Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

19.03.2024

Ratownictwo medyczne – WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu

Historia ratownictwa medycznego rozpoczyna się w XVIII wieku, a dokładnie w 1792 roku, kiedy to młody francuski lekarz Jean Dominique von Larrey zaprojektował pojazd służący do transportowania chirurgów na pola walki, którzy mieli nieść pomoc rannym żołnierzom. Wymyślony przez niego pojazd, nazwany lotnym ambulansem, był prekursorem tego, z czym spotykamy się obecnie. Za „stolicę” pogotowania ratunkowego uchodzi jednak Wiedeń, w którym w 1883 roku powołano do życia pierwsze na świecie ochotnicze pogotowie ratunkowe. Co zrozumiałe, od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło. Co najważniejsze, aby zostać ratownikiem medycznym należy pozyskać specjalistyczną wiedzę oraz nabyć szeroką paletę umiejętności. Ofertę w tym zakresie proponuje WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu.

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w WSHIU POZNAŃ
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Ratownictwo medyczne w WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: medycznymi czynnościami ratunkowymi, funkcjonowaniem systemu ratownictwa medycznego, zasadami rozpoznawania stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, jak również zasadami współdziałania z pracownikami jednostek systemu ratownictwa medycznego i innych podmiotów w zdarzeniach jednostkowych, mnogich, masowych i katastrofach.

 

Nabywane umiejętności

Studenci Ratownictwa medycznego zdobywają solidną wiedzę, ale oprócz tego rozwijają wiele umiejętności praktycznych. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: oceniania stanu pacjenta w celu ustalenia sposobu postępowania ratunkowego, przeprowadzania badania przedmiotowego, podejmowania właściwych działań ratunkowych podczas zdarzeń masowych i katastrof, przeprowadzania analizy ewentualnych działań niepożądanych poszczególnych leków, stosowania leczenia przeciwbólowego, monitorowania czynności układu krążenia metodami nieinwazyjnymi, podawania leków metodami standardowymi i alternatywnymi, przywracania drożności dróg oddechowych metodami bezprzyrządowymi, wykonywania defibrylacji elektrycznej, czy tamowania krwotoków zewnętrznych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawne poruszają się po zagadnieniach: budowy ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i czynnościowym, fizjologii narządów i układów organizmu, mechanizmu działania hormonów, postępowania antyseptycznego, zasad postępowania diagnostycznego w zatruciach, toksykologii. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej, specjalistycznych służbach ratowniczych, zakładach pracy o dużym ryzku wypadkowości.

 

Opinie

Dokąd udać się na studia? Takie pytanie zadaje sobie niejeden kandydat. Zanim podejmie się ostateczną decyzję warto zaznajomić się z ofertami dydaktycznymi, porównać programy kształcenia, poznać charakter nauki. Planując studia w Poznaniu warto zapoznać się bliżej z propozycją omawianej przez nas uczelni. Jakie ma WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu opinie? Rafał, student Ratownictwa medycznego mówi:

„Jestem zadowolony ze swoich studiów. Rozwijam się w dyscyplinie, którą interesuję się od dawna i przygotowuję się do wykonywania zawodu, który jest dla mnie bardzo ważny. W WSHIU mam świetne warunki do tego, aby być jak najlepiej przygotowanym, dlatego wszystkim polecam tę uczelnię.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Ratownictwo medyczne w WSHIU Akademii Nauk Stosowanych:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne w WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • budowy ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i czynnościowym,
  • funkcji życiowych osoby dorosłej i dziecka,
  • toksykologii, działań niepożądanych leków oraz zatruć lekami,
  • komunikacji werbalnej i niewerbalnej w procesie komunikowania się z pacjentami,
  • leków stosowanych w nagłych chorobach internistycznych,
  • problemów wynikających z niepełnosprawności i chorób przewlekłych,
  • zasad transportu pacjentów z obrażeniami ciała,
  • metod ograniczania bólu,
  • zasad postępowania ratunkowego w przypadku pacjenta w stanie terminalnym,
  • zasad prowadzenia podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Ratownictwo medyczne:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne w WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • szpitalnych oddziałach ratunkowych,
  • zespołach ratownictwa medycznego,
  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • specjalistycznych służbach ratowniczych,
  • zakładach pracy o dużym ryzku wypadkowości
  • służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu

Komentarze (0)