Geodezja i kartografia

Geodezja i kartografia

05.04.2024

Geodezja i kartografia – Politechnika Gdańska 2024/2025

Geodezja i kartografia to kierunek, który wprowadza w przestrzeń zagadnień związanych z procesem inwestycyjnym, badaniem stanu prawnego nieruchomości, monitoringiem budowli i środowiska czy analizami geoprzestrzennymi. Wymienione elementy to codzienność pracy geodety, czyli osoby zajmującej się między innymi: pomiarem ziemi, wyznaczaniem punktów granicznych, ustalaniem przebiegu granicy działek ewidencyjnych czy sporządzaniem map. Ich działalność jest niezwykle istotna, ponieważ żadna budowa dróg czy mostów nie może się bez nich obejść. Co to oznacza? Oznacza to, że Geodezja i kartografia to perspektywiczny kierunek, a zatem warto go studiować.

Studia na kierunku geodezja i kartografia w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Geodezja i kartografia w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy, na którą składają się zagadnienia z obszaru matematyki, nauk przyrodniczych oraz nauk technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi oraz obserwacji ich zmian w czasie, zasadami wykonywania pomiarów geodezyjnych, pomiarami teledetekcyjnymi i fotogrametrycznymi, pozyskiwaniem danych dla systemów informacji przestrzennej oraz gospodarki gruntami, technikami satelitarnymi, zasadami prowadzenia katastru oraz metodami technik cyfrowego przetwarzania obrazów.

 

Program studiów i przedmioty

Geodezja i kartografia główne przedmioty:

  • grafika inżynierska,
  • pomiary geodezyjne,
  • systemy informacji przestrzennej,
  • geodezja inżynieryjna,
  • gospodarka przestrzenna,
  • systemy nawigacji satelitarnej i kosmicznej,
  • fizyka,
  • geoinformatyka terenów zurbanizowanych

 

Nabywane umiejętności

Geodezja i kartografia to studia, które przygotowują do wykonywania pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych oraz ich numerycznego opracowywania i wizualizacji. Oznacza to, że studenci tego kierunku nie tylko zdobywają obszerną i specjalistyczną wiedzę, ale również rozwijają konkretne umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: pomiaru i określania podstawowych wielkości fizycznych, wykonywania rysunków i szkiców geodezyjnych, określania i ewidencjonowania stanu własności gruntu, realizacji map, realizowania projektów z zakresu pomiarów fotogrametrycznych.

 

Praca po studiach

W jaki sposób można wykorzystać zdobyte na studiach wykształcenie? Jaką pracę można zdobyć po otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Geodezji i kartografii w Politechnice Gdańskiej posiadają obszerną wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: geodynamiki, satelitarnych technik pomiarowych, geodezji inżynieryjnej, geodezji miejskiej i przemysłowej. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach geodezyjnych, jednostkach geodezyjnych w administracji publicznej, placówkach naukowo- badawczych, biurach usług projektowych.

 

Opinie

Geodezja i kartografia to jeden z tych kierunków kształcenia, bez których trudno wyobrazić sobie oferty dydaktyczne uczelni technicznych. Kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów, dzięki czemu dostęp do nauki jest bardzo szeroki. Planując studia w Gdańsku, warto zainteresować się propozycją omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Jacek, student Geodezji i kartografii mówi:

„Geodezja i kartografia to praktyczny kierunek, który przyciąga zdobyciem bardzo ciekawego wykształcenia, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku. A dlaczego akurat Politechnika Gdańska? Studia tutaj to już rodzinna tradycja. Moi rodzice tutaj studiowali, moje rodzeństwo też. Poszedłem za ich przykładem i oczywiście nie żałuję.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Geodezję i kartografię w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Geodezji i kartografii w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • współczesnych metod badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi,
  • określania i ewidencjonowania stanu własności gruntu,
  • posługiwania się systemami odniesienia i układami współrzędnych,
  • redagowania i opracowywania map,
  • teledetekcji i fotogrametrii,
  • technik pomiarów satelitarnych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Geodezja i kartografia:

Absolwent Geodezji i kartografii w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach geodezyjnych,
  • jednostkach geodezyjnych w administracji publicznej,
  • placówkach naukowo- badawczych,
  • biurach usług projektowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, geografia, informatyka, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)