Próbny egzamin ósmoklasisty – język angielski

Próbny egzamin ósmoklasisty – język angielski

Próbny egzamin ósmoklasisty – język angielski

04.12.2024

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024/2025 – język angielski

W środę, 4 grudnia, odbył się ostatni próbny egzamin ósmoklasisty. Tym razem uczniowie podeszli do testu diagnostycznego z języka obcego nowożytnego. Po egzaminach z języka polskiego i matematyki, które w wielu opiniach określane były jako trudne, uczniowie wypełniali polecenia z przedmiotu, który uznawany jest za najłatwiejszy z całej trójki. Co jest już egzaminacyjną tradycją, zdecydowanie najpopularniejszym językiem był język angielski. Sprawdź Arkusze egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego

Próbne egzaminy ósmoklasisty nie są obowiązkowe, a przeprowadzane są głównie w celach diagnostycznych i informacyjnych. Mają pokazać jaki zakres obowiązującego materiału został już opanowany, gdzie najczęściej występują błędy i co należy skorygować, jak również mają oswoić zdających z samym arkuszem i przebiegiem egzaminu, który oficjalnie zdawać będą w maju przyszłego roku. Sprawdź ile punktów uzyskasz i czy się dostaniesz do wybranej szkoły kalkulator ósmoklasisty

To także spojrzenie na to, jak w ujęciu praktycznym funkcjonuje odświeżona podstawa programowa, na bazie której opracowane są rozwiązywane zadania.

Próbny egzamin z języka obcego nowożytnego

Każdy uczeń kończący szkołę podstawową musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, który zdawany jest z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Egzamin próbny, jak sama nazwa podpowiada, ma za zadanie sprawdzić zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności oraz wskazać obszary, nad którymi należy jeszcze popracować.

W ramach próbnego egzaminu z języka obcego nowożytnego, uczniowie mogli wybrać jeden język spośród: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz włoskiego. Co nie jest żadnym zaskoczeniem, zdecydowana większość wybrała ten pierwszy.

Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego zawierał 14 zadań, na rozwiązanie których przeznaczono 90 minut. Każde polecenie zostało opracowane na bazie obowiązującej podstawy programowej, która w przypadku języka obcego nowożytnego kładzie nacisk na:

  • rozumienie ze słuchu

  • znajomość funkcji językowych

  • rozumienie tekstów pisanych

  • znajomość środków językowych

  • tworzenie wypowiedzi pisemnej

Zadania w arkuszu miały formę zamkniętą i otwartą, a polegały między innymi na: wskazaniu prawidłowej odpowiedzi na podstawie wysłuchanego nagrania, wyborze właściwej reakcji do wskazanej sytuacji, uzupełnieniu dialogu czy wypełnieniu w tekście wolnych miejsc tak, aby otrzymać spójną i logiczną całość.

Najwyżej punktowanym było ostatnie zadanie, które polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi. Treść polecenia brzmiała następująco:

  • Wczoraj Twoja klasa wzięła udział w lekcji na świeżym powietrzu. W e- mailu do kolegi z Anglii:

  • poinformuj, gdzie odbyła się ta lekcja, i opisz to miejsce

  • wyjaśnij, na czym polegało jedno z zadań, które musieliście wykonać podczas tych zajęć

  • uzasadnij, dlaczego lekcje na świeżym powietrzu to dobry pomysł.

W zadaniu oceniane były umiejętności pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa. Tekst miał wynosić od 50 do 120 wyrazów.

Dowiedz się więcej

jak napisać bloga po angielsku

co było na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego w 2024

Dalsza część artykułu pod reklamą

Opinie o próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego

Egzaminy z języków obcych zwykle uznawane są przez zdających za najłatwiejsze. Świadczy o tym między innymi fakt, że na temat testu z języka obcego pojawia się najmniej komentarzy w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Czy egzaminy próbne są oceniane?

Egzaminy próbne nie są obowiązkowe, a o ich przeprowadzeniu decyduje dyrektor szkoły. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, aby były realizowane w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu. Egzaminy próbne nie powinny być oceniane, ponieważ służą wyłącznie sprawdzeniu stanu wiedzy oraz zaznajomieniu uczniów ze specyfiką egzaminu. Ponadto CKE zaznacza, że każdy uczeń, który uczestniczył w próbnym egzaminie, powinien otrzymać od nauczycieli " informację zwrotną".

Dalsza część artykułu pod reklamą

Kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty

Za nami egzaminy próbne. Ile czasu pozostało do oficjalnych egzaminów ósmoklasisty? Odbędą się one w maju przyszłego roku:

13 maja (wtorek) – język polski

14 maja (środa) – matematyka

15 maja (czwartek) – język obcy nowożytny

 

Zobacz także

harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025

zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025

Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

egzamin ósmoklasisty 2025 język polski

egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka

arkusze egzamin ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty 2025

wyniki egzamiu ósmoklasisty

co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować