Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Ratownictwo medyczne
Ratownicy medyczni zajmują się udzielaniem pomocy osobom znajdującym się w stanie bezpośredniego i nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Nietrudno odgadnąć, że osoby wykonujące ten zawód muszą posiadać nie tylko określone predyspozycje oraz cechy charakteru, ale również kierunkowe wykształcenie. Ich codzienność wymaga szybkiego podejmowania decyzji, działania pod presją czasu oraz wykorzystywania wiedzy złożonej z licznych zagadnień, nie tylko reprezentujących medycynę. Jak zostać ratownikiem medycznym? Wybierając studia w Akademii WSB w Gliwicach.
Kształcenie na kierunku Ratownictwo medyczne w Akademii WSB w Gliwicach umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. Studenci zaznajamiają się między innymi z: mianownictwem anatomicznym, budową ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i czynnościowym, fizjologią narządów i układów organizmu, funkcjami życiowymi dziecka i osoby dorosłej, neurohormonalną regulacją procesów fizjologicznych i elektrofizjologicznych. Oprócz tego poznają: zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, zasady i techniki wykonywania opatrunków, zasady przygotowywania do zabiegów medycznych w stanach zagrożenia życia, techniki przygotowania pacjenta do transportu i opieki medycznej podczas transportu, zasady transportu pacjentów z obrażeniami ciała, zasady postępowania diagnostycznego w zatruciach czy też procedury specjalistyczne w stanach nagłych pochodzenia wewnętrznego.
Studenci Ratownictwa medycznego w Akademii WSB w Gliwicach zdobywają solidną wiedzę, ale oprócz tego rozwijają wiele umiejętności praktycznych. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: oceniania stanu pacjenta w celu ustalenia sposobu postępowania ratunkowego, przeprowadzania badania przedmiotowego, podejmowania właściwych działań ratunkowych podczas zdarzeń masowych i katastrof, przeprowadzania analizy ewentualnych działań niepożądanych poszczególnych leków, stosowania leczenia przeciwbólowego, monitorowania czynności układu krążenia metodami nieinwazyjnymi, podawania leków metodami standardowymi i alternatywnymi, przywracania drożności dróg oddechowych metodami bezprzyrządowymi, wykonywania defibrylacji elektrycznej czy tamowania krwotoków zewnętrznych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Ratownictwa medycznego w Akademii WSB w Gliwicach posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: medycznych czynności ratunkowych, funkcji życiowych dziecka i osoby dorosłej, budowy materiału genetycznego, zasad postępowania przeciwepidemicznego, diagnostyki mikrobiologicznej i parazytologicznej, wpływu procesów chorobowych na metabolizm i eliminację leków, toksykologii, psychospołecznych konsekwencji hospitalizacji, chorób cywilizacyjnych i zawodowych. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, jednostkach straży pożarnej, lotniczym pogotowiu ratunkowym.
Ratownictwo medyczne cieszy się rosnącą popularnością, dzięki czemu oferowane jest coraz częściej, nie tylko przez uczelnie o medycznym profilu kształcenia. Kandydaci na studia w Gliwicach, pragnący przygotować się do wykonywania tego zawodu, mogą skorzystać z propozycji omawianej przez nas szkoły wyższej. Jakie ma Akademia WSB w Gliwicach opinie? Piotrek, student Ratownictwa medycznego mówi:
„Nie każdy może być ratownikiem medycznym. To praca dla osób dobrze zorganizowanych, potrafiących opanować nerwy, umiejących działać pod presją. Oczywiście, studia nie zmienią naszego charakteru, ale dadzą kwalifikacje, praktyczne przygotowanie do wykonywania tego ważnego, szlachetnego, a także niełatwego zawodu. Jeśli studiować Ratownictwo medyczne, to w Akademii WSB, gdzie zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści, a umiejętności rozwija się w specjalistycznych pracowniach oraz oddziałach szpitalnych i zespołach ratownictwa medycznego.”
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia WSB w Gliwicach