Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

05.04.2024

Analityka gospodarcza – Politechnika Gdańska 2024/2025

Analityka gospodarcza to kierunek, którego cechą charakterystyczną jest interdyscyplinarność oraz praktyczny profil kształcenia. To kierunek, w którym spotykają się zagadnienia z zakresu matematyki, statystyki czy informatyki, które razem stanowić mają solidną podstawę do rozwiązywania problemów ekonomii i zarządzania. Co oferują studia na tym kierunku? Między innymi: naukę pozyskiwania i przetwarzania danych, naukę przeprowadzania analiz czy też naukę interpretowania procesów zachodzących w gospodarce.

Studia na kierunku analityka gospodarcza w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Analityka gospodarcza w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych i finansowych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: instytucjami i podmiotami funkcjonującymi w gospodarce, zjawiskami ekonomicznymi i finansowymi w skali lokalnej i międzynarodowej, specyfiką rynku usług analitycznych, technikami pozyskiwania informacji rynkowych, metodami analizy i modelowania procesów gospodarczych. Oprócz tego, poznają zasady sporządzania i analizowania przychodów i kosztów w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych, pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego, jak również zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.

 

Program studiów i przedmioty

Analityka gospodarcza główne przedmioty:

  • mikroekonomia,
  • rachunkowość finansowa,
  • informatyka biznesowa,
  • matematyka finansowa i ubezpieczeniowa,
  • analiza finansowa,
  • podstawy prognozowania gospodarczego,
  • zarządzanie finansami,
  • badania operacyjne,
  • projekty w przedsiębiorstwie

 

Nabywane umiejętności

Studenci Analityki gospodarczej zdobywają wiedzę złożoną z wielu zagadnień, ale tak jak wspomnieliśmy- nabywają także konkretnych umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: identyfikowania i interpretowania zjawisk i procesów gospodarczych, analizowania i interpretowania danych dotyczących tych zjawisk i procesów, prognozowania procesów i zjawisk społeczno- gospodarczych, posługiwania się normami prawnymi, tworzenia samodzielnych i zespołowych opracowań i analiz.

 

Praca po studiach

Absolwenci Analityki gospodarczej w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się konkretną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: rachunkowości finansowej, rachunkowości zarządczej, oceny przedsięwzięć inwestycyjnych, modelowania procesów w organizacji, statystyki matematycznej, prognozowania gospodarczego czy współczesnej bankowości. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: sektorze bankowym, sektorze ubezpieczeniowym, firmach doradczych i analitycznych, instytucjach i korporacjach międzynarodowych, organizacjach pozarządowych.

 

Opinie

Analityka gospodarcza jest kierunkiem popularnym, bardzo często występującym w katalogach dydaktycznych. Która uczelnia stawia na praktyczny model kształcenia i przygotowuje do wejścia na rynek pracy? Planując studia w Gdańsku warto zaznajomić się z ofertą omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Adam, student Analityki gospodarczej mówi:

„Politechnika Gdańska to jedna z najlepszych uczelni w kraju, która daje studentom wiele możliwości. Co najważniejsze, studia kładą nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności, które wydają się najcenniejsze. Dlatego warto uczyć się właśnie tutaj.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Analitykę gospodarczą w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Analityki gospodarczej w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • mikroekonomii i makroekonomii,
  • matematyki finansowej i ubezpieczeniowej,
  • prowadzenia analiz rynków finansowych,
  • analizy ryzyka związanego z działalnością finansową,
  • wykorzystywania technik komputerowych w księgowości,
  • systemów informatycznych przedsiębiorstw,
  • analizy zachowania konsumentów.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Analityce gospodarczej:

Absolwent Analityki gospodarczej w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • sektorze bankowym,
  • sektorze ubezpieczeniowym,
  • firmach doradczych i analitycznych,
  • instytucjach i korporacjach międzynarodowych,
  • organizacjach pozarządowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku analityka gospodarcza brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, geografia, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest średnia ważona ocen ze studiów, kryterium pokrewieństwa oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)