Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku: lista potrzebnych przyborów

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku: lista potrzebnych przyborów

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku: lista potrzebnych przyborów

19.10.2023

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku: lista potrzebnych przyborów

Każdego roku Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuję listę rzeczy, które można wnieść na egzamin ósmokalisty (podobnie jest w przypadku egzaminu maturalnego). Niektóre rzeczy są dozwolone, inne z kolei surowo zakazane.

Podczas tego egzaminu uczniowie muszą używać pióra lub długopisu z czarnym tuszem lub atramentem. Nie można również korektorować błędnych odpowiedzi. Poniżej wyjaśniamy, jakie jeszcze zasady obowiązują w trakcie pisania tego najważniejszego sprawdzianu po szkole podstawowej.

Co uczeń może mieć przy sobie podczas egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku?

Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej opublikowała dokument, w którym jest precyzyjnie określone, co ósmoklasista może wnieść na egzamin. Możemy się z niego dowiedzieć, że każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).

Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem (uczeń nie może wykonywać rysunków ołówkiem).

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty: szczególne przypadki

Jest również zapis, że z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.

  • Osoby niewidome i słabowidzące - sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (odpowiednie do ustalonego dla danego zdającego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu).
  • Osoby słabowidzące - przybory optyczne, z których zdający korzysta na co dzień.
  • Uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy) - słownik dwujęzyczny (język polski – język rodzimy i język rodzimy – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej.
  • uczniowie – obywatele Ukrainy słownik dwujęzyczny (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej, na egzaminie z języka polskiego.
  • uczniowie posiadający opinię poradni psychologicznopedagogicznej o dyskalkulii kalkulator prosty
  • Wszyscy uprawnieni do dostosowania - komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane.

Dodatkowo osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

W przypadku uczniów ze stwierdzoną cukrzycą korzystających z pompy insulinowej dopuszcza się możliwość korzystania z telefonu komórkowego z aplikacją do mierzenia poziomu glukozy.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Czego nie można wnieść na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku?

Oto lista rzeczy, których uczniowie nie będą mogli wnieść na salę egzaminacyjną w tym roku:

  • Telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne: nie wolno wnosić na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych, smartwatchy, ani innych urządzeń elektronicznych. Ma to zminimalizować ryzyko oszustwa na egzaminie.

  • Kalkulatory: podczas egzaminu ósmoklasisty, nie jest dozwolone korzystanie z kalkulatorów. Egzamin ten sprawdza umiejętności matematyczne uczniów bez użycia takich narzędzi jak kalkulator.

  • Notatki, książki i inne materiały pomocnicze: nie wolno wnosić żadnych notatek, podręczników, słowników ani innych materiałów pomocniczych na salę egzaminacyjną.

  • Zegarki mogą być zabronione, szczególnie jeśli posiadają funkcje alarmowe, możliwość komunikacji lub dostęp do danych.

  • Pożywienie i napoje: Zazwyczaj nie jest dozwolone spożywanie pożywienia ani picie na sali egzaminacyjnej, chyba że istnieje wyjątkowa sytuacja medyczna, która tego wymaga. Uczeń może wnieść na salę jedynie butelkę z wodą, jednak etykieta musi być z niej zerwana.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dlaczego na salę egzaminacyjną uczeń nie może wnieść niektórych przedmiotów?

Zakaz wnoszenia zewnętrznych materiałów i urządzeń na salę egzaminacyjną zapewnia równość warunków dla wszystkich uczniów. Eliminuje to możliwość, że niektórzy uczniowie mieliby dostęp do informacji lub materiałów, których inni nie mają.

Egzamin ósmoklasisty ma ocenić wiedzę i umiejętności uczniów, a nie ich zdolność do korzystania z zewnętrznych źródeł. Zabronienie wnoszenia urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, pomaga zapobiec oszustwom na egzaminie. Możliwość wysyłania wiadomości lub korzystania z zewnętrznych materiałów może prowadzić do nieuczciwych praktyk, a to z kolei do zakłócenia wyników egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty ma mierzyć wiedzę i umiejętności uczniów, które zdobyli w trakcie nauki. Zakaz korzystania z notatek, książek i kalkulatorów umożliwia ocenę autentycznego poziomu wiedzy i umiejętności ucznia, a nie jedynie zdolności do wyszukiwania informacji czy korzystania z gotowych odpowiedzi.

Jest to również dobre przygotowanie do dalszej nauki według sprawiedliwych zasad. Na egzaminie maturalnym lub egzaminach na studiach również obowiązują podobne zasady.

Sprawdź 

arkusze CKE egzamin ósmoklasisty

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku – najważniejsze terminy

Terminy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku:

  • 14 maja 2024 (wtorek) - język polski, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
  • 15 maja 2024 (środa) - matematyka, godz. 9:00, czas trwania 100 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język angielski, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język francuski, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język hiszpański, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język niemiecki, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język rosyjski, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
  • 16 maja 2024 (czwartek) - język włoski, godz. 9:00, czas trwania 90 minut

Zobacz harmonogram egzaminu ósmoklasisty

Należy również pamiętać, że jeżeli uczniowie z jakichś przyczyn nie dotrą na egzamin ósmoklasisty w terminie podstawowym – będą mogli napisać go w terminie dodatkowym.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować