Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
22.03.2024
Biotechnologia medyczna to propozycja kształcenia, która obejmuje zakres wiedzy umożliwiający poruszanie się na styku medycyny molekularnej, biologii eksperymentalnej oraz technologii. Studia wyróżniają się praktycznym charakterem, ponieważ zajęcia realizowane są w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach.
Studia na kierunku biotechnologia medyczna w ŚUM | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Biotechnologia medyczna w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu, która stanowi podstawę do realizowania różnego rodzaju działań w obszarze produkcji leków, inżynierii komórkowej, diagnostyki molekularnej czy terapii genowej. W toku kształcenia studenci zaznajamiają się między innymi z: fizykochemicznymi oraz biologicznymi i biochemicznymi podstawami funkcjonowania organizmów, fizycznymi podstawami procesów fizjologicznych, rekombinacją i klonowaniem DNA, prawidłową budową anatomiczną organizmu ludzkiego, głównymi szlakami metabolicznymi, mechanizmami rozwoju nowotworów czy zasadami prowadzenia diagnostyki genetycznej.
Progi punktowe na kierunek biotechnologia medyczna - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kandydaci na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek biotechnologia medyczna musieli uzyskać co najmniej 45 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Biotechnologia medyczna główne przedmioty:
Biotechnologia medyczna jest kierunkiem dostarczającym obszernej wiedzy, ale studenci rozwijają także liczne umiejętności, bez których trudno wyobrazić sobie przyszłą działalność zawodową. O jakich umiejętnościach dokładnie mowa? Chodzi o umiejętności między innymi w zakresie: wykonywania czynności laboratoryjnych, wykonywania preparatów mikroskopowych, prowadzenia i monitorowania hodowli drobnoustrojów na podłożach płynnych i zestalonych, przeprowadzania analizy fizykochemicznej i mikroskopowej, modelowania procesów biotechnologicznych, analizowania podłoża molekularnego procesów patologicznych, projektowania i prowadzenia biosyntezy substancji biologicznie czynnych.
Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed osobami, które kończą naukę? Absolwenci Biotechnologii medycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym wyróżniają się bogatą wiedzą oraz wieloma umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: biotechnologii molekularnej, inżynierii genetycznej, technik analitycznych, metod badania genomu czy diagnostyki nowotworów. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie w laboratoriach badawczych, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, przemyśle chemicznym, przemyśle farmaceutycznym, jednostkach naukowo- badawczych.
Biotechnologia medyczna jest kierunkiem, który zyskuje na popularności, jednak nie jest oferowany przez wszystkie uczelnie. Osoby zainteresowane studiami powinny zatem zapoznać się z propozycją omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Śląski Uniwersytet Medyczny opinie? Magda, studentka Biotechnologii medycznej mówi:
„Śląski Uniwersytet Medyczny to prestiżowa uczelnia, w której można zdobyć wysokiej jakości wykształcenie. Ale ważne jest także to, że nauka po prostu sprawia przyjemność i daje satysfakcję, ponieważ panuje tu bardzo przyjazna atmosfera, a wykładowcami są doświadczeni specjaliści.”
Absolwent Biotechnologii medycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Biotechnologii medycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia medyczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, matematyka
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Przyjęcia kandydatów odbywają się na podstawie posiadania dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku: biotechnologia, biotechnologia medyczna lub biologia w specjalności biotechnologia oraz uzyskania odpowiedniej liczby punktów w konkursie średniej ocen wynikających z przebiegu studiów pierwszego stopnia.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach