Matura z matematyki już w poniedziałek - prognozy i maturalne pewniaki

Matura z matematyki już w poniedziałek - prognozy i maturalne pewniaki

Matura z matematyki już w poniedziałek - prognozy i maturalne pewniaki

06.05.2023

Matura z matematyki już w poniedziałek - prognozy i maturalne pewniaki

Absolwenci liceów i techników mają obowiązek podejścia do trzech egzaminów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Standardowo kolejność matur jest niezmienna. Najpierw uczniowie piszą język polski, następnie matematykę na końcu zaś język angielski. W tym roku kolejność ta została zamieniona.

Matura z matematyki odbędzie się 8 maja 2023 r., o godzinie 9:00 w trzeci, zamiast drugi dzień maratonu egzaminacyjnego. CKE oraz MEiN nie wydało oficjalnego oświadczenia dotyczącego decyzji. Jednakże zarówno nauczyciele, jak i uczniowie domyślają się, że celem tego zabiegu było wydłużenie czasu na przygotowanie do najtrudniejszego egzaminu - z matematyki. Uczniowie zyskają dodatkowe dwa dni weekendu na powtórki. To już naprawdę ostatni dzwonek na ugruntowanie dotychczasowo zdobytej wiedzy.

 

Matura 2023. Pewniaki z matematyki

Absolwenci dzielą się swoimi prognozami i przewidywaniami na egzamin z matematyki na portalach społecznościowych. Formuła 2023 zarówno z języka polskiego, jak i angielskiego wydała im się stosunkowo prosta. Liczą, że arkusz z matematyki będzie na podobnym poziomie.

Jakich zadań mogą spodziewać się absolwenci szkół średnich? Nauczyciele dzielą się swoimi przewidywaniami, dotyczącymi tzw. "pewniaków maturalnych". Pierwszy typ zadań, których na pewno nie zabraknie w arkuszu to potęgi i pierwiastki. Niezmiennie pojawiają się z roku na rok w poleceniach. Procenty, logarytmy, równania i nierówności liniowe oraz funkcja liniowa na pewno pojawią się na egzaminie.

W swoich powtórkach nie można zapomnieć o równaniach i nierównaniach kwadratowych oraz o funkcji kwadratowej. Bezdyskusyjnie należy spodziewać się również trygonometrii. Często spotykamy się również z zadaniami dotyczącymi ciągu arytmetycznego i geometrycznego, układów równań, wartości bezwzględnej i błędów względnych.

Podczas analizy rozdziałów dotyczących geometrii płaskiej warto przypomnieć sobie wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa. Zadania z geometrii przestrzennej są zazwyczaj wysoko punktowane, nie zapominajmy również o geometrii analitycznej i statystyce oraz rachunku podobieństwa.

Kluczem do maturalnego sukcesu i otrzymania pozytywnego wyniku z egzaminu z matematyki jest przede wszystkim analiza arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Często schematy zadań powtarzają się. Każdy maturzysta powinien również zapoznać się z tablicą wzorów matematycznych. Tak naprawdę są one taką legalną ściągą, z której możecie korzystać przez cały czas trwania egzaminu. Współpraca z tablicą wzorów z pewnością ułatwi wam rozwiązanie zadań!

Czytaj dalej

matematyka na poziomie podstawowym

matematyka na poziomie rozszerzonym

matematyka pewniaki maturalne 2023

jak przygotować się do matury z matematyki

Co znajdziesz w artykule

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować