Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
04.05.2023
Wybiła 9:00 - ponad 270 tysięcy absolwentów szkół średnich zasiadło do arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zaledwie po nieco ponad godzinie w internecie pojawiła się treść części otwartej z formuły 2015. Użytkownicy byli w szoku, bowiem w treści pojawił się "Pan Tadeusz".
Szef CKE Marcin Smolik oficjalnie potwierdził, że tegorocznymi tematami egzaminu dojrzałości były "Pan Tadeusz" oraz "Przedwiośnie". Wspomniał również o zadaniu interpetacyjnym wiersza, w którym pojawił się utwór Ewy Lipskiej
Część uczniów wyszła już z sali egzaminacyjnych. To właśnie oni relacjonują nam "na żywo" przebieg egzaminu. Spora część przyznała, że "Pan Tadeusz" na rozprawce był jednym wielkim nieporozumieniem. Nikt nie spodziewał się powtórki zeszłorocznej lektury na egzaminie.
Treść tej samej lektury, powtórzona dwa lata z rzędu - jest to pierwszy taki przypadek w historii formuły 2015. Zazwyczaj tematy i lektury przeplatały się, ale nigdy nie powtarzały. Maturzyści przygotowujący się do egzaminu, analizujac treść ubiegłorocznych zadań, mieli do tej pory pewność , jakiej lektury nie będzie w najwięcej punktowanym zadaniu - tej ubiegłorocznej. Jednak w tym roku twórcy egzaminu zaskoczyli zdawających.
"Pan Tadeusz" jest poematem epickim napisanym przez Adama Mickiewicza, przez nauczycieli nazywanym "egzaminacyjnym klasykiem" oraz największą zmorą maturzystów. Często powtarzają, że treść lektury jest nie do końca zrozumiała z racji na użycie w niej staropolszczyzny. Poemat opowiada o życiu polskiej szlachty w czasach, w których kraj znajdował się pod zaborem rosyjskim oraz o przybyciu wojska Napoleona na Litwę.
Treść lektury maturzyści musieli przeanalizować, zwracając szczególną uwagę na motyw wpływu niespodziewanych okoliczności na zachowanie człowieka. Jedna z uczennic wspomniała na Twitterze, że w swojej rozprawce powołała się na sytuację Jacka Soplicy oraz historię Zdzisława Cichowskiego z "Dziadów cz. III".
czytaj dalej
matura 2023 język polski poziom podstawowy
co trzeba umieć na maturę z polskiego 2023
Jedno wielkie nieporozumienie. Teza ambiwalentna nie pasuje niby do tematu nr2 i akurat na ostatnią maturę formuły 2015 zrobili taki cyrk. Wstyd jak cholera.
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia