Ratownik medyczny – to brzmi (bardzo) dumnie!

Ratownik medyczny – to brzmi (bardzo) dumnie!

Studia Warszawa - Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie

31.07.2024

Ratownik medyczny – to brzmi (bardzo) dumnie!

Już czwarty rok z rzędu ratownicy medyczni znaleźli się w czołówce najbardziej poważanych zawodów. Ponad 80% respondentów wskazało ratowników medycznych jako godnych największego zaufania, umieszczając ich na podium zestawienia. W jaki sposób dołączyć do tego grona i wykonywać jeden z najbardziej szanowanych zawodów? Rozpocząć studia w Warszawskiej Uczelni Medycznej!

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w WUMED WARSZAWA
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

W tym roku mury Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka opuścili pierwsi absolwenci Ratownictwa medycznego. Otrzymali dyplomy ukończenia studiów, symbole zawodowe, ale co najważniejsze zaliczyli wymagający egzamin dyplomowy, potwierdzający teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu.

To była ciężka i wyboista droga... Trzy lata studiów standaryzowanych, trzy lata ćwiczeń klinicznych i praktyk zawodowych. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych studentów- już absolwentów. - podkreśla prof. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktycznych i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Egzamin, do którego przystąpili absolwenci, złożony był z trzech etapów: sprawdzianu teoretycznego w formie testu, egzaminu praktycznego w warunkach symulacji medycznej oraz obrony pracy dyplomowej.

Egzaminy końcowe na studiach medycznych i tych, z zakresu nauk o zdrowiu są wieloetapowe i niełatwe. Warunkiem dopuszczenia do nich jest uzyskanie przez studenta zaliczeń ze wszystkich przedmiotów oraz praktyk zawodowych przewidzianych programem studiów, zdanie egzaminów określonych w planie kształcenia oraz uzyskanie obowiązującej liczby punktów ECTS, pozytywna ocena pracy dyplomowej uzyskana od promotora i recenzenta pracy, wprowadzenie pracy dyplomowej do Systemu AntyPlagiat i uzyskanie pozytywnego wyniku weryfikacji. – informuje prof. Joanna Jasińska.

Wszystkie części egzaminu dyplomowego podlegały odrębnym i niezależnym kryteriom oceniania. Studenci musieli uzyskać pozytywną ocenę z każdego elementu, aby otrzymać pozytywny wynik całego egzaminu.

Chcesz studiować Ratownictwo medyczne? Studiuj w WUMed!

Ratownictwo medyczne jest jedną z wielu propozycji kształcenia, tworzących ofertę dydaktyczną Warszawskiej Uczelni Medycznej. Kierunek, który można studiować zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej, umożliwia pozyskanie szczegółowej wiedzy oraz licznych umiejętności, pod okiem doświadczonych praktyków, głównie z zakresu ratownictwa specjalistycznego oraz nauk medycznych i klinicznych.

To, co zwraca szczególną uwagę to olbrzymi nacisk kładziony na praktyczny profil kształcenia. Studenci Ratownictwa medycznego odbywają liczne praktyki, nie tylko wakacyjne, ale również śródsemestralne, realizowane między innymi w: pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i w wielu innych oddziałach szpitalnych. Ponadto kształtowaniu umiejętności oraz zdolności wykorzystywania wiedzy w praktycznym działaniu służy nowoczesna infrastruktura uczelni.

Nowoczesne technologie i Centrum Symulacji Medycznej

Studenci WUMed mają do dyspozycji innowacyjne oprogramowanie wykorzystujące technologię VR do nauki anatomii oraz procedur ratownictwa medycznego – BLS (podstawowych zabiegów resuscytacyjnych) oraz ALS (zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych). Oprócz tego studenci Ratownictwa medycznego korzystają z Centrum Symulacji Medycznej, którego wyposażenie pozwala na realizowanie ćwiczeń w warunkach zbliżonych do realnych, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie symulatorów pacjenta i wysokiej klasy sprzętu medycznego, na podstawie wystandaryzowanych scenariuszy.

Jak podkreśla rektor Warszawskiej Uczelni Medycznej, prof. Waldemar Dębski - Centrum Symulacji Medycznej będzie na bieżąco wzbogacane o kolejne, potrzebne do dydaktyki medycznej trenażery. Wśród nich m.in. dodatkowe zaawansowane realistyczne fantomy - Human Patient Simulator, które umożliwią prezentację stanów fizjologicznych np. parametrów życiowych człowieka, a także stanów chorobowych i objawów patologicznych. Kolejnym etapem rozwoju pracowni będzie adaptacja i dobudowanie kolejnych pomieszczeń, w tym między innymi pracowni umiejętności chirurgicznych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego z symulatorem karetki oraz salą intensywnej opieki medycznej.

Ratownictwo medyczne jest dziedziną wyjątkową, bowiem aby pracować w tym zawodzie należy posiadać nie tylko wysokiej jakości wykształcenie, ale również odpowiednie predyspozycje i cechy osobowości. Aby spełnić pierwsze wymaganie należy wybrać studia w Warszawskiej Uczelni Medycznej, oferującej pozyskanie wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w pogotowiu ratunkowym, ale również w jednostkach SOR, GOPR, WOPR, LPR, wojska, straży pożarnej czy Morskiej Służby Poszukiwawczej.

Więcej informacji na temat studiów można odnaleźć na stronie internetowej uczelni: wumed.edu.pl

 

Komentarze (0)