Chemia

Chemia

01.11.2024

Chemia (studia II stopnia) – Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Studia magisterskie na kierunku Chemia to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy oraz poznaniem nowych zagadnień z zakresu jednej z najistotniejszych dziedzin nauki. Wybierając ofertę Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia można pozyskać specjalistyczną wiedzę, otwierającą drogę do szerokich perspektyw zawodowych.

Studia na kierunku chemia w WSIIZ
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Chemia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu ogólnych zagadnień, opartej na podstawach nauk matematyczno- przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami chemii kwantowej, mechaniką i dynamiką molekularną, budową oraz funkcjonowaniem i zastosowaniem aparatury kontrolno- pomiarowej, podstawami teoretycznymi modeli matematycznych oraz metod obliczeniowych i technik informatycznych stosowanych na potrzeby chemometrii w badaniach właściwości substancji chemicznych i analizie danych chemicznych, metodami analitycznymi i pomiarowymi mającymi zastosowanie w projektowaniu i prowadzeniu procesów chemicznych. Ponadto poznają zasady planowania eksperymentu i prawidłowej weryfikacji wiarygodności uzyskanych wyników.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Chemii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie poruszają się po licznych zagadnieniach, zdobywając wiedzę stanowiącą podstawę do wykonywania wielu zawodów. Bogaty program nauczania, realizowany głównie w formie ćwiczeń, warsztatów i laboratoriów, złożony jest między innymi z takich przedmiotów jak:

  • chemia kwantowa,
  • analiza specjacyjna,
  • chemia obliczeniowa,
  • metody separacyjne,
  • chemia koordynacyjna,
  • preparatyka nieorganiczna,
  • walidacja metod analitycznych,
  • modelowanie molekularne w praktyce,
  • organizacja systemu gospodarowania chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi

Ponadto w programie znajduje się wiele przedmiotów do wyboru, wśród których wymienić można między innymi: krystalochemię i inżynierię krystaliczną, automatyzację w przemyśle chemicznym, metody kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w przemyśle czy biochemię i mikrobiologię środowiskową.

 

Nabywane umiejętności

Chemia jako kierunek studiów drugiego stopnia pozwala pogłębić i poszerzyć wiedzę oraz wdrożyć się w niemałych rozmiarów zestaw nieznanych dotąd zagadnień. Co równie istotne, studenci rozwijają także konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: posługiwania się metodami chemii kwantowej, wykorzystywania metod chemii teoretycznej do określenia struktury oraz charakterystyk spektralnych i  właściwości, a także zachowania związków chemicznych w różnych stanach skupienia, pozyskiwania danych analitycznych, uzyskiwania kryształów przydatnych do badań strukturalnych, korzystania z krystalograficznych baz danych, planowania eksperymentu i prawidłowej weryfikacji wiarygodności uzyskanych wyników.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku Chemia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie wyróżniają się specjalistyczną wiedzą oraz specjalistycznymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: chemii strukturalnej, stosowania aparatury kontrolno- pomiarowej w badaniach przemysłowych, chemometrii, gospodarki wodno- ściekowej w przemyśle chemicznym czy ochrony innowacyjnych rozwiązań w sektorze chemicznym. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach, takich jak: chemik, chemik- technolog, specjalista do spraw analiz chemicznych, specjalista do spraw badań chemicznych, laborant czy kontroler jakości. Obowiązki zawodowe mogą wykonywać między innymi w: laboratoriach badawczo- rozwojowych, zakładach przemysłu spożywczego, zakładach przemysłu kosmetycznego, zakładach przemysłu chemicznego, zakładach przemysłu farmaceutycznego, laboratoriach prowadzących analizy w zakresie oceny jakości i bezpieczeństwa produktów chemicznych, przedsiębiorstwach zajmujących się wprowadzaniem do obrotu produktów kosmetycznych i żywnościowych.

 

Opinie

Studia w Warszawie to olbrzymia przestrzeń, na którą składają się niezliczone propozycje kształcenia. Jak łatwo odgadnąć, odnalezienie w tej przestrzeni studiów chemicznych nie jest żadnym wyzwaniem, jednak wybór odpowiedniej uczelni może już stanowić pewien kłopot. Którą wybrać? Która najlepiej przygotuje do wejścia na rynek pracy? Czy warto postawić na omawianą szkołę wyższą? Jakie ma Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie opinie? Aneta, studentka Chemii mówi:

„Chemia to specyficzny kierunek, który wymaga określonego charakteru nauki. Studia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia wyróżniają się praktycznym profilem, pozwalają zdobyć wiele cennych wiadomości, poszerzając tym samym wiedzę zdobytą na pierwszym stopniu.”

 

  • walidacja metod analitycznych,

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Chemię w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie:

Absolwent kierunku Chemia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • organizacji systemu gospodarowania chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi,
  • chemii obliczeniowej,
  • metod chemii kwantowej,
  • wyboru metod i aparatury do wykonywania określonego oznaczenia analitycznego,
  • chemii strukturalnej,
  • zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w laboratorium,
  • metod kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w przemyśle.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Chemia:

Absolwent kierunku Chemia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • laboratoriach badawczo- rozwojowych,
  • zakładach przemysłu spożywczego,
  • zakładach przemysłu kosmetycznego,
  • zakładach przemysłu chemicznego,
  • zakładach przemysłu farmaceutycznego,
  • laboratoriach prowadzących analizy w zakresie oceny jakości i bezpieczeństwa produktów chemicznych,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się wprowadzaniem do obrotu produktów kosmetycznych i żywnościowych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Komentarze (0)