Po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę?

Po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę?

Studia Poznań - Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

29.07.2024

Po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę?

Kandydaci na studia coraz częściej uzależniają decyzję o wyborze kierunku od trendów i sytuacji na rynku pracy. Kierują się nie tylko zainteresowaniami, ale również tym, jaka przyszłość czeka ich po ukończeniu nauki.

Nie jest tajemnicą, że obszar wyższego kształcenia można podzielić nie tylko na dyscypliny naukowe, ale również na kierunki bardziej i mniej perspektywiczne. Czy oznacza to, że funkcjonujące powiedzenie o kierunkach „produkujących bezrobotnych” jest prawdą i znajduje potwierdzenie w rynkowej rzeczywistości? Po których kierunkach łatwiej znaleźć pracę, a które wcale w tym nie pomagają?

Studia to zagadnienie bardzo pojemne, które na dodatek poszerza swoją powierzchnię. Kierunków kształcenia jest bardzo wiele, oferują one pozyskanie wiedzy z zakresu rozmaitych dyscyplin i problemów, jak również przygotowują do wykonywania różnego rodzaju obowiązków zawodowych. Ale ile z nich tak naprawdę posiada perspektywiczny charakter i pozwala zdobyć coś więcej, niż dyplom? Utarte przekonanie o tym, że należy posiadać „papier” traci na znaczeniu i odchodzi do lamusa. Dlaczego? Ponieważ nie każdy „papier” ma wartość.

 

Studia nie dają pracy

Zacznijmy od obalenia mitu, który nadal cieszy się sporą popularnością. Studia dają pracę? Nie. To nie studia dają pracę. Pracę daje rynek. Nawet jeśli ukończyliśmy najciekawszy kierunek, a nasze wykształcenie oparte jest na niezliczonych umiejętnościach, to nie uda nam się łatwo znaleźć zatrudnienia, jeśli rynek tych umiejętności nie potrzebuje. Potwierdzeniem tego jest fakt, że niejeden absolwent wykonuje obowiązki niezwiązane ze swoim wykształceniem.

Istnieją jednak kierunki, które znacznie przybliżają do sukcesu, w postaci znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Istnieją kierunki, których programy odpowiadają potrzebom i wymaganiom rynku, a zatem rzeczywiście przygotowują do wejścia w jego przestrzeń.

Jakie studia gwarantują zatrudnienie? Wymienimy kilka wyrazistych przykładów, jednak należy pamiętać o tym, że samo posiadanie dyplomu ukończenia tych kierunków nie jest równoznaczne z szybkim znalezieniem pracy, z ponad przeciętnym wynagrodzeniem. Pamiętajmy o tym, że potencjalny pracodawca nie zwraca uwagi wyłącznie na dokument potwierdzający nasze wykształcenie, ale również na umiejętność wykorzystywania tego wykształcenia w praktycznym działaniu.

 

Po tych kierunkach jest praca

Gdybyśmy przeprowadzili sondę uliczną, a napotkanych przechodniów zapytali o to, które, ich zdaniem, kierunki wydają się najbardziej perspektywiczne, zdecydowana większość odpowiedziałaby, że Informatyka.

Czy rzeczywiście należy się jej palma pierwszeństwa? Czy przypadkiem nie odnotowujemy pewnego przesytu informatykami, którzy coraz częściej odchodzą z kwitkiem? Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: „tak”. Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: „nie”. Jakie jeszcze kierunki pozwalają realnie myśleć o ciekawej i dobrze płatnej pracy? Może jest to Kierunek lekarski? A może Biotechnologia? A może jest nim kierunek, który nie przychodzi do głowy w pierwszej kolejności?

 

Informatyka

Popyt na specjalistów z branży IT nadal jest bardzo wysoki, a głosy o przesyceniu rynku nie mają żadnego potwierdzenia. Nie dość, że przyszli programiści czy administratorzy sieci nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy, to jeszcze mają przywilej swobodnego poruszania się po rynku i decydowania się na te oferty, które najlepiej spełniają ich oczekiwania.

dowiedz się więcej

 

Finanse i rachunkowość

Kolejnym kierunkiem, którego ukończenie pozwala optymistyczne myśleć o zawojowaniu rynku pracy jest kierunek Finanse i rachunkowość. Na absolwentów tej propozycji kształcenia czekają między innymi: banki, instytucje finansowe, firmy doradcze i konsultingowe, biura rachunkowe czy też działy finansowe różnego rodzaju przedsiębiorstw. Atutem tego kierunku jest oczywiście to, że pozwala pozyskać bardzo cenne umiejętności, które potrzebne są wszędzie tam, gdzie pojawia się kwestia finansów.

dowiedz się więcej

 

Logistyka

Logistyka to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Duże zainteresowanie nauką wynika z faktu, że popyt na usługi specjalistów z branży TSL jest wysoki, co ma związek chociażby z rozwojem sektora e-commerce. Poza tym, pod pojęciem „logistyka” kryje się wiele elementów oraz stanowisk, a zatem na przyszłych specjalistów czekają liczne możliwości zatrudnienia.

dowiedz się więcej

 

Kierunki warte zainteresowania

Przedstawione powyżej kierunki to tylko kilka przykładów. Kierunków nie tylko ciekawych, ale i perspektywicznych jest oczywiście znacznie więcej, a zatem nie bójmy się o to, że rynek gwarantuje zatrudnienie wyłącznie absolwentom Informatyki, Finansów i rachunkowości i Logistyki.

Istotne jest to, aby zrozumieć, że znacznie łatwiej jest znaleźć pracę absolwentom kierunków, które pozwalają pozyskać praktyczne wykształcenie. Wykształcenie, na które składają się trzy elementy: wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Wykształcenie, które dostosowane jest nie tylko do potrzeb i wymagań rynku, ale i współczesności w ogóle. Mówiąc o tym przechodzimy do drugiej grupy kierunków, czyli tych, które bywają ciekawe, bardzo interesujące, ale niestety mniej perspektywiczne.

 

Po tych kierunkach nie ma pracy

Przeglądając oferty dydaktyczne polskich uczelni można postawić pytanie o zasadność prowadzenia niektórych kierunków. Uczelnie, chcąc zainteresować i zachęcić do podjęcia nauki modyfikują programy, wprowadzają nowe zajęcia, urozmaicają przestrzeń poznawanych zagadnień. Niestety, bardzo często nieperspektywiczne kierunki nadal pozostają nieperspektywicznymi kierunkami, tyle tylko, że z szerszym harmonogramem zajęć.

Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że bardzo wiele kierunków, których ukończenie nie daje swobody poruszania się po rynku, to kierunki bardzo ciekawe. Ale to ich jedyny atut. Fakt, że podejmują interesujące problemy i stawiają ciekawe pytania nie sprawia, że znając odpowiedzi na te pytania będziemy mocnym graczem na rynku.

Co również warto zaznaczyć, absolwenci nieperspektywicznych kierunków także znajdują pracę. Z tą różnicą, że bagaż pozyskanych wiadomości wykorzystują rzadziej, w mniejszym stopniu.

Komentarze (0)