Pamiętniki (fragmenty) matura 2025

Pamiętniki (fragmenty) matura 2025

Pamiętniki (fragmenty) matura 2025

17.10.2024

Pamiętniki (fragmenty) matura 2025

Pamiętniki J. CH. Paska nie znajdują się na liście lektur obowiązkowych na maturze w 2025 roku, jednak zdający mogą odwołać się do tej lektury w wypracowaniu. Sprawdź lista lektur matura 2025

Czytanie stymuluje wyobraźnię, poprawia koncentrację, a przede wszystkim pozwala rozwijać słownictwo. Nie chodzi jednak tylko o te zalety obcowania ze słowem pisanym. Znajomość lektur jest także szalenie ważna podczas egzaminu maturalnego.

Z pewnością jakaś część z nich pojawi się w arkuszu maturalnym. Każda z lektur obowiązkowych niesie za sobą głębsze treści, niektóre z nich uczą patriotyzmu, szacunku do naszego kraju, inne z kolei dostarczają wiedzy historycznej lub są świadectwem ówczesnej kultury i sztuki.

Odpowiednie przygotowanie się do matury 2025 jest niezwykle ważne. Należy pamiętać, że język polski jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych (poza matematyką i językiem obcym nowożytnym). To właśnie między innymi od jego wyniku zależy, czy uczeń dostanie się na wybrane przez siebie studia.

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące "Pamiętników" autorstwa Jana Chryzostoma Paska. Między innymi najważniejsze zagadnienia, czas i miejsce akcji utworu oraz bohaterów.

Zagadnienia, które mogą się pojawić na maturze

Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego dotyczące "Pamiętników", to:

  • Budowa utworu "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska ("Pamiętniki" dzielą się na dwie części).
  • Geneza utworu "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska.
  • Okoliczności i czas powstania "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska.
  • Charakterystyka utworu Paska na tle pamiętnikarstwa XVII wieku.
  • "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska jako utwór niejednorodny gatunkowo (relacja typowo dziennikarska, opowieść stylizowana na gawędę, styl charakterystyczny dla romansów).
  • "Pamiętniki" autorstwa Jana Chryzostoma Paska jako przykład literatury nurtu sarmackiego.
  • Czym charakteryzuje się warstwa językowa "Pamiętników"? (występowanie wyrazów i zwrotów zaczerpniętych z języka łacińskiego – makaronizowanie tekstów).
  • Problematyka "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw ziemiaństwa w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw dworku w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw podróży w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw miłości w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw tradycji w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw pijaństwa w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Motyw wojny w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Wpływ "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska na literaturę.
  • Portret Sarmaty w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Obraz psychiki szlachcica polskiego z Xvll wieku w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Żywe opisy batalistyczne w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.
  • Typ narracji zbliżony do powieściowego w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.

sprawdź 

matura 2025 polski - podstawowy

matura 2025 polski - rozszerzony

matura 2025 polski - ustny

Dalsza część artykułu pod reklamą

Pamiętniki główni bohaterowie

​Jan Chryzostom Pasek – jest bohaterem oraz narratorem swoich "Pamiętników". Nazywa siebie "podwójnym obywatelem", ponieważ jest i szlachcicem i żołnierzem. Pasek bierze udział w wyprawach na Węgry (jako żołnierz), walczy także w Danii i bierze udział w wojnie z Moskwą. Jest walecznym i odważnym żołnierzem.

Jednak jest też ciekawy świata – próbuje poznawać obyczaje, które panują w innych krajach, opisuje przyrodę, a także sposób życia ludzi innych narodowości. Jest wnikliwym i wrażliwym obserwatorem. Pasek jako żołnierz często walczy dla zdobycia "łupów", opisuje, co mu się podoba i co chciałby zdobyć.

Pasek jako ziemianin i gospodarz żyje w zgodzie z cyklem natury, korzysta z przywilejów życia na wsi. Pasjonuje się oswajaniem dzikich zwierząt. Jego problemami jako gospodarza jest urodzaj, pogoda, a także kłopoty z dzierżawcami majątku. Bohater wierzy w magię.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Pamiętniki czas i miejsce akcji

Pierwsza część "Pamiętników" autorstwa Jana Chryzostoma Paska obejmuje lata ok. 1655 – 1666 i są to lata wypraw wojennych. Druga część z kolei dotyczy już życia ziemiańskiego.

Jan Chryzostom Pasek zaczął spisywać swoje pamiętniki dość późno, ponieważ ok. 1690 roku. W swoim dziele opisuje jednak wydarzenia, które miały miejsce ok. czterdziestu lat wcześniej. Jako autorowi zdarzały mu się dość często różne pomyłki, przesunięcia w czasie różnych wydarzeń. Wspomnienia Paska spisywane są przez niego dawno po zakończeniu służby wojskowej, gdy już osiedlił się we własnym gospodarstwie. "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska w wersji drukowanej ukazały się dopiero w 1836 roku.

Akcja "Pamiętników" rozgrywa się w wielu miejscach, jest to między innymi: Szwecja, Dania, Rosja, a także w majątku Olszanka, we wsi Trzemeszna, w Czaplinku oraz w Warszawie i Wilnie.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Pamiętniki najważniejsze wątki

  • problematyka szlachecki z czasów współczesnych Paskowi.
  • czasy, gdy Pasek pełnił rolę żołnierza.

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Pamiętniki na maturach w latach ubiegłych (jakie pytania itp.)

W ciągu ostatnich 10 lat "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska nie pojawiły się w arkuszu maturalnym z języka polskiego jako temat wypracowania. Koniecznie przypomnijcie sobie najważniejsze zagadnienia z tej lektury. Odświeżyć swoją wiedzę możecie też przy pomocy różnego rodzaju testów z tego utworu, które znajdziecie w internecie. W ten sposób sprawdzicie, czy macie jakieś zaległości i luki w znajomości treści lektury.

 

Opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

Z uwagi na fakt, że lektura ta nie występowała w ostatnich latach na maturze – trudno o opinie uczniów na jej temat. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to zbyt lubiane przez maturzystów dzieło. Wynika to ze specyficznego języka, jakim były pisane "Pamiętniki", który dla niektórych może być trudny, a wręcz niezrozumiały. Pamiętajcie jednak, że poziom trudności matury z języka polskiego zależy głównie od waszego przygotowania, a więc zadbajcie o to, by zrobić to naprawdę rzetelnie.

sprawdź

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować