21.10.2024
Egzamin ósmoklasisty piszą uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej. Ma on na celu ocenę wiedzy i umiejętności uczniów oraz przygotowanie ich do dalszej edukacji. Egzamin ósmoklasisty obejmuje przedmioty takie jak język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Wyniki z niego mogą mieć wpływ na dalszy wybór szkoły średniej i kształtować ścieżkę edukacyjną ucznia.
Dlatego nie dziwi, że każdy uczeń chce się do niego przygotować jak najlepiej. Żeby odpowiednio przygotować się do tego "najważniejszego sprawdzianu" po szkole średniej, uczniowie powinni skupić się na kilku kluczowych umiejętnościach.
W kontekście egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, poza czytaniem i słuchaniem, jest to także umiejętność pisania konkretnej formy wypowiedzi. Tłumaczymy, co jest ważne w napisaniu na przykład maila lub posta na bloga podczas egzaminu ósmoklasisty. Bardzo istotne jest również przypomnienie sobie odpowiedniego słownictwa, które będzie potrzebne podczas tworzenia takich form wypowiedzi.
Co znajdziesz w artykule
Według informacji opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na pisemnym egzaminie ósmoklasisty może pojawić się kilka form pisemnych. Będzie to krótka wypowiedź o charakterze informacyjnym z elementami: opisu, zaproszenia, opowiadania, a także wyrażania i uzasadniania opinii.
Uczniowie ósmych klas będę musieli wykazać się umiejętnością napisania jednego z rodzaju wypowiedzi: e-mail lub wpis na blogu. To właśnie któraś z tych form pojawi się na egzaminie w 2025 roku, dlatego przygotowując się do niego, należy położyć nacisk właśnie na te formy wypowiedzi.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Z pewnością większość uczniów zastanawia się, jak długa powinna być taka wypowiedź? Okazuje się, że to zadanie jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać, ponieważ zgodnie z informacjami opublikowanymi w Informatorze przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – taka wypowiedź pisemna musi mieć od 50 do 120 wyrazów. W przypadku, gdy uczeń napisze wypowiedź na 40 słów – będzie ona oceniana wyłącznie według jednego kryterium, jakim jest treść. Ocena według pozostałych kryteriów zawsze będzie w takiej sytuacji wynosić 0 punktów.
Bardzo ważne jest więc, żeby uczeń przed oddaniem swojej pracy policzył wyrazy w wypowiedzi pisemnej. Czasami nawet jedno słowo może zaważyć na punktacji. Należy też pamiętać o tym, że niektóre wyrazy można zastępować innymi określeniami, które sprawią, że tych słów będzie więcej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przed przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego warto też zapoznać się z kryteriami takiej formy wypowiedzi. Będzie ona oceniana według czterech kryteriów:
Należy jednak pamiętać, że kryteria te nie będą obowiązywały, jeżeli wypowiedź ucznia będzie się składała z mniejszej liczby wyrazów niż 40.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Bazując na wynikach egzaminów z lat 2020-2022 można zauważyć, że do najczęstszych błędów popełnianych przez uczniów należy nierealizowanie podpunktów z polecenia, nieczytanie dokładne poleceń, robienie błędów językowych oraz jedynie odnoszenie się do podpunktów, bez rozwijania ich.
Bardzo ważne jest więc, aby zapoznać się z przykładowymi pytaniami i odpowiedziami, trenować umiejętność pisania krótkich form wypowiedzi. Regularne ćwiczenia i praktyka mogą pomóc w unikaniu tych błędów.
Szalenie ważna jest także uważność podczas czytania poleceń oraz sumienność w trakcie rozwiązywania zadań – te zasady powinny przyświecać uczniom podczas wszystkich części egzaminu ósmoklasisty – zarówno na egzaminie z języka angielskiego, jak i matematyki oraz języka polskiego.
Należy też pamiętać o tym, żeby nie używać jedynie słów o wysokim stopniu pospolitości (nice, good, bad), ale też bardziej szczegółowych, precyzyjnych sformułowań – to również jest brane pod uwagę, oceniane i punktowane.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Inne popularne błędy pojawiające się na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego to:
Błędy gramatyczne: wielu uczniów popełnia błędy związane z gramatyką, takie jak nieodpowiednie użycie czasów, błędne odmienianie czasowników czy nieodpowiednie użycie zaimków i przyimków. Ważne jest, aby być świadomym zasad gramatycznych i starannie je stosować.
Błędy ortograficzne: częste błędy ortograficzne mogą wpływać na czytelność i ocenę wypowiedzi. Należy zwracać uwagę na pisownię słów, zwłaszcza tych, które są często mylone lub trudne do napisania.
Brak zrozumienia tematu: niezrozumienie treści pytania lub tematu może prowadzić do błędnej odpowiedzi lub wypowiedzi niezwiązanej z tematem. Ważne jest dokładne przeczytanie pytania i zrozumienie tego, czego od nas oczekuje polecenie.
Zbyt krótka wypowiedź: skracanie wypowiedzi może prowadzić do niedokładności i braku rozwinięcia tematu. Warto pamiętać, że krótka odpowiedź może oznaczać, że nie wszystkie wymagane informacje zostały przekazane.
Brak poprawności językowej: nieprawidłowe użycie słów, błędna konstrukcja zdań i niejasne wyrażenie myśli mogą prowadzić do utraty punktów. Warto więc starać się pisać klarownie i poprawnie.
dowiedz się więcej
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia