Nowe kierunki studiów na Politechnice Opolskiej
Politechnika Opolska jest uczelnią reagującą na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku, wprowadzającą w swoją ofertę edukacyjną liczne innowacje. W nowym roku akademickim 2023/2024 kandydaci będą mieli okazję podjąć studia na kilku nowych kierunkach studiów. Ostatnio, do oferty edukacyjnej PO dołączyły: analityka danych w biznesie oraz dietetyka i jakość żywności. Obydwa kierunki otworzą absolwentom drzwi do owocnej kariery zawodowej.
Analityka danych w biznesie
Ten nowy kierunek skupia się na nauce o danych. Studiując analitykę danych w biznesie, dowiesz się, jak wykorzystać metody analityczne i statystyczne do wyciągania wniosków i prognozowania przyszłych zdarzeń na podstawie dużej ilości danych. Dowiesz się również jak wykorzystać zebrane dane do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych oraz optymalizacji działań przedsiębiorstwa.
W planie zajęciowym studenta analityki danych w biznesie znajdą się takie przedmioty jak m.in.:
-
matematyka,
-
statystyka,
-
programowanie,
-
bazy danych,
-
eksploracja danych,
-
uczenie maszynowe,
-
sztuczna inteligencja,
-
ekonomia,
-
zarządzanie.
Absolwent analityki danych w biznesie stanie się rozchwytywanym kandydatem na rynku pracy. Branża marketingowa, konsultingowa, sektor bankowości czy chociażby firmy technologiczne będą czekać na ciebie z otwartymi ramionami. Jako analityk danych w biznesie, będziesz potrafił identyfikować trendy, wykrywać kluczowe zależności między danymi i tworzyć prognozy na podstawie analizowanych danych. Pracy będziesz mógł szukać w takich firmach jak: Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Ba Glass Poland Sp. z o.o., Donaldson Polska Sp. z o.o. i wiele, wiele więcej!
Dietetyka i jakość żywności
Jesteś zainteresowany edukacją w obszarze związanym z prawidłowym odżywianiem się, promocją zdrowia z bardzo szybko zachodzącymi przemianami technologicznymi w produkcji żywności? Jeśli na powyższe pytanie odpowiedziałeś twierdząco to dietetyka i jakość żywności jest kierunkiem właśnie dla ciebie!
W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę dotyczącą m.in.:
-
dietetyki i żywienia człowieka w różnych stanach fizjologicznych;
-
żywienia zbiorowego;
-
psychologii i psychodietetyki;
-
systemów jakości i bezpieczeństwa żywności;
-
najnowszych technologii przetwarzania surowców spożywczych i metod oceny jakości żywności;
-
metod organizacji procesów technologicznych w przemyśle spożywczym pod kątem ich higieny i bezpieczeństwa, a także dotyczą biotechnologii, toksykologii i higieny żywności;
-
technologii produkcji potraw i ich przygotowania według wytycznych konkretnych diet; oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia organizmu;
-
anatomii i fizjologii człowieka czy podstaw immunologii i klinicznego zarysu chorób.
Studia na kierunku dietetyka i jakość żywności są studiami I stopnia — licencjackimi, potrwają trzy lata i zaowocują uzyskaniem tytułu licencjata. Student będzie miał do wyboru takie specjalizacje jak: dietetyka i żywienie człowieka oraz jakość i bezpieczeństwo żywności.
Absolwent kierunku dietetyka i jakość żywności znajdzie zatrudnienie jako specjalista ds. żywienia, promocji i edukacji zdrowia, w zakładach żywienia zbiorowego oraz publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Absolwent będzie mógł również rozpocząć własną działalność w ramach prowadzenia doradztwa żywieniowego indywidualnego, czyli własnego dietetycznego gabinetu. Ponadto, licencjaci kierunku dietetyka i jakość żywienia mogą podjąć pracę w przemyśle spożywczym czy też w instytucjach zajmujących się kontrolą żywności pod względem jej jakości i bezpieczeństwa jak np. w placówkach kontroli jakości i laboratoriach analizy żywności, czy w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności oraz dietetyką i żywieniem człowieka.