Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
04.05.2024
Matury 2024 zbliżają się wielkimi krokami. W terminie od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja 2024 r. odbędą się matury ustne z języków. Wzrasta częstotliwość wyszukiwań dotyczących pytań jawnych i niejawnych. Jak zagwarantować sobie maturalny sukces?
Co znajdziesz w artykule
Tegoroczne egzaminy ustne zostały zaplanowane na dwa terminy: 11-16 maja 2024 r. (wyj. 12 maja) oraz 20-25 maja 2024 r. Część ustna z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na odpowiedziach na pytania jawne, ogólnodostępne, do których abiturienci mogą się wcześniej przygotować. Wśród nich pojawiły się m.in.: Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego.
W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst czy Czym dla człowieka może być wolność? Omów zagadnienie na podstawie „Dziadów części III” Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Sprawdź
Druga część egzaminu ustnego składa się z pytań niejawnych. Maturzyści nie wiedzą, jakiego pytania się spodziewać. Będą mieli czas przygotować się do odpowiedzi w trakcie trwania półgodzinnego egzaminu (pierwsze 15 min: przygotowanie, kolejne 15 min: prezentacja wypowiedzi oraz rozmowa z zespołem egzaminacyjnym).
W bazie przykładowych pytań niejawnych opublikowanych przez CKE znalazły się m.in.: Wizje miasta w sztuce i literaturze. Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału oraz wybranego utworu literackiego.
Obraz "Paryż widziany z okna" Marca Chagalla czy Czemu służą ukazywane w kulturze obrazy idealnego świata? Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” oraz wybranego tekstu kultury albo utworu literackiego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Tegoroczni maturzyści spodziewają się przecieków. Dodają, że bardzo prawdopodobne jest, że poznają pytania niejawne (z matury ustnej z języków) przed rozpoczęciem swojego egzaminu. Skąd ta pewność? Eksperci odpowiadają, że jest ona wynikiem prędkości, z jaką niektóre informacje wędrują po sieci oraz portalach społecznościowych. Zaznaczają, że od czasu rozwoju nowoczesnych technologii przebieg oraz proces zdawania egzaminów maturalnych znacznie uległ zmianie.
Sprawdź
co będzie na maturze z polskiego - przewidywania nauczycieli
Jak wiadomo, pytania egzaminacyjne na maturach ustnych zmieniają się co dwie godziny. Jednakże dzięki platformom, takich jak Discord, oraz portalom społecznościowym – Facebook, Instagram czy X, pytania niejawne bardzo szybko stają się jawne.
Osoby wychodzące z sali egzaminacyjnych dzielą się otrzymanymi pytaniami, następnie tworzona jest ich baza. Takim sposobem po dwóch godzinach w sieci krąży już niemalże pełna lista pytań niejawnych, a osoby przystępujące do egzaminu w późniejszym terminie mają znaczną przewagę.
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia