Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
05.04.2024
Biotechnologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która zajmuje się wykorzystywaniem układów biologicznych, organizmów żywych oraz ich składowych do tworzenia lub modyfikowania określonych produktów lub procesów technologicznych. Biotechnologia, jaką znamy bierze swój początek w XX wieku, choć już nasi przodkowie, bardziej bądź mniej świadomie, posługiwali się jej instrumentami. Do jakich celów je wykorzystywano? Przede wszystkim do produkcji żywności. Współczesna biotechnologia to oczywiście istotna dziedzina nauki, ale również bardzo popularny kierunek studiów, adresowany do osób zainteresowanych biologią, chemią czy medycyną. Kierunek ten, pozwalający zdobyć obszerną wiedzę i liczne umiejętności, otwiera przed absolwentami szerokie perspektywy zawodowe.
Studia na kierunku biotechnologia w PG GDAŃSK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Biotechnologia w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dwóch obszarów: nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci poruszają się po zagadnieniach: fizyki, matematyki, chemii ogólnej, chemii fizycznej i kwantowej, biologii molekularnej, genetyki i inżynierii genetycznej oraz mikrobiologii. Zaznajamiają się między innymi z: metodami analitycznymi, technologią i inżynierią bioprocesową, zasadami wykonywania pomiarów biochemicznych, podstawami ochrony środowiska.
Biotechnologia główne przedmioty:
Warto zaznaczyć, że studenci Biotechnologii w Politechnice Gdańskiej otrzymują wybór specjalności, jak również przedmiotów fakultatywnych. W gronie tych drugich odnaleźć można między innymi: techniki rozdzielania, hodowlę komórkową in vitro, genetykę człowieka czy analitykę.
Wiemy już, że studenci Biotechnologii zdobywają obszerną wiedzę, ale oprócz tego nabywają wielu, konkretnych umiejętności. Uczą się jak przeprowadzać syntezy związków organicznych, posługiwać się laboratoryjnymi technikami mikrobiologicznymi, wykonywać pomiary biochemiczne, posługiwać się podstawowymi technikami inżynierii genetycznej, posługiwać się metodami chromatograficznymi i spektroskopowymi, a także posługiwać się podstawowymi metodami i narzędziami statystyki oraz narzędziami informatycznymi.
Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed absolwentami omawianego kierunku? Absolwenci Biotechnologii w Politechnice Gdańskiej posiadają jasno określoną wiedzę i konkretne umiejętności. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: chemii organicznej i nieorganicznej, biochemii, biologii molekularnej, zarządzania jakością w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym czy inżynierii chemicznej i bioprocesowej. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przemyśle spożywczym, przemyśle farmaceutycznym, przemyśle biotechnologicznym, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach badawczo- rozwojowych, instytutach naukowo- badawczych.
Biotechnologia należy do grona popularnych kierunków, które łatwo odnaleźć w wielu katalogach edukacyjnych. Z racji tego, że kierunek ten występuje bardzo często, niektórzy kandydaci mogą mieć problem z podjęciem decyzji o wyborze uczelni. Na którą z nich się zdecydować? Czy warto rozpocząć naukę w Politechnice Gdańskiej? Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Paulina, studentka Biotechnologii mówi:
„Biotechnologia jest bardzo ciekawym kierunkiem, ale ważne jest to, aby studiować w odpowiedniej uczelni. Ja wybrałam Politechnikę Gdańską, ponieważ od zawsze stawiałam ją na pierwszym miejscu. To uczelnia dla osób, które chcą zdobyć perspektywiczne wykształcenie i nie martwić się o swoją sytuację na rynku pracy.”
Absolwent Biotechnologii w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Biotechnologii w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, biologia, chemia, fizyka, język polski, język obcy nowożytny
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska