Zbiór porad, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku. Co jest najważniejsze?

Zbiór porad, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku. Co jest najważniejsze?

Zbiór porad, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku. Co jest najważniejsze?

21.10.2024

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku. Co jest najważniejsze?

Egzamin ósmoklasisty, czyli najważniejszy "sprawdzian wiedzy" po całej szkole podstawowej dla wielu młodych ludzi wiąże się z dużym stresem. Nie ma progu zdawalności, jednak to wyniki tego egzaminu w dużej mierze decydują o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej przez siebie szkoły.

Dlaczego jest to ważne? Bo od poziomu nauczania w danej placówce zależy też to, z jakim wynikiem skończy się szkołę średnią, a także zda maturę. Wybór szkoły może być też ważny na przykład ze względu na odległość, dodatkowe zajęcia pozwalające rozwijać swoją pasję lub towarzystwo przyjaciół. Warto więc dać z siebie naprawdę dużo, by odpowiednio przygotować się do egzaminu ósmoklasisty.

Oczywiście, każdy ma na to swój indywidualny sposób, jednak istnieją też uniwersalne wskazówki, które mogą pomóc przed tym ważnym czasem.

Egzamin ósmoklasisty 2025: zadbaj o powtórzenie materiału

W jaki sposób najlepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Szalenie ważne są powtórki zdobytej wiedzy. Bez tego nawet te wiadomości, które kiedyś były świetnie przyswojone, mogą umknąć w trakcie pisania egzaminu ósmoklasisty.

Regularność jest kluczowa. Powtórz materiał kilka razy, aby utrwalić informacje w pamięci. Planuj powtórki w regularnych odstępach czasowych, na przykład co kilka dni lub tygodni, aby umożliwić stopniowe przyswajanie informacji. Wypróbuj różne techniki zapamiętywania, takie jak skojarzenia, akronimy, mnemotechniki itp. Mogą one pomóc w utrwaleniu informacji w pamięci.

Korzystaj z różnych metod nauki. Możesz czytać podręczniki, robić notatki, tworzyć fiszki ze skróconymi informacjami, słuchać nagranych lekcji.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Przeanalizuj arkusze z ubiegłych lat

Podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty warto wrócić do arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Dzięki temu dowiesz się, jakie rodzaje zadań pojawiały się na egzaminie. Będziesz mógł także zapoznać się z budową arkusza.

Co więcej, rozwiązywanie zadań i pytań z poprzednich egzaminów lub dodatkowych materiałów może pomóc w lepszym zrozumieniu tematu i przygotowaniu do różnych rodzajów pytań, które mogą pojawić się na egzaminie. Arkusze z egzaminu ósmoklasisty z lat ubiegłych można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ogranicz stres przed egzaminem ósmoklasisty

Ważne jest, by "nie dać się zwariować". Ograniczenie stresu pomoże skupić się na nauce, a nie zamartwianiu. Jest to ważne przed egzaminemm, ponieważ nadmierny stres może negatywnie wpływać na Twoją koncentrację i wyniki.

Jednym z najważniejszych czynników ograniczających stres jest odpowiednie przygotowanie się do egzaminu. Zadbanie o regularną naukę, powtórki materiału i wykonanie zadań praktycznych daje pewność siebie i pomaga w zrozumieniu tematu. Stwórz plan nauki i harmonogram, który pozwoli na skuteczne przyswajanie materiału.

Postawienie sobie realistycznych celów i podział nauki na mniejsze części sprawia, że proces przygotowań staje się dużo mniej przytłaczający. Warto również porozmawiać o swoich emocjach z kimś zaufanym, na przykład rodzicem lub przyjacielem.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Podczas przygotowań do egzaminu zadbaj o... relaks

W przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty nie chodzi jedynie o ciągłą naukę. Równie ważne jest też odprężenie i zachowanie odpowiedniej równowagi między nauką a odpoczynkiem. Wypróbuj różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja lub rozciąganie.

Te techniki pomagają obniżyć poziom stresu, uspokajają umysł i poprawiają ogólny stan emocjonalny. Pomóc może też głębokie oddychanie. Skup się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Wdech przez nos, zatrzymaj na chwilę oddech, a następnie powoli wydychaj przez usta.

Powtarzaj ten proces kilka razy, skupiając się tylko na oddechu, aby uspokoić umysł i ciało. Dobrze zadziała też słuchanie muzyki relaksacyjnej. Wybierz utwory o spokojnym tempie i melodyjne, które wprowadzą Cię w stan wyciszenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Aktywność fizyczna jest ważna dla sprawnego umysłu

Aktywność fizyczna może być doskonałym sposobem na redukcję stresu, a do tego świetnie wpływa na mózg. Zrób sobie krótki jogging lub spacer na świeżym powietrzu w przerwie od nauki, aby odreagować stres i zrelaksować się.

Co więcej, podczas ćwiczeń fizycznych organizm uwalnia endorfiny, które są naturalnymi substancjami chemicznymi o działaniu przeciwbólowym i przeciwdziałającym stresowi. Endorfiny poprawiają nastrój i wywołują uczucie przyjemności.

Regularna aktywność fizyczna może wspomagać zdolności poznawcze, takie jak koncentracja i pamięć. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi przez mózg, co dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do komórek mózgowych, dzięki czemu lepiej pracuje.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zadbaj o odpowiednią organizację dzień przed egzaminem

Przede wszystkim dzień przed egzaminem musisz się wyspać. Nie warto siedzieć do późnych godzin nocnych, powtarzając materiał, ponieważ wtedy pewnie i tak już za wiele nie zapamiętasz. Zadbaj o to, żeby w tym ważnym dniu wstać wypoczętym i pełnym energii. Przygotuj sobie dzień wcześniej pożywne śniadanie, sprawdź dokładnie, w jakiej sali będziesz pisać egzamin.

Ważne jest również wcześniejsze przyszykowanie ubrań – powinien to być strój galowy. Zadbaj o najmniejsze szczegóły, by nie rozpraszały cię kolejnego dnia – wtedy będziesz mógł się skupić już tylko na egzaminie ósmoklasisty.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Podczas przygotowań nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu

Zadbaj też o pozytywne nastawienie przed egzaminem, ono naprawdę ma wielką moc! Wyobraź sobie siebie z sukcesem, osiągając swój cel i zdając egzamin z doskonałym wynikiem.

Skoncentruj się na pozytywnych emocjach i uczuciach, które towarzyszą temu obrazowi. To pomoże ci wzmocnić pewność siebie i motywację.

Zobacz także

harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025

Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

egzamin ósmoklasisty 2025 język polski

egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka

arkusze egzamin ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty 2025

wyniki egzamiu ósmoklasisty

co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować