Historia - studia nauczycielskie

Historia - studia nauczycielskie

15.11.2024

Historia (studia nauczycielskie) – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie rekrutacja 2025

Historia to jedna z najbardziej fascynujących i wciągających dyscyplin. To jeden z najciekawszych przedmiotów w szkole oraz kierunków studiów. Pomimo tego, że trudno jest dyskutować z przekonaniem, że historia może być pasjonująca tak można wątpić w to, czy faktycznie w ciekawy sposób się o niej mówi i interesująco przekazuje. Skąd takie twierdzenie? Wielu osobom wydaje się, że historia to tylko daty i nazwiska. Nic bardziej mylnego. Niestety, nauka historii tak często wygląda, zniechęcając do zagłębienia się w jej różnorodną, ciekawą przestrzeń. Na szczęście, w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie można znaleźć receptę na tę bolączkę, bowiem uczelnia kształci przepełnionych pasją przyszłych nauczycieli.

Studia na kierunku historia - studia nauczycielskie w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Historia – studia nauczycielskie w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk humanistycznych. Z racji tego, że kierunek realizowany jest w ramach studiów nauczycielskich, to proces kształcenia podzielony jest na zdobywanie wiedzy z zakresu historii oraz zdobywanie przygotowania do nauczania. Wiedza z zakresu historii jest oczywiście bardzo rozległa i dotyczy między innymi związków i kontekstów występujących w historii Polski i historii powszechnej, od czasów najdawniejszych do współczesności, związków między zdarzeniami a procesami politycznymi, społecznymi, gospodarczymi i kulturowymi w danej epoce czy też zaawansowanych metod analizy, interpretacji i wykorzystania tekstów źródłowych, historiograficznych oraz innych nośników pamięci.

Część poświęcona przygotowaniom do nauczania składa się między innymi z: psychologii, pedagogiki, podstaw dydaktyki i emisji głosu, przygotowania dydaktycznego do nauczania pierwszego przedmiotu oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania kolejnego przedmiotu. Co kryje się za tymi zagadnieniami? Między innymi: poznanie podstawowych pojęć psychologii, poznanie organizacji i funkcjonowania systemu oświaty czy koncepcji pracy nauczyciela. Oprócz tego, studenci zaznajamiają się z zasadami pracy opiekuńczo- wychowawczej nauczyciela, zasadami pracy z uczniem z trudnościami w uczeniu się czy też konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi metodami nauczania.

 

Program studiów i przedmioty

Historia – studia nauczycielskie główne przedmioty:

  • dydaktyka ogólna
  • metodologia historii
  • diagnoza edukacyjna
  • archeologia ziem polskich
  • historia średniowieczna Polski
  • historia nowożytna powszechna
  • nauki pomocnicze historii XIX wieku
  • nauki pomocnicze historii starożytnej
  • edukacja antydyskryminacyjna i w środowisku wielokulturowym

Studenci mogą wziąć udział w: kursach epokowych rozwijających oraz kursach epokowych monograficznych. W toku tych kursów mogą zapoznać się między innymi z: kulturą i przemianami obyczajowymi XIX wieku, dziedzictwem kulturowym Polski, kulturą i sztuką średniowieczną czy historią ruchów i prądów intelektualnych w XX wieku.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Historia- studia nauczycielskie pozwalają pozyskać obszerną wiedzę historyczną oraz przygotować się do prowadzenia działań edukacyjnych. Oczywiście, studenci rozwijają również określone umiejętności, a dotyczą one jednej i drugiej przestrzeni. Studenci nabywają umiejętności między innymi w zakresie: formułowania tematów badawczych, stosowania odpowiedniej terminologii, analizowania i interpretowania tekstów źródłowych, dokonywania oceny jakości źródeł historycznych, przygotowywania wypowiedzi ustnych i prac pisemnych. Oprócz tego, uczą się obserwować procesy rozwojowe uczniów, porozumieć się w sytuacji konfliktowej, rozpoznawać bariery i trudności uczniów w procesie uczenia się, identyfikować potrzeby uczniów w rozwoju uzdolnień i zainteresowań, dobierać metody nauczania do nauczanych treści.

 

Praca po studiach

Już sama nazwa kierunku powinna podpowiadać nam, jak może wyglądać droga zawodowa absolwentów. Poza tym, wspomnieliśmy o tym, że studenci zdobywają nie tylko wiedzę z zakresu historii, ale również wiedzę, umiejętności i kompetencje, które razem stanowią przygotowanie do nauczania. Dzięki temu absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w: szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówkach edukacyjnych i oświatowych, ale to nie jedyne możliwości zawodowe, przed którymi stoją. Mogą pracować również w: placówkach popularyzujących wiedzę historyczną, archiwach, muzeach, skansenach, bibliotekach, centrach i ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i instytucjach prowadzących działalność na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa.

 

Opinie

Trudno wyobrazić sobie przestrzeń wyższej edukacji bez historii, jednak najczęściej oferowana jest ona w podziale na pierwszy i drugi stopień. W omawianej przez nas uczelni kierunek ten prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela. Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Paweł, student Historii – studiów nauczycielskich mówi:

„Historia od zawsze była moją pasją i chciałem tą pasją dzielić się z innymi. Wiem, że nauka historii w szkołach wygląda różnie, a bardzo wiele zależy od nauczyciela, od tego czy potrafi tą nauką zainteresować. Studiując w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej zdobywam nie tylko wiedzę, ale też umiejętności, dzięki którym będę mógł swoją pasją zarazić innych.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Historię- studia nauczycielskie w Uniwersytecie KEN:

Absolwent kierunku Historia- studia nauczycielskie w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • związków i kontekstów występujących w historii Polski i historii powszechnej,
  • charakterystycznych dla danej epoki wydarzeń, procesów i postaci,
  • metod analiz i interpretacji tekstów źródłowych,
  • głównych nurtów obecnych we współczesnej metodologii historii,
  • słownictwa i zasad gramatyki języka łacińskiego,
  • podstawowych pojęć psychologii,
  • procesu rozwoju ucznia w okresie dzieciństwa,
  • metod i technik uczenia się,
  • konwencjonalnych i niekonwencjonalnych metod nauczania,
  • organizacji pracy w klasie szkolnej i grupach,
  • zasad edukacji antydyskryminacyjnej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Historia- studia nauczycielskie:

Absolwent kierunku Historia- studia nauczycielskie w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • szkołach podstawowych i ponadpodstawowych,
  • placówkach edukacyjnych i oświatowych,
  • placówkach popularyzujących wiedzę historyczną,
  • archiwach,
  • muzeach,
  • skansenach,
  • bibliotekach,
  • centrach i ośrodkach kultury,
  • stowarzyszeniach i instytucjach prowadzących działalność na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna) lub wynik egzaminu maturalnego z historii (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)