Chemia budowlana

Chemia budowlana

05.04.2024

Chemia budowlana – Politechnika Gdańska 2024/2025

Chemia budowlana to bardzo złożone pojęcie, ponieważ zawiera w sobie szeroki wachlarz produktów stosowanych na każdym etapie budowy, remontu czy wykończenia wnętrz. Chemia budowlana jako kierunek studiów również jest zagadnieniem złożonym, bowiem oferuje pozyskanie wykształcenia, na które składa się obszerna wiedza oraz liczne umiejętności.

Studia na kierunku chemia budowlana w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Chemia budowlana w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk chemicznych. Mówiąc dokładniej, studia nastawione są na zdobycie wiedzy z zakresu nauk technicznych, chemicznych oraz chemicznych procesów technologicznych i inżynierii materiałowej, ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki, materiałów polimerowych i kompozytów dla budownictwa. W toku kształcenia studenci zaznajamiają się między innymi z: procesami chemicznymi występującymi w budownictwie, zasadami projektowania inżynierskiego obiektów i procesów technicznych, zasadami klasyfikowania materiałów, jak również przepisami technicznymi i kryteriami doboru i projektowania elementów konstrukcyjnych i izolacji budynków. Ponadto, poruszają się po zagadnieniach: fizyki budowli, bilansu energetycznego budynków mieszkalnych, oświetlenia pomieszczeń oraz akustyki.

Progi punktowe na kierunek chemia budowlana - Politechnika Gdańska

Kandydaci na Politechnika Gdańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2021/2022 na kierunek chemia budowlana musieli uzyskać co najmniej 21.96 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Gdańska

Program studiów i przedmioty

Chemia budowlana główne przedmioty:

  • chemia ogólna,
  • technologia materiałów budowlanych,
  • termodynamika techniczna,
  • chemia analityczna,
  • maszynoznawstwo i wytrzymałość materiałów,
  • zarządzanie jakością i produkcją chemiczną,
  • materiały budowlane i instalacyjne,
  • analiza uszkodzeń korozyjnych,
  • fizyka budowli

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że Chemia budowlana jest kierunkiem dostarczającym specjalistycznej wiedzy, ale nie wolno zapominać o tym, że studenci rozwijają także umiejętności. O jakich umiejętnościach mowa? Otóż, studenci nabywają umiejętności w zakresie: analizowania sposobu funkcjonowania i oceniania istniejących rozwiązań technicznych, wykonywania pomiarów podstawowych wielkości charakteryzujących materiały oraz procesy technologiczne, modyfikowania istniejących oraz projektowania nowych materiałów budowlanych, jak również obsługiwania specjalistycznego oprogramowania.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed absolwentami omawianego kierunku? Absolwenci Chemii budowlanej w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się jasno określoną wiedzą oraz konkretnymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: technologii ceramiki budowlanej, materiałów szklistych, kompozytów polimerowych, technik radiacyjnych czy procesów korozyjnych. Przygotowani są do działalności zawodowej w obszarach: technologii wytwarzania, przetwórstwa i modyfikacji materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych czy też recyrkulacji odpadów. Obowiązki zawodowe mogą wykonywać przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz instytutach badawczych.

 

Opinie

Chemia budowlana staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem studiów. Nie oznacza to jednak, że figuruje w katalogach dydaktycznych wszystkich uczelni. Pewne jest to, że planując studia w Gdańsku należy zapoznać się z propozycją kształcenia omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Kamil, student Chemii budowlanej mówi:

„Politechnika Gdańska wyróżnia się na tle innych uczelni. Jest tutaj dużo ciekawych i oryginalnych kierunków, które spodobają się osobom o różnych zainteresowaniach. Warto tutaj studiować z kilku względów. Oczywiście, najważniejsze jest to, że Politechnika Gdańska to świetna uczelnia, ale poza tym Gdańsk to wspaniałe miasto.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Chemię budowlaną w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Chemii budowlanej w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • chemicznych procesów technologicznych,
  • technologii syntezy, przetwórstwa i metod modyfikacji ceramiki, materiałów polimerowych i kompozytów stosowanych przez przemysł budowlany,
  • technologii wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych,
  • atestacji i certyfikacji wyrobów,
  • zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Chemii budowlanej:

Absolwent Chemii budowlanej w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przemyśle budowlanym,
  • instytutach badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku chemia budowlana brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, chemia, fizyka, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)