Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

25.07.2024

Wychowanie fizyczne – Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie

Wychowanie fizyczne to kierunek szczególny, ponieważ kształci tych, którzy będą mieli istotny wpływ na rozwój i zdrowie przyszłych pokoleń. Są to studia adresowane do pasjonatów sportu, osób przywiązujących wagę do ruchu i aktywności fizycznej, jak również osoby, które swoimi zainteresowaniami chciałaby zarażać innych. Kształcenie oferowane przez Akademię Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie pozwala zdobyć wykształcenie, na podstawie którego można wykonywać szereg zawodów, w tym między innymi: nauczyciela wychowania fizycznego, trenera, instruktora czy animatora imprez sportowych.

Studia na kierunku wychowanie fizyczne w ANSWP LUBLIN
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Wychowanie fizyczne w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk o kulturze fizycznej oraz nauk o zdrowiu. Studenci zaznajamiają się między innymi z: makroskopową budową organizmu człowieka i zasadami jego funkcjonowania, rozwojem człowieka oraz zmianami jakie zachodzą w organizmie w trakcie życia, metodami kontroli sprawności fizycznej i sposobami kształtowania zdolności motorycznych, założeniami profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego trybu życia i edukacji zdrowotnej, podstawowymi teoriami wychowania czy przebiegiem procesu pedagogicznego.

Ponadto poznają zasady gry i przepisy popularnych dyscyplin sportowych, zasady organizacji imprez sportowo- rekreacyjnych, podstawowe akty prawne regulujące działalność w obrębie kultury fizycznej oraz sportu i edukacji, a także zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości i samozatrudnienia w instytucjach związanych z kulturą fizyczną.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Wychowania fizycznego w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola poruszają się po licznych zagadnieniach, które w większości reprezentują obszar nauk o kulturze fizycznej, jednak w realizowanym programie funkcjonują treści odnoszące się także do innych przestrzeni, na przykład nauk ekonomicznych czy przyrodniczych. Jakie przedmioty tworzą harmonogram? Są to między innymi:

  • anatomia,
  • fizjologia,
  • psychologia ogólna,
  • podstawy biologii człowieka,
  • antropologia,
  • metodyka wychowania fizycznego,
  • zarządzanie instytucjami sportowymi,
  • pedagogika,
  • podstawy fizjologii wysiłku fizycznego

 

Nabywane umiejętności

Zaznajamiając się z programem nauczania łatwo dostrzec, że studenci Wychowania fizycznego zdobywają wiedzę obszerną, złożoną z licznych tematów i treści. Warto jednak pamiętać o tym, że sama wiedza – choć niezwykle istotna – posiada mniejszą wartość, jeśli w parze nie występują jasno określone umiejętności, pozwalające tę wiedzę wykorzystać w praktycznym działaniu. I właśnie dlatego studenci ANSWP rozwijają konkretne umiejętności. Jakie? Między innymi w zakresie: określania wieku morfologicznego, określania poziomu zdolności motorycznych, dobierania i stosowania metod oraz form i środków kształtowania aktywności fizycznej w zależności od potrzeb pedagogiczno- zdrowotnych, nauczania różnych form aktywności fizycznej i elementów techniki w popularnych dyscyplinach sportowych, diagnozowania potrzeb i możliwości, jak również prowadzenia badań, analizowania danych, wyciągania wniosków oraz ich prezentowania.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Wychowanie fizyczne w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: kultury fizycznej, zaawansowanej metodyki wychowania fizycznego, teorii treningu, teorii i metodyki dyscyplin i konkurencji sportu, wykorzystania metod pomiarowych, wychowania fizycznego osób z niepełnosprawnościami czy promocji zdrowia. Przygotowani są do kierowania edukacją i uczestnictwem w kulturze fizycznej, tworzenia autorskich programów nauczania, projektowania i realizacji procesu dydaktyczno- wychowawczego. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: szkołach podstawowych, instytucjach oświatowych, klubach sportowych, centrach rekreacyjnych, organizacjach samorządowych związanych z kulturą fizyczną.

 

Opinie

Kierunki studiów w Lublinie tworzą razem długą listę propozycji kształcenia, a Wychowanie fizyczne stanowi wyraźny punkt na tej liście. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że jest to kierunek interesujący, przygotowujący do realizowania różnorakich zadań zawodowych, ale również dlatego, że dostępny jest w ofercie dydaktycznej tylko jednej lubelskiej uczelni. Co mówią o niej sami studenci? Jakie ma Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola opinie? Krzysiek, student Wychowania fizycznego mówi:

„Wystarczy poznać kadrę wykładowców i grono absolwentów, aby przekonać się, że studia w Akademii Wincentego Pola to najlepszy wybór. Nieważne jaka dziedzina, jaki kierunek nas interesuje. Tutaj każdy otrzyma świetne warunki do nauki i rozwijania zainteresowań.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Wychowanie fizyczne w Akademii Wincentego Pola:

Absolwent kierunku Wychowanie fizyczne w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • anatomii i fizjologii człowieka,
  • metod kontroli sprawności fizycznej i sposobów kształtowania zdolności motorycznych,
  • zasad gry i przepisów popularnych dyscyplin sportowych,
  • pedagogiki,
  • psychologii ogólnej,
  • zarządzania instytucjami sportowymi,
  • dietetyki i suplementacji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Wychowanie fizyczne:

Absolwent kierunku Wychowanie fizyczne w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • szkołach podstawowych,
  • instytucjach oświatowych,
  • klubach sportowych,
  • centrach rekreacyjnych,
  • organizacjach samorządowych związanych z kulturą fizyczną.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie

Komentarze (0)