Budżetowy laptop dla studenta - jakie funkcje powinien posiadać?

Budżetowy laptop dla studenta - jakie funkcje powinien posiadać?

Budżetowy laptop dla studenta - jakie funkcje powinien posiadać?

17.05.2023

Budżetowy laptop dla studenta - jakie funkcje powinien posiadać?

Dobry laptop to jedno z najważniejszych narzędzi każdego studenta. Przydaje się do nauki, dzielenia się notatkami i utrzymywania kontaktu ze znajomymi z grupy, a także - uczestniczenia w kursach i zajęciach online. Wymagania co do sprzętu mogą różnić się w zależności od kierunku. Studenci kierunków artystycznych lub technicznych potrzebują nieco innego sprzętu niż ci studiujący dziennikarstwo, prawo lub którąś z filologii. Zobacz, jak wybrać najlepszy laptop dla studenta - i to w studenckim budżecie!

 

Laptop dla studenta - czyli jaki?

Nie ma jednego, uniwersalnego laptopa, który sprawdzi się dla każdego studenta. Dużo zależy od sposobu korzystania z urządzenia na co dzień, kierunku studiów, najczęściej używanych programów, sposobu spędzenia wolnego czasu. Może się okazać, że dla niektórych laptop będzie pełnił rolę pomocniczą - na co dzień na uczelnię będą zabierać bowiem znacznie lżejszy tablet z podłączaną klawiaturą. Jeśli to rozwiązanie dla ciebie, możesz szukać znacznie większego, cięższego modelu niż wtedy, gdybyś miał codziennie zabierać ze sobą przenośny komputer.

Laptop dla studenta, oprócz tego, że niedrogi, powinien być przede wszystkim:

  • uniwersalny - musi radzić sobie z różnego rodzaju wyzwaniami;
  • lekki - jeśli zamierzasz go regularnie ze sobą zabierać na wykłady lub ćwiczenia;
  • o wytrzymałej baterii - nie zawsze możesz podłączyć sprzęt do ładowania;
  • kompatybilny z innymi twoimi urządzeniami - na przykład tabletem lub smartfonem.

Czy warto kupować najtańszy możliwy sprzęt? Znacznie lepszą opcją jest zdecydowanie się na budżetowe modele uznanych producentów - to gwarancja tego, że laptop posłuży ci przynajmniej do licencjatu - nawet przy intensywnym użytkowaniu.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając laptop dla studenta?

Szukając budżetowego sprzętu dla studenta, powinieneś dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną, zwracając uwagę na:

  • procesor - do prostych zadań biurowych wystarczy dwurdzeniowy, lepiej szukać co najmniej czterordzeniowego;
  • RAM - minimum 4 GB - dobrze celować w 8 GB;
  • wbudowaną pamięć - najlepszą opcją jest szybki dysk SSD o możliwie największej pojemności;
  • system operacyjny;
  • czas pracy na baterii;
  • parametry wyświetlacza - w tym przekątną i rozdzielczość; większość studentów nie potrzebuje dużych, 17-calowych laptopów, chociaż są kierunki, na których takie urządzenie może się przydać;
  • liczbę i rodzaje złączy - po to, by wygodnie podpiąć dodatkowe akcesoria;
  • dodatkowe funkcjonalności - z pewnością docenisz takie udogodnienia, jak podświetlana klawiatura;
  • wielkość i wagę urządzenia - im lżejszy i bardziej kompaktowy model, tym łatwiej będzie ci przenosić sprzęt z miejsca na miejsce.

Jaki budżet warto założyć na laptop dla studenta? Dobrze celować w przedział cenowy między 2500 a 4500 zł, pomijając najtańsze modele. Taki budżet pozwoli ci znaleźć sprzęt, który sprawdzi się przez większość studiów.

Czy jeśli student jest graczem, warto zainwestować w laptop do gier, który posłuży także do zadań związanych z uczelnią? To dobry pomysł - laptopy gamingowe nie należą wprawdzie to tanich sprzętów, ale mają bardzo dobrą specyfikację - wydajny procesor, szybki dysk, dużo RAM. Zdadzą więc egzamin także w kontekście studiów! Zabieranie ich na co dzień na uczelnię może być uciążliwe. Jeśli więc inwestujesz w taki sprzęt, rozważ dokupienie budżetowego tabletu, który możesz mieć zawsze przy sobie.

Sprawdź laptopy w sklepie MediaMarkt – to idealne opcje dla studenta? Odpowiednio dobrany sprzęt nie zagwarantuje samych piątek w indeksie, ale może znacząco pomóc w realizacji akademickich projektów!

 

Komentarze (0)