Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
16.05.2024
Przystępując do matury 2024 z języka polskiego, uczeń musi zapoznać się z lekturami oraz innymi dziełami ujętymi na liście obowiązkowych pozycji, przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Poza długimi książkami znajdują się na niej różne wiersze, które są omawiane na lekcjach języka polskiego w szkole średniej.
Nie należy ich więc pomijać podczas powtórek do matury. Każdy uczeń musi też pamiętać o tym, że powinien się naprawdę dobrze przygotować, ponieważ to właśnie od wyników tego egzaminu będzie zależeć, czy maturzysta dostanie się na wymarzone studia, a także taką uczelnię, która zapewni mu najlepsze wykształcenie.
Jednym z wierszy, z którymi powinien zapoznać się maturzysta, jest "Oda do młodości" autorstwa Adama Mickiewicza. Uczeń powinien poznać jego treść, a także umieć go odpowiednio przeanalizować. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego dzieła.
Co znajdziesz w artykule
NajważniejOdy do młodości", to:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Głównym bohaterem jest podmiot liryczny, czyli młody przedstawiciel epoki romantyzmu.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Adam Mickiewicz napisał "Odę do młodości" w Kownie w 1820 roku. Początkowo utwór nie został zrozumiany, jednak później stał się bardzo popularny wśród młodzieży. Z czasem został nawet nazwany manifestem romantyzmu polskiego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jest to pierwszy w historii polskiej literatury utwór poświęcony w całości młodości. Został on napisany na cześć całego pokolenia romantyków oraz wszystkich młodych ludzi.
Występują w nim liczne odwołania do haseł filomatów. Wiersz ten stał się swego rodzaju manifestem młodzieży tamtych czasów. Ukazuje on kontrast, jaki jest widoczny między dwoma pokoleniami: osób starych oraz młodych.
Głównym wątkiem jest walka ideowa z przedstawicielami epoki oświecenia. Myślą przewodnią wiersza "Oda do młodości" Adama Mickiewicza jest walka ze starym porządkiem ideologicznym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Oda do młodości" Adama Mickiewicza pojawiła się na maturze w 2008 roku w części drugiej egzaminu, czyli "pisanie tekstu własnego w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu".
Utwór ten był jednym z tematów wypracowania, a polecenie brzmiało następująco: Analizując fragment Ody do młodości Adama Mickiewicza i wiersz Któż nam powróci Kazimierza Przerwy–Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców. Wykorzystaj konteksty historycznoliterackie.
Opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych
W sieci trudno znaleźć opinie uczniów na temat "Ody do młodości" Adama Mickiewicza pojawiającej się na maturze. Aktualnie młodzi ludzie często jednak okazują brak zainteresowania literaturą baroku, renesansu i minionych epok, dlatego dla wielu uczniów interpretacja i analiza tego wiersza może stanowić nie lada wyzwanie.
Po wyjściu z egzaminu, na którym pojawiła się "Oda do młodości" Adama Mickiewicza jako jeden z tematów wypracowania niektórzy uczniowie byli jednak naprawdę zadowoleni. "Egzamin był prosty, myśleliśmy, że będzie o wiele trudniej" - powiedział jeden z maturzystów cytowany przez "Wprost". Podobną opinię mieli także inni uczniowie, wedlug których pytania były "przystępne i dobrze napisane". "Nie sprawiały większych kłopotów. Najważniejszą sprawą było właściwe uchwycenie tematu" - powiedział jeden z licealistów podczas rozmowy z PAP.
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
nowa lista pytań jawnych matura 2024
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia