Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami

15.11.2024

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 2025

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami to propozycja kształcenia wprowadzająca w obszar zagadnień związanych z procesem przekształcania przestrzeni w sposób zgodny z potrzebami społeczeństwa oraz decyzjami i czynnościami mającymi na celu racjonalną gospodarkę nieruchomościami. Kierunek ten pozwala nie tylko pozyskać interdyscyplinarną wiedzę oraz liczne umiejętności, ale również rozwinąć postawy przedsiębiorcze, a wszystko razem stanowi pełne przygotowanie do pracy w urzędach państwowych i samorządowych lub firmach prywatnych, a także do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wyceny, zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z trzech obszarów: nauk społecznych, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk inżynieryjno- technicznych, z czego dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno- ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: koncepcjami zagospodarowania przestrzennego, teoriami gospodarki przestrzennej oraz rozwoju lokalnego i regionalnego, przyrodniczymi uwarunkowaniami gospodarowania przestrzenią, metodami oceny oddziaływania inwestycji na środowisko geograficzne, jak również wpływem procesów i prawidłowości ekonomicznych i społeczno- politycznych na zróżnicowanie warunków życia ludności. Ponadto, poznają techniki pozyskiwania danych, możliwości zastosowania narzędzi geoinformatycznych w gospodarce przestrzennej i zarządzaniu nieruchomościami, a także podstawy prawne gospodarki przestrzennej i zasady wyceny nieruchomości.

 

Program studiów i przedmioty

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami główne przedmioty:

  • geodezja i kartografia
  • geografia gospodarcza
  • projektowanie urbanistyczne
  • rysunek techniczny i planistyczny
  • planowanie infrastruktury technicznej
  • osadnictwo w kształtowaniu przestrzeni
  • strategie rozwoju układów przestrzennych
  • przyrodnicze uwarunkowania gospodarowania przestrzenią
  • społeczno- kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej

Studenci Gospodarki przestrzennej i zarządzania nieruchomości otrzymują możliwość rozwijania zainteresowań oraz zdobywania jasno zakrojonej wiedzy, dzięki oferowanym specjalnościom: Gospodarce odnawialnymi źródłami energii oraz Gospodarce przestrzennej obszarów miejskich. Pierwsza propozycja pozwala dokładnie poznać zalety i wady odnawialnych źródeł energii, rozmieszczenie ich zasobów, a także sposoby, urządzenia i stopień wykorzystania. Druga natomiast pozwala zaznajomić się z zasadami opracowywania strategii rozwoju obszarów miejskich w różnych uwarunkowaniach przyrodniczych, historycznych i społeczno-gospodarczych.

 

Nabywane umiejętności

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomości to kierunek pozwalający pozyskać jasno określoną wiedzę, ale nie wolno zapominać o tym, że studenci tej propozycji kształcenia rozwijają także konkretne umiejętności. Jakie umiejętności? Między innymi w zakresie: pozyskiwania, analizy i prezentacji danych przestrzennych, wykorzystywania narzędzi i metod statystycznych do analiz danych związanych z obrotem nieruchomościami, sporządzania dokumentów planistycznych, wykonywania rysunków technicznych, wykonywania szkiców terenowych oraz prezentacji kartograficznych i wizualizacji danych przestrzennych, posługiwania się przyrządami geodezyjnymi, przeprowadzania analiz rynku nieruchomości, przewidywania zmian w użytkowaniu ziemi zachodzących pod wpływem procesów intensyfikacji, uprzemysłowienia i ekologizacji rolnictwa czy przeprowadzania wyceny nieruchomości.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Gospodarki przestrzennej i zarządzania nieruchomościami w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: procesów demograficznych, grafiki inżynierskiej, administrowania nieruchomościami, rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, marketingu terytorialnego, obszarów chronionych w gospodarce przestrzennej. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: komórkach jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się polityką rozwoju, planowaniem przestrzennym, transportem miejskim, zielenią miejską, ochroną środowiska i gospodarką nieruchomościami, firmach opracowujących strategie rozwoju gmin, agencjach zajmujących się obrotem i zarządzaniem nieruchomościami, firmach developerskich.

 

Opinie

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami to kierunek studiów inżynierskich, który pozwala pozyskać interdyscyplinarną wiedzę. Wiedza ta dotyczy przede wszystkim rozwoju społeczno-gospodarczego układów przestrzennych różnej skali, zarządzania nieruchomościami oraz uwarunkowań przyrodniczych gospodarowania przestrzenią. Kandydaci na studia odnajdą tę propozycję w katalogu dydaktycznym omawianej przez nas uczelni. Czy warto podjąć naukę właśnie w niej? Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Marcin, student Gospodarki przestrzennej i zarządzania nieruchomościami mówi:

„Dzisiaj najważniejsze jest zdobywanie umiejętności, ponieważ one świadczą o przygotowaniu do pracy. Poza tym, wielu pracodawców wymaga także kompetencji społecznych, czyli zdolności do pracy w zespole albo zdolności do bycia liderem. To wszystko można zdobyć na studiach w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej, bardzo dobrej i nowoczesnej uczelni, w której każdy znajdzie swoje miejsce i szansę na rozwijanie zainteresowań.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Gospodarkę przestrzenną i zarządzanie nieruchomościami w UKEN:

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • koncepcji zagospodarowania przestrzennego,
  • uwarunkowań społeczno- gospodarczych funkcjonowania i rozwoju różnej skali układów przestrzennych,
  • metod oceny oddziaływania inwestycji na środowisko geograficzne,
  • zasad ochrony krajobrazu,
  • technik pozyskiwania danych,
  • społeczno- gospodarczych uwarunkowań procesów osadniczych,
  • funkcjonowania gospodarki w skali lokalnej i regionalnej,
  • zasad projektowania i planowania przestrzennego,
  • zasad wyceny nieruchomości,
  • zasad zarządzania nieruchomościami.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Gospodarce przestrzennej i zarządzaniu nieruchomościami:

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • komórkach jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się polityką rozwoju, planowaniem przestrzennym, transportem miejskim, zielenią miejską, ochroną środowiska i gospodarką nieruchomościami,
  • firmach opracowujących strategie rozwoju gmin,
  • agencjach zajmujących się obrotem i zarządzaniem nieruchomościami,
  • firmach developerskich.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Średnia wyników egzaminu maturalnego z wszystkich zdawanych przedmiotów (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna). Kandydatom zdającym maturę z geografii na poziomie rozszerzonym wynik egzaminu zostanie przemnożony przez współczynnik 2, z geografii na poziomie podstawowym przez współczynnik 1,5, a zdającym maturę z innych przedmiotów na poziomie rozszerzonym przez współczynnik 1,5.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)