Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Artykuł archiwalny
Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Prowadzenie działań mających na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu bądź odzyskiwaniu zdolności do życia w społeczeństwie to zagadnienie znane od stuleci, jednak początków współczesnego wymiaru pracy socjalnej należy szukać w połowie lat 60. XX wieku, kiedy to wprowadzono nazwę nowego zawodu – pracownika socjalnego, jak również powołano do życia Państwową Szkołę Pracowników Socjalnych. Nie trzeba być ekspertem i znawcą zagadnienia, aby wiedzieć, iż jest to działalność wymagająca. Wymagająca zarówno konkretnej wiedzy, jasno określonych umiejętności, jak również cech osobowości i kompetencji społecznych. Taki zestaw, stanowiący podstawę do pracy zawodowej, można pozyskać w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Kształcenie na kierunku Praca socjalna w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk społecznych, w szczególności z zakresu zagadnień odnoszących się do filozofii, socjologii, ekonomii i psychologii. Studenci zaznajamiają się między innymi z: działalnością służb społecznych, procesami zachodzącymi w organizmie człowieka, gwarantującymi jego dobre funkcjonowanie biologiczne, psychiczne i społeczne, rodzajami instytucji i organizacji społecznych, normami prawnymi regulującymi rozwiązywanie problemów społecznych, prawidłowościami i zakłóceniami komunikacji społecznej i interpersonalnej, zjawiskami patologii społecznej.
Praca socjalna główne przedmioty:
Studenci Pracy socjalnej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zdobywają nie tylko wiedzę, ale również określone umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: interpretowania zjawisk społecznych, diagnozowania przyczyn, przebiegu i uwarunkowań problemów społecznych, rozpoznawania, analizowania i oceniania zjawisk wskazujących na potrzebę świadczeń z pomocy społecznej, organizowania sieci wsparcia dla osób, rodzin i grup społecznych, konstruowania i realizacji strategii rozwiązywania wybranych problemów społecznych na różnych poziomach, prowadzenia poradnictwa w sprawach socjalnych, czy też monitorowania i przeprowadzania ewaluacji działań pomocowych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Praca socjalna w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: procesów i zjawisk psychicznych kierujących zachowaniem ludzi, technik pracy socjalnej, rozwoju człowieka w cyklu życia, współczesnej polityki społecznej, wykluczenia społecznego i nierówności społecznych, technik pozyskiwania danych, kodeksu etycznego pracownika socjalnego, kulturowych uwarunkowań metod pracy socjalnej. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: regionalnych ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, ośrodkach wsparcia, zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, organizacjach pozarządowych.
Praca socjalna jest kierunkiem niezwykle ważnym, jednak nie występuje w ofertach dydaktycznych wszystkich uczelni. Kandydaci na studia w Rzeszowie, zainteresowani tą dyscypliną powinni zwrócić uwagę na omawianą przez nas szkołę wyższą, która proponuje kształcenie na studiach pierwszego stopnia. Jakie ma Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie opinie? Patrycja, studentka Pracy socjalnej mówi:
„Zawód pracownika socjalnego wymaga szczególnej wiedzy i szczególnych umiejętności, które można zdobyć wyłącznie na najlepszych studiach, realizowanych według najlepszego programu. Studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania pozwalają przygotować się do pracy, która jest wymagająca, niełatwa, ale przede wszystkim bardzo ważna.”
Absolwent kierunku Praca socjalna w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Praca socjalna w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie