Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
16.05.2024
Z wszystkich obowiązkowych matur na poziomie podstawowych, to właśnie ta z matematyki ma najmniejszą zdawalność. Egzaminu z tego przedmiotu boi się zdecydowana większość abiturientów. Dzisiejsze popołudnie spędzą na ostatnich powtórkach. Matematycy radzą, aby zachować spokój i dzielą się swoimi przewidywaniami.
Co znajdziesz w artykule
Bazując na arkuszach egzaminacyjnych z ubiegłych lat, można dojść do wniosku, że typy i schematy zadań dość często się powtarzają. Dlatego tak cennym elementem powtórki powinna być analiza arkuszy z poprzednich lat.
sprawdź matematyka arkusze maturalne
Matematycy zaznaczają, że corocznym pewniakiem jest kilka zadań dotyczących funkcji kwadratowej, liczą też na zadania z obliczenia potęg, pierwiastków, wzorów skróconego mnożenia oraz zastosowania twierdzenia Pitagorasa w zadaniach geometrycznych. Możemy spodziewać się również kilku zadań z geometrii, dotyczących np. prostych ostrosłupów prawidłowych czy prostopadłościanów.
Maturzyści powinni być dobrze obeznani również w obliczeniach związanych z funkcją liniową oraz średnią arytmetyczną, medianą i dominantą. Pewniakami nazywane są również zadania dotyczące ciągu arytmetycznego i geometrycznego, różnicy i sumy logarytmów, a także wartości bezwzględnej liczby. Ponadto, na egzaminie mogą pojawić się również polecenia związane z: podziałem odcinka trójkąta przez dwusieczną, zastosowaniem w geometrii twierdzenia cosinusów oraz styczną i sieczną, kątem wpisanym i kątem środkowym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się 8 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Abiturienci będą mieli 180 minut (Formuła 2023) lub 170 minut (Formuła 2015) na rozwiązanie wszystkich poleceń. W arkuszu znajdziemy kilka typów zadań: zadania zamknięte np. typu: prawda/fałsz, zadania otwarte, które wymagają krótkich odpowiedzi i zadania otwarte złożone.
Maksymalna punktacja egzaminu wynosi 46 punktów. Składa się na nią: 29 punktów za zadania zamknięte oraz 17 punktów za zadania otwarte. Matura zostanie udana za zdaną, jeżeli jej punktacja wyniesie co najmniej 30%.
Co oznacza, że absolwent musi uzyskać co najmniej 14 punktów, aby zaliczyć maturę. 8 maja 2024 r. o godzinie 14:00 Centralna Komisja Edukacyjna opublikuje arkusze egzaminacyjne.
Warto przypomnieć, że egzamin z matematyki w terminie dodatkowym odbędzie się 4 czerwca 2024 r. Poprawki przewidziano na 20 sierpnia 2024.
Z kolei maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym zdający napiszą 15 maja 2024 r., termin dodatkowy wyznaczono na 11 czerwca 2024 r. Egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym napisze 27,6% absolwentów 2024
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia