Geodezja i geoinformacja

Geodezja i geoinformacja

18.03.2024

Geodezja i geoinformacja – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Geodezja i geoinformacja to propozycja kształcenia, dostępna w katalogu dydaktycznym Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami? Geodezja jest praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu geometrii w opisie powierzchni ziemi i Ziemi jako planety. Geoinformacja natomiast zajmuje się badaniem środowiska geograficznego, zbieraniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych geoprzestrzennych. Połączenie tych dyscyplin daje nam interesujący kierunek, oferujący pozyskanie praktycznej wiedzy.   

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Geodezja i geoinformacja w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z kilku obszarów, w tym przede wszystkim nauk społecznych, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk inżynieryjno- technicznych. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: uwarunkowaniami gospodarowania przestrzenią, metodami oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, procesami urbanizacji i rozwojem regionalnym, technikami pozyskiwania danych z wykorzystaniem specjalistycznych instrumentów pomiarowych, jak również językami programowania i sposobami zarządzania bazami danych. Ponadto, poznają metody i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich, metody analizowania zjawisk przestrzennych, przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także zasady tworzenia dokumentów planistycznych.

 

Program studiów i przedmioty

Geodezja i geoinformacja główne przedmioty:

  • geografia fizyczna
  • współczesne techniki pomiarowe
  • rysunek techniczny
  • źródła i bazy danych przestrzennych
  • kartografia numeryczna
  • ekologia krajobrazu
  • teledetekcja satelitarna
  • planowanie przestrzenne

 

Nabywane umiejętności

Studenci Geodezji i geoinformacji zdobywają obszerną wiedzę, ale oprócz tego nabywają jasno określonych umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: obsługi nowoczesnych instrumentów pomiarowych stosowanych w branży geodezyjnej i geoinformacyjnej oraz wykonywania z ich udziałem pomiarów terenowych, pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych, przeprowadzania analiz przestrzennych oraz przygotowywania opracowań kartograficznych, sporządzania projektów technicznych, raportów oraz innych opracowań na potrzeby zarządzania przestrzenią, posługiwania się strukturalnym językiem zapytań oraz wybranymi językami programowania w popularnych środowiskach programistycznych, a także tworzenia baz danych i zarządzania nimi.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Geodezji i geoinformacji w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: topografii, geografii społeczno- ekonomicznej, analizy i wizualizacji danych przestrzennych, gospodarki nieruchomościami, waloryzacji środowiska geograficznego. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach geodezyjnych, przedsiębiorstwach budowlanych, firmach kartograficznych, biurach planistycznych i projektowych, firmach programistycznych, administracji publicznej, firmach i instytucjach zajmujących się analizami przestrzennymi w zakresie zarządzania przestrzenią.

 

Opinie

Geodezja i geoinformacja to coraz częściej występujący przedstawiciel studiów inżynierskich. Co ciekawe, kierunek ten proponuje także omawiana przez nas uczelnia. Czy warto w niej studiować? Czy warto postawić właśnie na jej ofertę kształcenia? Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Kamil, student Geodezji i geoinformacji mówi:

„Kiedy zastanawiałem się nad studiami, wiedziałem, że będę studiował w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Nie tylko dlatego, że jest to świetna uczelnia, która wykształciła wielu cenionych specjalistów, ale również dlatego, że wielu członków mojej rodziny ukończyło tę uczelnię. Teraz ja tutaj studiuję i cieszę się z tej decyzji.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Geodezję i geoinformację w Uniwersytecie KEN:

Absolwent kierunku Geodezja i geoinformacja w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • roli geodezji i geoinformacji w rozwoju społeczno- gospodarczym,
  • metod oceny oddziaływania inwestycji na środowisko,
  • wpływu procesów i prawidłowości ekonomicznych i społecznych na rozwój działalności gospodarczej,
  • technik pozyskiwania danych z wykorzystaniem specjalistycznych instrumentów pomiarowych,
  • języków programowania,
  • sposobów zarządzania bazami danych,
  • przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego,
  • zasad projektowania i planowania przestrzennego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Geodezja i geoinformacja:

Absolwent kierunku Geodezja i geoinformacja w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przedsiębiorstwach geodezyjnych,
  • przedsiębiorstwach budowlanych,
  • firmach kartograficznych,
  • biurach planistycznych i projektowych,
  • firmach programistycznych,
  • administracji publicznej,
  • firmach i instytucjach zajmujących się analizami przestrzennymi w zakresie zarządzania przestrzenią.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Średnia wyników egzaminu maturalnego z wszystkich zdawanych przedmiotów (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna). Kandydatom zdającym maturę z matematyki/informatyki na poziomie rozszerzonym wynik egzaminu zostanie przemnożony przez współczynnik 2, z matematyki na poziomie podstawowym przez współczynnik 1,5, a zdającym maturę z innych przedmiotów na poziomie rozszerzonym przez współczynnik 1,5.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)