Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
22.01.2024
Kierunek lekarski od lat zajmuje najwyższe pozycje w rozmaitych rankingach popularności. Popularność ta wynika z kilku elementów. Przede wszystkim, jest to kierunek pasjonujący, który wybiera się z myślą o jasno określonych planach na przyszłość, jak również kierunek dostarczający olbrzymiej satysfakcji. Naturalnie, czynników, na podstawie których kandydaci decydują się na tę propozycję kształcenia można wymienić więcej i trudno zapomnieć o tym, że Kierunek lekarski należy do grona najbardziej perspektywicznych. Czy jest to kierunek trudny? Owszem, nie można pominąć faktu, iż studia są wymagające, ale w końcu przygotowują do wykonywania jednego z najważniejszych zawodów.
Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w UMMSC, UM UMSC | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 6 lat (studia jednolite magisterskie) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na Kierunku lekarskim w Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej- Curie umożliwia pozyskanie wiedzy i umiejętności z obszaru nauk medycznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową i funkcjami organizmu ludzkiego w warunkach prawidłowych i patologicznych, objawami i przebiegiem chorób, sposobami postępowania diagnostycznego i terapeutycznego właściwymi dla określonych stanów chorobowych, jak również rozmaitymi uwarunkowaniami wykonywania zawodu lekarza. Ponadto, uczą się jak rozpoznawać problemy medyczne i określać postępowanie lekarskie, rozpoznawać stany zagrażające życiu, planować postępowanie diagnostyczne czy wdrażać postępowanie terapeutyczne. Warto zaznaczyć, że studenci Kierunku lekarskiego nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale również rozwijają konkretne kompetencje społeczne, niezwykle istotne dla ich przyszłej pracy. Przygotowują się do nawiązywania kontaktu z pacjentem i kierowania się ich dobrem, przestrzegania jego praw, jak również brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Kierunek lekarski jest kierunkiem prowadzonym w systemie jednolitych studiów magisterskich, co podpowiada, że program nauczania jest rozbudowany i złożony z wielu zagadnień. Zagadnienia te można przypisać do kilku obszarów, a są nimi: nauki morfologiczne, naukowe podstawy medycyny, nauki przedkliniczne, nauki społeczne, nauki kliniczne niezabiegowe czy nauki kliniczne zabiegowe. W toku kształcenia studenci spotykają się z takimi zagadnieniami jak między innymi:
Studenci Kierunku lekarskiego zdobywają obszerną i złożoną z licznych zagadnień wiedzę, ale oprócz tego rozwijają jasno określone umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi o umiejętności posługiwania się mianownictwem anatomicznym, posługiwania się podstawowymi technikami laboratoryjnymi, planowania i wykonywania badań naukowych, wykonywania pomiarów morfometrycznych, szacowania ryzyka ujawnienia się danej choroby u potomstwa, przeprowadzania wywiadu lekarskiego, przeprowadzania badania fizykalnego, przeprowadzania badania bilansowego, rozpoznawania stanu bezpośredniego zagrożenia życia, interpretowania wyników badań laboratoryjnych czy wykonywania podstawowych procedur i zabiegów medycznych.
Absolwenci Kierunku lekarskiego w Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej- Curie wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: budowy i funkcji organizmu, struktur komórkowych, fizykochemicznych i molekularnych podstaw działania narządów zmysłów, mechanizmu starzenia się organizmu, budowy chromosomów, zasad farmakoterapii czy społecznego wymiaru zdrowia i choroby. To oczywiście tylko niewielki fragment znacznie większej całości, ponieważ osoby kończące naukę muszą być jak najlepiej przygotowani do przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego.
Co zrozumiałe, absolwenci tego kierunku otrzymują tytuł zawodowy lekarza. Obowiązki mogą wykonywać między innymi w: publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, instytutach naukowo- badawczych oraz instytucjach zajmujących się pośrednictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Jak już wspomnieliśmy, Kierunek lekarski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kandydatów. Chętnych do intensywnej nauki przybywa, jak również przybywa miejsc, w których można zdobywać wykształcenie. Którą uczelnię wybrać planując studia w Warszawie? Czy warto postawić na omawianą przez nas szkołę wyższą? Jakie ma Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej- Curie opinie? Daria, studentka Kierunku lekarskiego mówi:
„Uczelni, w których można studiować Kierunek lekarski jest coraz więcej, ale podejmując decyzję warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda program studiów, kto prowadzi zajęcia i jaka atmosfera panuje na uczelni. To bardzo ważne, aby otaczać się ludźmi pełnymi pasji i zaangażowania, zarówno po stronie wykładowców, jak i studentów. To wszystko znalazłam w Uczelni Medycznej, dzięki czemu mam pewność, że zdobywam najwyższej jakości praktyczne wykształcenie.”
Absolwent Kierunku lekarskiego w Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Kierunku lekarskiego w Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie