SUM w Katowicach otwiera nowe rozdziały edukacji i poszerza swoją dotychczasową ofertę studiów podyplomowych

SUM w Katowicach otwiera nowe rozdziały edukacji i poszerza swoją dotychczasową ofertę studiów podyplomowych

Studia Katowice i woj. śląskie - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

12.07.2024

SUM w Katowicach otwiera nowe rozdziały edukacji i poszerza swoją dotychczasową ofertę studiów podyplomowych

Świat medycyny to nieustanny rozwój i poszukiwanie nowych, pionierskich rozwiązań, w leczeniu, diagnozie, opiece chorego. To ciągłe doskonalenie dotychczasowych procedur a także wykorzystywanie nowoczesnych technologii jak bioinformatyka, robotyka, czy sztuczna inteligencja. Wiedza w zakresie tych dziedzin tworzy zintegrowany, holistyczny system opieki nad pacjentem. Dlatego każdy z zawodów medycznych wiąże się z potrzebą rozwoju i pogłębiania wiedzy poznawania nowych możliwości w leczeniu chorych.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otwiera nowe rozdziały edukacji i nieustannie poszerza swoją dotychczasową ofertę studiów podyplomowych. W roku akademickim 2024/2025 kandydaci mają do wyboru aż dziewięć kierunków. Rekrutacja trwa – to dobry moment, by zapoznać się z ofertą i wziąć udział w naborze. Zwłaszcza, że jest w czym wybierać.

 

W roku akademickim 2024/2025 kandydaci mają do wyboru aż dziewięć kierunków

Największym zainteresowaniem w ofercie studiów podyplomowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach cieszy się neurologopedia kliniczna. To jedyny kierunek, na którym rekrutacja zakończyła się zaledwie kilka tygodni po jej rozpoczęciu, co tylko potwierdza zasadność uruchomienia studiów właśnie na tym kierunku. Dzięki odpowiednio przygotowanej ofercie słuchacze dowiedzą się w jaki sposób podejść zarówno interdyscyplinarnie, jak i holistycznie do problemów osób, u których pojawiają się trudności w komunikowaniu, zaburzenia połykania czy też mowy, będące często wynikiem uszkodzenia obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego.

Rosnące zapotrzebowanie w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń odżywiania oraz połykania w schorzeniach neurologicznych a także konieczność wykształcenia specjalistów, którzy będą w stanie pomóc pacjentom z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi i chorobami neurologicznymi przyczyniły się także do stworzenia zupełnie nowego kierunku w ofercie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Neurodietetyka to pierwszy taki kierunek w Polsce, który ma doskonalić i poszerza kompetencje teoretyczne i praktyczne w zakresie zasad żywienia wcześniaków, niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz schorzeniami neurologicznymi. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, dietetyczne, logopedyczne, oraz psychologiczne. Stwarzają możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej w renomowanym ośrodku neurologicznym, pediatrycznym, by dopełnić kwalifikacji z obszaru neurodietetyki. W przypadku tego kierunku wolnych zostało już tylko kilka miejsc.

 

Komunikacja interpersonalna w ochronie zdrowia – nowy kierunek

Badania samorządu lekarskiego sprzed kilku lat pokazały, że nawet 2 na 3 pacjentów, którzy korzystają z pomocy w placówkach ochrony zdrowia negatywnie ocenia zaangażowanie lekarzy w ich proces leczenia i tzw. kompetencje miękkie. To właśnie dlatego Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił nowy kierunek studiów podyplomowych. Komunikacja interpersonalna w ochronie zdrowia. Jak podkreśla dr n. hum. Katarzyna Szmaglińska, koordynator nowo powstałego kierunku: – Atutem wartym podkreślenia jest jego unikatowość w wielowymiarowości podejścia do zagadnień komunikacji oraz praktyczny charakter zajęć. Program jest bardzo bogaty i dostosowany do potrzeb pracowników ochrony zdrowia, oświaty, ale i psychoterapii i psychoedukacji. Warto również zaznaczyć, że kontakt z pacjentem jest podstawą każdego procesu terapeutycznego. Nie można pomóc pacjentowi, bez zbudowania z nim właściwej relacji, która będzie oparta na zaufaniu pacjenta do profesjonalizmu i kompetencji komunikacyjnych pracowników ochrony zdrowia i terapeutów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także badania kliniczne w medycynie. Jak tłumaczy dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM, Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni, wartością tych studiów jest połączenie wiedzy z praktyką, a absolwenci uzyskają kompetencje do ubiegania się o pracę w ośrodkach badań klinicznych w kraju i za granicą. Każdy z uczestników zyska umiejętności w zakresie organizacji, realizacji i nadzorowania badań klinicznych. To doskonała propozycja m.in. dla lekarzy medycyny, personelu pielęgniarskiego, pracowników firm współpracujących ze służbą zdrowia czy absolwentów kierunków medycznych, biologicznych, ekonomicznych, prawniczych, którzy planują pracę w obszarze badań klinicznych.

Z myślą m.in. o pracownikach administracji ochrony zdrowia oraz administracji publicznej związanej z ochroną zdrowia powstał kierunek zarządzanie w ochronie zdrowia – to drugi kierunek, który cieszy się sporym zainteresowaniem w ostatnich latach. Decydując się na te studia, uczestnicy zająć mają pewność, że oprócz wiedzy teoretycznej zyskają przede wszystkim wiedzę praktyczną z zakresu organizacji i zarządzania placówkami leczniczymi w konkretnych uwarunkowaniach rynkowych.

 

Pierwsi w Polsce

To właśnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jako pierwsza publiczna uczelnia medyczna w Polsce, uruchomił studia podyplomowe dla koderów medycznych. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Koderów Medycznych udało się stworzyć unikatową ofertę, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Choć koderzy medyczni to stosunkowo nowy zawód medyczny ich rola w systemie ochrony zdrowia jest nieoceniona. To specjaliści, których potrzebuje każdy szpital ponieważ to właśnie dzięki ich pracy procedury medyczne są rzetelnie rozliczane z płatnikiem. Studia realizowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny umożliwią uczestnikom pozyskanie wiedzy m.in. z zakresu prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, kodowania przyczyn świadczeń, chorób i procedur medycznych, tworzenia sprawozdań z leczenia za pomocą kodów, nadzorowania właściwego wykonywania umów z NFZ, organizacji pracy działów rozliczeń, analizy i controllingu. To kierunek idealny dla absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, lekarzy, statystyków medycznych i sekretarek medycznych.

 

MBA w ochronie zdrowia – studia dla ambitnych menedżerów ochrony zdrowia

Wzorem amerykańskich programów Master of Health Administracion Ślaski Uniwersytet Medycznych stworzył kierunek, który ma na celu wykształcenie liderów ochrony zdrowia, profesjonalnej kadry menedżerskiej zdolnej do podejmowania odważnych działań, inicjujących i realizujących innowacyjne projekty, zwolenników odpowiedzialnego przywództwa. Studia na tym kierunku stanowią unikalne połączenie wiedzy, kompetencji i doświadczenia w kształceniu podyplomowym kadr sektora ochrony zdrowia trzech uczelni akademickich (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) oraz partnera firmę Medtronic Poland sp z o.o. Program studiów MBA jest skierowany do kadry zarządzającej lub przygotowującej się do zarządzania podmiotami leczniczymi, kadr administracji rządowej i samorządowej, a zatem osób odpowiedzialnych dzisiaj lub w przyszłości za organizację i nadzór w ochronie zdrowia. Jak podkreślają nasi absolwenci, studia te charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym, a zajęcia prowadzone są przez doświadczonych praktyków dostarczają bogatą i praktyczną wiedzę.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach może pochwalić się również autorskim programem bezpłatnych studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych. Dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych w ramach projektu pn. "Innowacyjna medycyna oparta na faktach, IT, AI i robotyce" od roku akademickiego 2024/2025 realizowane będą dwa kierunki studiów podyplomowych: Sztuczna inteligencja i robotyka w medycynie oraz Bioinformatyka, biostatyka i nowoczesne metody wizualizacji w badaniach biomedycznych. W dobie postępującej transformacji cyfrowej i rozwoju nowych technologii stworzenie właśnie takiej oferty okazało się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W obu przypadkach liczba kandydatów była ogromna a rekrutacja zakończyła się już po kilku dniach. Nabór na drugą edycję bezpłatnych studiów podyplomowych zostanie przeprowadzony w terminie: 13-31 stycznia 2025 r.

Więcej informacji na temat studiów podyplomowych prowadzonych przez Śląski Uniwersytet Medyczny można znaleźć na stronie: studiapodyplomowe.sum.edu.pl

Komentarze (0)