Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

05.04.2024

Gospodarka przestrzenna – Politechnika Gdańska 2024/2025

Gospodarka przestrzenna zajmuje się przestrzenną organizacją rozwoju społeczno- gospodarczego, a zatem studia w jej zakresie pozwalają zagłębić się w obszar zagadnień dotyczących kształtowania przestrzeni miast, wsi, osiedli oraz krajobrazów otwartych w sposób funkcjonalny, zrównoważony i przyjazny dla wszystkich użytkowników. Studia, oferowane przez Wydział Architektury, stanowią przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kolejnych etapach planowania i realizacji procesów rozwoju miast i gmin ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju przestrzennego i lokalizacji nowych inwestycji.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Gospodarka przestrzenna w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: podstawami planowania i projektowania urbanistycznego, zasadami rozwoju lokalnego i regionalnego, współczesnymi tendencjami rozwoju i rewitalizacji struktur osadniczych, zasadami zrównoważonego rozwoju miast i regionów, jak również metodami pozyskiwania funduszy unijnych w celu prowadzenia skutecznej polityki rozwoju określonych obszarów.

Progi punktowe na kierunek gospodarka przestrzenna - Politechnika Gdańska

Kandydaci na Politechnika Gdańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek gospodarka przestrzenna musieli uzyskać co najmniej 106 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Gdańska

Program studiów i przedmioty

Gospodarka przestrzenna główne przedmioty:

  • urbanistyka i środowisko przyrodnicze,
  • urbanistyka i społeczeństwo, kultura i dziedzictwo,
  • matematyka stosowana,
  • opis i interpretacja przestrzeni,
  • system informacji geograficznej,
  • urbanistyka i polityka rozwoju

 

Nabywane umiejętności

Jak już wspomnieliśmy, studenci Gospodarki przestrzennej zdobywają dość obszerną wiedzę, ale nie wolno zapominać o tym, że rozwijają także konkretne umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: sporządzania dokumentów planistycznych, opracowywania koncepcji przekształceń struktur zurbanizowanych, posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi niezbędnymi w monitorowaniu oraz analizach i przygotowaniu różnych przedsięwzięć inwestycyjnych, interpretowania zjawisk przyrodniczych, a także analizowania przyczyn i przebiegu procesów, zjawisk i problemów społecznych, kulturowych, politycznych, prawnych i gospodarczych mających wpływ na zmiany w przestrzeni.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed absolwentami omawianego kierunku? Absolwenci Gospodarki przestrzennej posiadają konkretną wiedzę oraz jasno określone umiejętności. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: geografii ekonomicznej, zasad zrównoważonego rozwoju miast i regionów, inżynierii miejskiej czy gospodarki nieruchomościami. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: zespołach projektowych zajmujących się rozwojem, transformacją i rewitalizacją miast, zespołach zajmujących się planowaniem przestrzennym w skali lokalnej i regionalnej, administracji rządowej i samorządowej.

 

Opinie

Politechnika Gdańska jest uczelnią, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kandydatów. Wpływ na niezmienną popularność ma między innymi urozmaicana oferta dydaktyczna. Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Wiktor, student Gospodarki przestrzennej mówi:

„Studia powinny mieć praktyczny charakter i jak najlepiej przygotowywać do wejścia na rynek pracy. I takie są studia w Politechnice Gdańskiej. Tutaj nie ma rzeczy zbędnych. W programie nie ma przedmiotów, które miałyby tylko wypełnić jakąś lukę. Wszystko jest konkretne i na temat.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Gospodarkę przestrzenną w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Gospodarki przestrzennej w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • planowania i projektowania urbanistycznego,
  • zasad rozwoju lokalnego, regionalnego i na poziomie kraju,
  • metod matematycznych stosowanych w projektowaniu urbanistycznym,
  • zasad zrównoważonego rozwoju miast i regionów,
  • struktur i organizacji zaangażowanych w proces gospodarowania przestrzenią,
  • inżynierii procesu inwestycyjnego,
  • rewitalizacji obszarów zurbanizowanych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Gospodarce przestrzennej:

Absolwent Gospodarki przestrzennej w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • zespołach projektowych zajmujących się rozwojem, transformacją i rewitalizacją miast,
  • zespołach zajmujących się planowaniem przestrzennym w skali lokalnej i regionalnej,
  • administracji rządowej i samorządowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, geografia, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)