Prof. Dorota Antos z Politechniki Rzeszowskiej kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego

Prof. Dorota Antos z Politechniki Rzeszowskiej kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego

Studia Rzeszów - Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

04.12.2024

Prof. Dorota Antos z Politechniki Rzeszowskiej kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego

Prof. Dorota Antos z Politechniki Rzeszowskiej kieruje przełomowym projektem „Ciągły proces krystalizacji białek”, który we współpracy z badaczami z Austrii i Niemiec może zrewolucjonizować produkcję białek rekombinowanych. Celem jest opracowanie nowej metody ich oczyszczania i wytwarzania, co ma kluczowe znaczenie dla krajów o średnich i niskich dochodach, dając im szansę na pełniejsze korzystanie z osiągnięć współczesnej medycyny.

Tematyka projektu

Projekt Concrys, realizowany pod kierunkiem prof. Doroty Antos z Politechniki Rzeszowskiej, ma na celu opracowanie nowej, bardziej efektywnej i ekonomicznej metody oczyszczania białek rekombinowanych. Białka bioaktywne o wysokiej czystości są obecnie niezbędne w diagnostyce biomedycznej i zastosowaniach terapeutycznych. Grupa badawcza z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Doroty Antos, opracowała koncepcję krystalizacji z wymuszoną konwekcją (FCC) jako alternatywę dla stosownych obecnie technik. W skład grupy badawczej wchodzą:

  • dr inż. Izabela Poplewska,
  • dr inż. Renata Muca,
  • dr inż. Mateusz Przywara,
  • dr inż. Roman Bochenek,
  • dr inż. Bartłomiej Filip,
  • dr inż. Michał Kołodziej.

Zaletami opracowanej techniki krystalizacji są niskie koszty, wysoka wydajność i sprawność oczyszczania.

Efektem projektu będzie zwiększenie dostępności wysokiej jakości białek, również dla krajów o niższych dochodach, co może znacząco wpłynąć na rozwój globalnej medycyny. Dodatkowo projekt pogłębi wiedzę na temat mechanizmu krystalizacji białek, który nie jest jeszcze dobrze poznany.

Projekt ten jest rezultatem wieloletniego doświadczenia oraz znacznego dorobku naukowego zespołu naukowego kierowanego przez prof. Dorotę Antos, który realizowany jest w ramach największego programu grantowego Narodowego Centrum Nauki OPUS 26+LAP/Weave. Taka forma pozwala na wsparcie projektów naukowych realizowanych we współpracy międzynarodowej. W ramach programu Weave, naukowcy mogą uzyskać finansowanie na dwu- lub wielostronne badania z partnerami z krajów takich jak Austria, Niemcy, Czechy, Szwajcaria czy Słowenia.

Projekt, realizowany wspólnie z Uniwersytetem w Wiedniu oraz Uniwersytetem w Magdeburgu, potrwa 36 miesięcy. Badacze otrzymali łącznie 3 mln EUR, z czego 1,8 mln zł trafi do zespołu z Rzeszowa.


fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska

 

Komentarze (0)