Egzamin ósmoklasisty 2023 – matematyka za nami

Egzamin ósmoklasisty 2023 – matematyka za nami

Egzamin ósmoklasisty 2023 – matematyka za nami

24.05.2023

Egzamin ósmoklasisty 2023 – matematyka za nami

O godzinie 9:00 uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej zasiedli w egzaminacyjnej ławce. Na rozwiązanie arkusza mają 100 minut. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 502,8 tysięcy ósmoklasistów z ponad 12 600 szkół! Nastolatkowie od rana dzielili się swoimi obawami na profilach społecznościowych, panika wzięła górę: "Dawno się tak nie stresowałem" – pisali.

Politycy, nauczyciele, starsi koledzy i koleżanki oraz inni użytkownicy Twittera oraz Facebooka życzyli powodzenia najmłodszym. "Dzisiaj kolejny dzień egzaminów. Czas na matematykę. Wasze przygotowania i nauka przez cały rok szkolny pozwoli Wam na pewno zdać dzisiejszy egzamin. Trzymam za Was kciuki! Powodzenia!" – napisała na swoim profilu, poseł na sejm RP.

Dla ósmoklasistów egzamin po ukończeniu szkoły podstawowej jest pierwszym ważnym sprawdzianem edukacyjnym w ich życiu. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem koniecznym do ukończenia edukacji na poziomie podstawowym. Wynik końcowy będzie miał wpływ na to, w jakiej szkole uczeń będzie kontynuował swoją naukę.

Ósmoklasiści zdobywają punkty, na podstawie których licea podejmą decyzję o ich przyjęciu. Każda placówka ma swoje progi punktowe, czyli minimalną liczbę punktów, jakie należy uzyskać aby pomyślnie przejść proces rekrutacji. Połowę punktów do zdobycia stanowią punkty za egzamin, pozostałe można uzyskać za dobre oceny na świadectwie szkolnym oraz inne osiągnięcia ucznia.

Matematyka to drugi z trzech obowiązkowych przedmiotów, jakie na egzaminie muszą napisać ósmoklasiści. Wczoraj zakończyli swoje zmagania z "Balladyną" na języku polskim, z kolei jutro będą musieli wykazać się znajomością języka obcego nowożytnego. Na dzisiejszy egzamin każdy uczeń musiał przynieść ze sobą czarny długopis oraz linijkę. "Boże, ale mi się w głowie kręci" – pisali na Twitterze ósmoklasiści – "Ja przed tym egzaminem zemdleję, pomocy".

W arkuszu możemy się spodziewać zadań wymagających obliczeń w pamięci, weryfikowania i interpretowania otrzymanych wyników oraz oceny sensowności rozwiązania. Uczniowie będą musieli zmierzyć się również z interpretacją danych i graficznym przedstawieniem danych. "Ludzie powtarzajcie układy równań" – radzili sobie zdający – "Pitagoras i wzór na prędkość to zestaw na egzamin".

O godzinie 13:00 możemy spodziewać się publikacji arkuszy egzaminacyjnych z matematyki. Na wyniki z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą musieli czekać do 3 lipca do godziny 8:30.

 

Co było na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki

W arkuszu znalazły się zadania wymagających obliczeń w pamięci, weryfikowania i interpretowania otrzymanych wyników oraz oceny sensowności rozwiązania. Uczniowie musieli zmierzyć się również z interpretacją danych i ich graficznym przedstawieniem. "Ludzie powtarzajcie układy równań" – radzili sobie zdający – "Pitagoras i wzór na prędkość to zestaw na egzamin".

"Pitagoras był, długość pociągu była" piszą na Twitterze zdający. Matematyka jest powszechnie uznawana najtrudniejszym z trzech obowiązkowych egzaminów.

Sprawdzianu wiedzy z królowej nauk obawiał się niemal każdy uczeń. Wyniki z tego przedmiotu są statystycznie najniższe, średnik procentowy rezultat z egzaminu z matematyki w roku 2022 wyniósł 57%. Wynik najwyższy, tj. od 90 do 100 proc., uzyskało 18,3% zdających, czyli 87 603 uczniów.

Około godziny 11:00 zdający zrelacjonowali przebieg egzaminu na swoich portalach społecznościowych. Zdania były mocno podzielone, niektórzy byli załamani poziomem trudności zadań, pozostali nie mogli wyjść z podziwu: "ale to było proste" pisali. Jednogłośnie stwierdzili, że egzamin był "ciekawy". Oto najciekawsze opinie ósmoklasistów:

  • "Kocham cke za tą matematykę"
  • "CO TO MIAŁO BYĆ?!"
  • "Ale łatwy ten egzamin z matmy 100% będzie
  • "Co to była za tragedia"
  • "Za prosta była jakoś ta matematyka.."
  • "Niby proste, ale trudne"
  • "Ta matematyka była zdecydowanie za prosta. Coś tu nie pasuje"

 

O godzinie 13:00 możemy spodziewać się publikacji arkuszy egzaminacyjnych z matematyki. Na wyniki z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą musieli czekać do 3 lipca do godziny 8:30.

czytaj dalej

arkusze CKE egzamin ósmoklasisty

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia