Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
07.05.2024
O godzinie 9:00 maturzyści zasiedli do arkuszy maturalnych. Zdecydowana większość pisała egzamin w Formule 2023. „Mitologia” Jan Parandowski, „Tren X” Jana Kochanowskiego”, „Pan Tadeusz”, „Dziady cz. III” - co pojawiło się na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Odpowiadamy, z jakimi poleceniami oraz dziełami literackimi musieli zmierzyć się tegoroczni abiturienci.
Co znajdziesz w artykule
Około godziny 10:00 w sieci pojawiły się pierwsze przecieki, wtedy poznaliśmy już tematy wypracowań na maturze 2024, które brzmiały: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”.
Internauci niemalże jednogłośnie uznali te tematy za przyjemne i stosunkowo proste. Przecieki te potwierdziły się, w momencie w którym na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej pojawiły się arkusze.
Podczas egzaminu maturzyści mieli zmierzyć się z fragmentami utworów takich jak m.in.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Pan Tadeusz” czy „Kordian”. Co ciekawe, jak donoszą media społecznościowe pierwsze rzekome przecieki, które potwierdziły się w zadaniach w arkuszu, wypłynęły już około północy. Właśnie wtedy pojawiła się informacja, że w poleceniach pojawi się „Pan Tadeusz” oraz mity Parandowskiego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Zdjęcia poleceń z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym 2024 krążyły po sieci już od rana. Jakiś czas temu, rzekomo, skompletowany został niemalże cały arkusz wraz z poleceniami. Właśnie w nim czytamy: „Czy podstawa podmiotu lirycznego w Trenie X Jana Kochanowskiego jest podobna do postaci Demeter? W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do Trenu X oraz do zacytowanego fragmentu „Mitologii” Jana Parandowskiego.”
Fragment „Pieśni o Rolandzie” padł w zadaniu, w którym należało ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń i zaznaczyć P/F. Zdający musieli również przeczytać definicję pojęcia koncept oraz wiersz „Niestatek” Jana Andrzeja Morsztyna. Musieli wyjaśnić koncept w podanym wierszu. Następnie na podstawie podanego tekstu należało wykazać, że „Dziady cz. III” to utwór o charakterze profetycznym. Pojawił się także fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Potop” Henryka Sienkiewicza. W treści załączono również plakat przedstawienia na podstawie dzieła Juliusza Słowackiego „Kordiana”.
W arkuszu maturzyści na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego musieli wyjaśnić symbolikę złotego rogu pojawiającego się w tekście. Przytoczony został również fragment „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego, przy którym widniało polecenie: „Czy ocena sytuacji Polski tuż po odzyskaniu niepodległości zawarta we fragmencie utworu »Na probostwie w Wyszkowie« znajduje potwierdzenie w »Przedwiośniu« Stefana Żeromskiego?" Zdających zapytano również o reportaż Hanny Krail „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia