Elektromobilność

Elektromobilność

29.08.2024

Elektromobilność – Politechnika Poznańska

Elektromobilność to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, łącząca aspekty wielu dziedzin, w tym przede wszystkim: elektrotechniki, automatyki, elektroniki, informatyki oraz mechaniki. Studia pozwalają zagłębić się w zagadnienia dotyczące napędów stosowanych w pojazdach, sposobów konwersji, magazynowania i transmisji energii, systemów eksploatowania i ładowania magazynów energii czy też metod i technik diagnostycznych pojazdów elektrycznych. Wybierając studia w Poznaniu, Elektromobilność czeka w ofercie dydaktycznej Politechniki Poznańskiej.

Studia na kierunku elektromobilność w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Elektromobilność w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych, a mówiąc dokładniej z zakresu automatyki, elektroniki i elektrotechniki. Studenci zaznajamiają się między innymi z: podstawowymi prawami i zjawiskami elektrotechniki, właściwościami elementów i układów elektrycznych, zasadami graficznego odwzorowania konstrukcji w zastosowaniach inżynierskich, budową i zasadami działania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych oraz optoelektronicznych i energoelektronicznych, zasadami bezpiecznego i ergonomicznego użytkowania elementów oraz urządzeń i instalacji stosowanych w pojazdach hybrydowych i elektrycznych czy też budową i zasadami działania odnawialnych źródeł energii oraz możliwościami ich wykorzystania w elektromobilności.

Ponadto poznają budowę oraz zasady działania i zastosowanie systemów magazynowania energii, procesy zachodzące w cyklu życia układów elektrycznych i elektronicznych wchodzących w skład systemów elektromobilnych, zasady i metody diagnostyki oraz podstawy teorii trwałości i niezawodności układów technicznych, jak również przewodowe i bezprzewodowe układy zasilania.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Elektromobilność poruszają się po licznych zagadnieniach, zdobywają tym samym interdyscyplinarną wiedzę. Profil kształcenia obejmuje problematykę dotyczącą  pojazdów elektrycznych i hybrydowych, w tym pojazdów transportu publicznego i indywidualnego oraz układów trakcyjnych związanych z tramwajami, koleją oraz metrem. Jakie przedmioty znajdują się w programie? Między innymi:

  • ekologiczne aspekty eksploatacji pojazdów,
  • komputeryzacja projektowania i symulacji,
  • zaawansowane systemy sterowania w elektromobilności,
  • elektronika pojazdów elektrycznych w praktyce,
  • elektryczne pojazdy transportu masowego,
  • napędy pojazdów elektrycznych,
  • teoria sygnałów,
  • technika mikroprocesorowa,
  • systemy zasilania trakcji elektrycznej

Warto wspomnieć o tym, że studenci drugiego stopnia mogą wybrać jedną z trzech dostępnych specjalności. Są to: Paliwa alternatywne i magazynowanie energii, Samochodowe systemy pokładowe oraz Systemy przetwarzania energii i pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: modelowania napędów hybrydowych i wodorowych, projektowania maszyn elektrycznych dla elektromobilności, bezpiecznej eksploatacji i serwisowania pojazdów z instalacją HV, zarządzania projektami oraz gromadzenia i analizy danych.

 

Nabywane umiejętności

Elektromobilność jest kierunkiem dostarczającym interdyscyplinarnej wiedzy, ale studenci rozwijają także szereg istotnych umiejętności, na bazie których wiedzę można wykorzystywać w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania eksperymentów, testowania i diagnozowania układów i urządzeń związanych obszarem elektromobilności, wykorzystywania modeli matematycznych, projektowania i opracowywania dokumentacji zadania inżynierskiego, wykonywania i uruchamiania typowych układów oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych stosowanych w elektromobilności.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Elektromobilność w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szeroką wiedzą oraz wieloma umiejętnościami praktycznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: programowania sterowników PLC, sterowania pojazdami autonomicznymi, bezpieczeństwa i ergonomii użytkowania urządzeń elektrycznych czy eksploatacji i diagnostyki elektrycznych układów napędowych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: biurach projektowych pojazdów elektrycznych i podzespołów, firmach produkujących pojazdy i osprzęt dla elektromobilności, serwisach pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

 

Opinie

Elektromobilność jest kierunkiem zyskującym na popularności. Rosnące zainteresowanie sprawia, że ofert kształcenia przybywa, a chcąc podjąć studia w Poznaniu należy zwrócić się ku omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Dawid, student Elektromobilności mówi:

„Studia na Politechnice Poznańskiej pozwalają kształcić się w nowoczesnych dyscyplinach, które mają coraz większy wpływ, także na życie codzienne. Na studiach można zdobyć umiejętności przyszłości, które stają się coraz cenniejsze i coraz częściej poszukiwane są na rynku.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Elektromobilność w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Elektromobilność w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • projektowania i eksploatacji pojazdów hybrydowych i elektrycznych,
  • procesów zachodzących w cyklu życia układów elektrycznych i elektronicznych wchodzących w skład systemów elektromobilnych,
  • ekonomii w transporcie,
  • metody analizy obwodów magnetycznych maszyn elektrycznych i transformatorów,
  • metod i technik pomiaru parametrów sygnałów elektrycznych,
  • architektury układów mikroprocesorowych,
  • modelowania i analizy systemów magazynowania energii w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Elektromobilność:

Absolwent studiów na kierunku Elektromobilność w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • biurach projektowych pojazdów elektrycznych i podzespołów,
  • firmach produkujących pojazdy i osprzęt dla elektromobilności,
  • serwisach pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektromobilność brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)