Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
06.05.2023
Na samą myśl o trzech godzinach spędzonych nad egzaminacyjnym arkuszem z matematyki drży niejeden uczeń. Do tego dochodzi strach przed nieznanym - nową formułą zadań.
Powszechnie uważa się, że tegoroczna wersja matury okaże się trudniejszą od swojej poprzedniczki. Podstawowy egzamin z matematyki będzie zdawany w dwóch formułach: 2023 oraz 2015. Do tej "nowszej" zasiądą absolwenci czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum, z kolei starszą wersję wypełnią absolwenci trzyletniego liceum oraz czteroletniego technikum.
Co znajdziesz w artykule
Pierwszą dostrzegalną zmianą jest wydłużenie czasu rozwiązywania zadań do 180 minut. W arkuszu znajdziemy od 29 do 40 zadań. Maksymalnie będzie można uzyskać 50 punktów, po połowie za każdą część - otwartą i zamkniętą.
W arkuszu oprócz pojedynczych zadań znajdziemy również wiązki zadań, czyli zestawy od dwóch do czterech zadań, które odnoszą się do tego samego kontekstu tematycznego.
sprawdź arkusze maturalne z matematyki
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwenci, bezzmiennie, będą mieli do dyspozycji własne linijki, cyrkle i kalkulatory proste. Każdy otrzyma również tablice matematyczne. Kluczem do maturalnego sukcesu jest zaprzyjaźnienie się z tablicami, są one taką legalną ściągą, z której będziecie mogli korzystać przez cały czas trwania egzaminu. Warto wiedzieć, gdzie czego szukać - w jakim dziale znajdziemy wzór przydatny do wypełnianego przez nas zadania.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Do matury z matematyki zasiądziecie za nieco ponad tydzień. Prawdopodobnie już ogarnia cię lekka panika. Weź głęboki oddech i w swoich powtórkach skup się na konkretach. Przede wszystkim przeanalizuj wszystkie arkusze z ubiegłych lat dostępne w informatorze CKE. Ich treść i schemat bardzo często się powtarza. Jeżeli opanujesz rozwiązywanie zadań z poprzednich egzaminów, to ten właściwy - 8 maja - napiszesz bezproblemowo!
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod reklamą
Nauczyciele szkół średnich jednomyślnie stwierdzają, że na maturze z pewnością nie zabraknie potęg, procentów, logarytmów, funkcji oraz ułamków algebraicznych. Padają również zadania z lokatą, na dowód algebraiczny oraz z optymalizacji, na to ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę, bo zawsze jest bardzo wysoko punktowane.
Maturzystów czeka również rozwiązanie równań okręgu, wielomianowych oraz nierówności z wartością bezwzględną. Nie można zapomnieć o twierdzeniach: cosinusów, Talesa i tym, o dwusiecznej kąta wewnętrznego.
W swoich powtórkach nie można zapomnieć o równaniach i nierównaniach kwadratowych oraz o funkcji kwadratowej. Bezdyskusyjnie należy spodziewać się również trygonometrii. Często spotykamy się również z zadaniami dotyczącymi ciągu arytmetycznego i geometrycznego, układów równań, wartości bezwzględnej i błędów względnych.
Podczas analizy rozdziałów dotyczących geometrii płaskiej warto przypomnieć sobie wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa. Zadania z geometrii przestrzennej są zazwyczaj wysoko punktowane, nie zapominajmy również o geometrii analitycznej i statystyce oraz rachunku podobieństwa.
Kluczem do maturalnego sukcesu i otrzymania pozytywnego wyniku z egzaminu z matematyki jest przede wszystkim analiza arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Często schematy zadań powtarzają się. Każdy maturzysta powinien również zapoznać się z tablicą wzorów matematycznych. Tak naprawdę są one taką legalną ściągą, z której możecie korzystać przez cały czas trwania egzaminu. Współpraca z tablicą wzorów z pewnością ułatwi wam rozwiązanie zadań!
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod reklamą
Terminy matur 2023 - harmonogram
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia