Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
05.04.2024
Inżynieria środowiska to dziedzina nauki, która obejmuje różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zachowanie równowagi środowiska. Kierunek studiów o tej samej nazwie kształci specjalistów, których działania sprowadzają się głównie do opracowywania, projektowania oraz usprawniania funkcjonowania instalacji, na przykład wodociągowych, grzewczych czy kanalizacyjnych. Zajmują się prowadzeniem badań nad danym elementem środowiska, określaniem potrzeb zmian oraz ich rozmiar, jak również opracowywaniem sposobu naprawy sytuacji w postaci przygotowywanych ekspertyz i raportów.
Studia na kierunku inżynieria środowiska w PG GDAŃSK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Inżynieria środowiska w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych, która dotyczy przede wszystkim projektowania, planowania, realizacji, modernizacji i eksploatacji urządzeń i obiektów technicznych z zakresu inżynierii środowiska. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami, zasadami i strategiami planowania przestrzennego, infrastrukturą techniczną w planowaniu przestrzennym, modelowaniem i analizą działania systemów wodociągowych, zarządzaniem i monitoringiem środowiska, wpływem realizacji budowlanych na środowisko, hydrologią, gospodarką wodną czy naturalnymi metodami stosowanymi w oczyszczaniu wody.
Studenci Inżynierii środowiska zdobywają wiedzę złożoną z licznych zagadnień, która w szczególności dotyczy modelowania i analizy działania systemów wodociągowych, systemów ochrony przeciwpowodziowych oraz projektowania i wykonawstwa obiektów branży sanitarnej oraz kierowania przedsięwzięciami budowlanymi.
Inżynieria środowiska główne przedmioty:
Warto zaznaczyć, że oprócz szerokiej wiedzy studenci Inżynierii środowiska nabywają także jasno określonych umiejętności. Umiejętności dotyczą między innymi: planowania i przeprowadzania eksperymentów laboratoryjnych i terenowych, projektowania systemu wodno- kanalizacyjnego, projektowania instalacji wentylacji mechanicznej, projektowania technologii uzdatniania wody czy też projektowania ujęcia wód podziemnych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Inżynierii środowiska wyróżniają się konkretną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: geodezji, podstawowych procesów fizycznych i geochemicznych zachodzących w obrębie atmosfery, infrastruktury kanalizacyjnej czy zarządzania zasobami wodnymi. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: biurach projektowo- instalacyjnych, przedsiębiorstwach wykorzystujących odnawialne zasoby naturalne, jednostkach administracji związanych ze środowiskiem, placówkach naukowo- badawczych, laboratoriach analitycznych, laboratoriach diagnostycznych.
Inżynieria środowiska to bez wątpienia bardzo ważny kierunek kształcenia i co warte podkreślenia, dość często występuje w katalogach dydaktycznych rodzimych uczelni. Jedną z nich jest Politechnika Gdańska. Czy warto podjąć naukę właśnie w niej? Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Sylwia, studentka Inżynierii środowiska mówi:
„Politechnika Gdańska to dobry wybór. To dobry wybór dla osób, które mają pomysł na siebie i wiedzą, czego chcą się nauczyć. Uczelnia daje wiele możliwości i każdy może z nich skorzystać.”
Absolwent Inżynierii środowiska w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Inżynierii środowiska w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria środowiska brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, język polski, język obcy nowożytny
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą kwalifikacji jest kryteria pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska