Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
23.05.2023
23 maja uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej zasieli do najważniejszego egzaminu, z jakim spotkali się na swojej dotychczasowej ścieżce edukacji. Mowa o egzaminie ósmoklasistów. Uczniowie muszą zmierzyć się z trzema przedmiotami: na pierwszy ogień poszedł język polski, później matematyka, a trzeciego dnia ósmoklasiści będą pisać egzamin z języka obcego nowożytnego.
W ubiegły weekend robili ostatnie powtórki. Powtarzali również treść lektur szkolnych. Sprawdziły się ich prognozy! Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskego pojawiła się "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Zaciekawienie, jakie budziło to, jaka lektura szkolna pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, wcale nie dziwi. W końcu to dość ważny egzamin w życiu młodego człowieka. Choć na egzaminie ósmoklasisty ze wszystkich przedmiotów nie obowiązuje próg zdawalności, to wynik z tego testu jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej, a co za tym idzie – w konsekwencji może być decydującym czynnikiem, czy ósmoklasista dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się 23 maja i potrwa trzy dni. Uczniowie swoje wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 poznają znacznie później.
Co znajdziesz w artykule
Z pewnością większość uczniów jest zestresowanych egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego. Przed rozpoczęciem zastanawiali się, jaka lektura może pojawić się w arkuszu. Dotyczy to zwłaszcza tych uczniów, którzy nie do końca dobrze radzą sobie z tym przedmiotem oraz grupy ósmoklasistów, którzy nie czytali systematycznie lektur szkolnych.
Młodzi ludzie intensywnie poszukują w internecie "przecieków" dotyczących tego, jakie zadania oraz lektury pojawią się podczas tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wycieku treści arkuszy egzaminacyjnych – egzamin ósmoklasisty zostałby przełożony. Jest to bardzo pilnie strzeżona tajemnica, a Centralna Komisja Egzaminacyjna bardzo dba o to, by nie dotarła ona do uczniów. W końcu egzamin ósmoklasisty ma być obiektywnym i sprawiedliwym sprawdzeniem wiedzy wszystkich uczniów.
Informacje o tym, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, są poufne, a uczniowie poznali ją dopiero w dniu egzaminu, gdy otworzyli arkusz. Młodzież na Twitterze "obstawiała" jednak pewne lektury, które mogą pojawić się w tym roku. Od rana wszyscy wyszukiwali informacje o Kamieniach na Szaniec. Niektórzy z nich sugerowali, że w arkuszu może pojawić się "Balladyna" lub druga część "Dziadów". Pojawiły się także wpisy sugerujące, że duża część młodych ludzi spodziewała się w tym roku "Quo Vadis", "Zemsty" lub "Pana Tadeusza". Prognozy uczniów sprawdziły się, na egzaminie pojawiła się"Balladyna" Juliusza Słowackiego.
czytaj dalej przecieki z języka polskiego egzamin ósmoklasisty 2023
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przed przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty, poza treścią lektur, warto przypomnieć sobie informacje dotyczące poniższych zagadnień:
Dowiedz się więcej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Podczas egzaminu ósmoklasisty pojawił się fragment jednej z lektur obowiązkowych – "Balladyny" autorstwa Juliusza Słowackiego. Bardzo ważna była znajomość całego kontekstu dzieła.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) co roku publikuje dokładny wykaz lektur, które obowiązują na egzaminie ósmoklasisty. Znajduje się on w aneksie do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.
Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty 2023:
Lektury uzupełniające na egzaminie ósmoklasisty 2023:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Czytanie lektur pomaga w rozwijaniu zdolności czytania ze zrozumieniem. Dobre zrozumienie tekstu jest kluczowe dla sukcesu na egzaminie, ponieważ wiele pytań będzie wymagało analizy i interpretacji czytanego materiału. Dodatkowo czytanie różnych lektur pomaga wzbogacić słownictwo ucznia.
Im większa wiedza dotycząca lektury będzie większa, tym łatwiej będzie mu zrozumieć pytania egzaminacyjne i udzielać poprawnych odpowiedzi. Co więcej, lektury często odnoszą się do określonych czasów, miejsc i kultur. Czytanie lektur przed egzaminem pomaga zrozumieć kontekst historyczny, społeczny i kulturowy, co może być istotne przy rozwiązywaniu pytań związanych z analizą tekstów literackich.
Warto podkreślić, że lektury nie tylko przygotowują uczniów do egzaminu, ale także rozwijają ich ogólną wiedzę, umiejętności językowe i myślenie krytyczne. Czytanie lektur jest zatem ważne nie tylko dla egzaminu, ale także dla długoterminowego rozwoju ucznia .
Ci, którzy nie zdążyli zapoznać się z treścią lektur obowiązkowych (czyli po prostu ich nie przeczytali) przed samym egzaminem powinni chociaż przeczytać streszczenie tej treści, zapoznać się z najważniejszymi wątkami w lekturze, a także zapamiętać czas i miejsce akcji oraz głównych bohaterów.
czytaj dalej
egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego
co trzeba umieć na egzamin z języka polskiego
jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty
co można wnieść na egzamin ósmoklasisty
arkusze CKE egzamin ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia