, wynosi 30 procent.
Z racji tego, że do matury 2024 z polskiego uczniowie przystąpią na samym początku maja – zostało coraz mniej czasu, by odpowiednio się przygotować do tego egzaminu. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co może znaleźć się w arkuszu maturalnym z tego przedmiotu.
Podpowiadamy, co może pojawić się na maturze w 2024 roku na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym według przewidywań nauczycieli i egzaminatorów. Co będzie na maturze z polskiego, jaka będzie lektura, a także jakiego motywu będzie dotyczyło wypracowanie? Sprawdźcie, jakie są pewniaki z języka polskiego na maturze 2024.
Co znajdziesz w artykule
Matura 2024 z języka polskiego odbędzie się w dość nietypowej formie, ponieważ uczniowie przystąpią tak naprawdę do dwóch różnych egzaminów.
Wynika to z reformy przeprowadzonej w 2017 roku, w wyniku której zostały zlikwidowane gimnazja na rzecz powrotu czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.
Konsekwencją tego są dwie formuły matury. Formuła 2015 to egzamin, do którego podejdą uczniowie 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Z kolei z maturą w Formule 2023 zmierzą się absolwenci 4-letniego liceum i 5- letniego technikum.
W zależności od formuły matury maturzyści będą mieć inny czas na rozwiązanie zadań. Również ilość zadań będzie różna, a także wymagana minimalna ilość słów w wypracowaniu. W Formule 2015 czas trwania egzaminu będzie wynosił 170 minut, w Formule 2023 będzie to 240 minut.
sprawdź
matura 2024 polski - poziom podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin w tej formule będzie obejmował trzy części: Pierwsza z nich to język polski w użyciu, która będzie sprawdzać czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, a także notatkę syntetyzującą.
Druga część to test historycznoliteracki, w którym sprawdzana będzie znajomość problematyki lektur obowiązkowych. Trzecia część to wypracowanie, a jego minimalna długość będzie musiała wynosić 300 wyrazów (w Formule 2015 jest to 250 wyrazów).
Za pierwszą część uczeń będzie mógł zdobyć 10 punktów (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach). Za drugą część będzie można uzyskać 15 punktów (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach), natomiast za trzecią aż 35 punktów. Łącznie do zdobycia będzie 60 punktów.
Uczeń pisząc wypracowanie będzie miał do wyboru dwa tematy wypracowania (tekst argumentacyjny). Oba tematy będą bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej – lektura będzie do wyboru przez zdającego spośród wszystkich lektur obowiązkowych.
Przed przystąpieniem do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym w tej formule warto wcześniej zapoznać się Informatorem do egzaminu z tego przedmiotu (należy go czytać razem z Aneksem), a także z arkuszem pokazowym – tam zawarte są przykładowe zadania oraz tematy wypracowań.
sprawdź jak zdać maturę 2024
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin maturalny w Formule 2015 to "stara" wersja matury, a więc znana uczniom z poprzednich roczników. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań młody człowiek może otrzymać maksymalnie 70 punktów.
Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza część to czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną – za nią można uzyskać maksymalnie 20 punktów (ok. 10–13 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach). Druga część to wypracowanie, za które maturzysta może zdobyć aż 50 punktów (wypracowanie powinno zawierać minimalnie 250 wyrazów).
Uczeń będzie miał do wyboru trzy tematy wypracowania: dwie rozprawki oraz interpretację tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki będzie ze wskazaną lekturą obowiązkową, z kolei drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Co według nauczycieli i egzaminatorów pojawi się na tegorocznej maturze z języka polskiego? W sieci można znaleźć ich spostrzeżenia na ten temat.
Język polski pewniaki matura 2024
Na maturze z języka polskiego najczęstszym motywem wypracowania jest władza, dom, szczęście, społeczeństwo, ale także miłość, patriotyzm, bunt, przemiana oraz przyroda.
Jeśli z kolei chodzi o lekturę, jak podaje portal eska.pl, nauczyciele przewidują, że może pojawić się "Lalka", autorstwa Bolesława Prusa lub trzecia część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Inni nauczyciele wskazują także "Pana Tadeusza" , "Makbet Williamia Szekspira" czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego".
Są to jednak tylko przewidywania, dlatego zachęcamy do przypomnienia sobie treści wszystkich lektur obowiązkowych – najważniejszych wydarzeń, motywów, a także występujących tam bohaterów.
Pomóc w tym może na przykład rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Wiadomo, że uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością interpretacji i analizy tekstów literackich oraz nie-literackich. Będą musieli również napisać odpowiedź na pytanie otwarte lub zadanie egzaminacyjne związane z tekstem.
Sprawdź arkusze maturalne
Warto zapoznać się z oficjalnymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącymi egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2024 roku, aby poznać szczegóły i wymagania egzaminacyjne.
Są to jednak tylko i wyłącznie przewidywania, a zawartość arkuszy uczniowie poznają dopiero w chwili rozpoczęcia egzaminu 7 maja 2024 roku. Należy pamiętać również o tym, że wyciek treści arkuszy lub podejrzenie komisji o ich niesamodzielnym rozwiązaniu przez ucznia może skutkować unieważnieniem matury dla grupy lub dla wszystkich osób zdających maturę, dlatego do tego najważniejszego egzaminu po szkole średniej należy podejść z pełną odpowiedzialnością, zaangażowaniem oraz sumiennością. Odpowiednie przygotowanie na pewno sprawi, że matura w 2023 roku pójdzie wam pomyślnie.
Podczas rozwiązywania jednego z zadań na maturze z języka polskiego, pomyłka może kosztować uczniów naprawdę bardzo wiele. Skutkiem jego popełnienia jest odrzucenie całej pracy, a w konsekwencji – uzyskanie za nią 0 punktów.
czytaj dalej błąd kardynalny na maturze
Jeśli masz już tylko kilka dni do egzaminu maturalnego, to warto skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze. Oto kilka porad, jak przygotować się do matury na kilka dni przed.
zobacz także
czy na maturze będzie Lalka B. Prusa
matura z języka polskiego 2024 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2024 - poziom rozszerzony
matura ustna z języka polskiego 2024
nowa lista pytań jawnych matura 2024
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku
arkusze maturalne z matematyki
arkusze maturalne z języka polskiego
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia