Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
16.05.2024
7 maja 2024 roku maturzyści zasiądą do arkuszy maturalnych z języka polskiego. Poloniści zaznaczają jasno, że egzamin to nie loteria. Radzą, żeby umiejętnie przygotowywać się do egzaminu. Przepisem na sukces ma być: sumienne przejrzenie zarówno notatek, jak i kryteriów oceniania, szybka powtórka motywów i zjawisk pojawiających się w lekturach oraz przećwiczenie pisania wypracowania.
Co znajdziesz w artykule
W okresie przedmaturalnym w sieci pojawia się mnóstwo artykułów dotyczących maturalnych „pewniaków” czy przewidywań. Jednakże poloniści zaznaczają, że matura to nie loteria. Najlepszym sposobem na egzaminacyjny sukces jest nie tyle wykucie na pamięć lektur, ile zrozumienie poszczególnych motywów, pojęć i zagadnień w nich występujących. Przydatna okazuje się również znajomość konkretnych kryteriów oceniania, aby nie uczyć się tematów, które i tak na maturze się nie pojawią.
Nauczyciele języka polskiego zaznaczają, że tegoroczni maturzyści są na pewno w korzystniejszej sytuacji niż ich o rok starsi koledzy, bowiem nowa formuła egzaminu już się odbyła i zdający wiedzą, czego mogą się spodziewać. Należy przypomnieć, że do formuły 2023 przystąpi zdecydowana większość uczniów. W tej formule w wypracowaniu nie będzie narzuconej lektury, do której trzeba się odwołać, co zdecydowanie ułatwia uzyskanie co najmniej 30% w efekcie końcowym. Najbardziej trafnym sposobem przygotowania do otwartej wypowiedzi pisemnej jest opanowanie i sprawne poruszanie się w około pięciu lekturach tak, aby nie zabrakło nam materiału, na którym moglibyśmy oprzeć nasze wypracowanie.
Polecane
matura 2024 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Każdy zdający maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym najwięcej punktów może uzyskać z wypracowania. Poloniści radzą, aby w swoich przygotowaniach skupić się na ćwiczeniu formy pisemnej. Zaznaczają, że wypracowanie ma być nie tyle omówieniem treści lektur, ile zapisem rozważań maturzysty na podstawie argumentów i motywów znajdujących się w lekturach.
W treści zadania zawierającego wypracowanie zdający mają do wyboru dwa tematy, będące tezą do rozważań nad wskazanym zagadnieniem. Abiturient dokonuje wyboru jednego z nich, następnie w wypowiedzi pisemnej musi zawrzeć swoje rozważania, odwołując się do wybranych lektur obowiązkowych. Najbardziej fortunne będzie, jeżeli zdający powoła się na dwa utwory, wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo trafności przywołanych zjawisk, zagadnień i motywów
Zobacz także
Jak napisać streszczenie na maturze
Jak napisać rozprawkę na maturze
Jak napisać interpretację wiersza
Najtrudniejsze tematy wypracowań na maturze z polskiego
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia