29.08.2024
Energetyka jądrowa to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zdobyciem praktycznego wykształcenia, opartego na gruntownej wiedzy w zakresie promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej, fizyki reaktorów jądrowych, modelowania i symulacji reaktorów jądrowych czy odpadów promieniotwórczych i ich zabezpieczania. Studia przygotowują do realizowania wielu istotnych zadań, w tym w szczególności projektowania, eksploatacji i sterowania elektrowniami jądrowymi i innymi instalacjami jądrowymi, a także klasycznej energetyki.
Studia na kierunku energetyka jądrowa w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Energetyka jądrowa w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami i technologiami przygotowania nośników energii i czynników roboczych do procesu wytwarzania oraz magazynowania i dostarczania energii, zaawansowanymi systemami automatyki zabezpieczeniowej, zasadami planowania strategicznego funkcjonowania sieci energetycznych, funkcjonowania rynków energii, technologiami odzysku energii w systemie energetycznym, metodami projektowania i prototypowania urządzeń oraz instalacji i sieci energetycznych, rezultatami zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwarzania energii czy technologiami ograniczającymi wpływ nośników energii i materiałów stosowanych w energetyce, w tym w energetyce jądrowej, na otoczenie procesów wytwarzania oraz magazynowania i dostarczania energii.
Ponadto poznają założenia europejskiej i światowej polityki środowiskowej związane z procesami wytwarzania, magazynowania i dostarczania energii, jak również uwarunkowania wpływające na funkcjonowanie globalnego rynku energetycznego oraz dostępność nośników energii.
Studenci Energetyki jądrowej w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących sferę inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki. Bogaty program kształcenia złożony jest z takich przedmiotów jak:
Program zawiera także szereg przedmiotów obieralnych. W tym gronie znajdują się między innymi: mechanika ciała stałego, historia energetyki jądrowej, społeczne aspekty energetyki jądrowej czy automatyka.
Wiemy już, że studenci Energetyki jądrowej zdobywają szeroką wiedzę, ale istotnym elementem kształcenia jest także rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym, opracowywania rozwiązań i narzędzi mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w procesach wytwarzania energii w elektrowniach jądrowych, planowania i przeprowadzania eksperymentów, planowania i wykonywania badań diagnostycznych i eksploatacyjnych urządzeń energetycznych, prognozowania zapotrzebowania na energię w skali regionu, opracowywania strategii handlowych związanych ze sprzedażą energii i usług dodatkowych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Energetyka jądrowa w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szeroką wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: badań w dziedzinie numerycznego modelowania procesów cieplno- przepływowych, analizy efektywności osłon przed promieniowaniem jonizującym, modelowania i badań symulacyjnych reaktorów jądrowych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach produkujących maszyny i urządzenia dla sektora energetycznego, przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej, elektrowniach jądrowych, firmach będących podwykonawcami przemysłu jądrowego.
Kierunki studiów w Poznaniu tworzą bardzo długą listę propozycji kształcenia. Na liście tej odnajdziemy Energetykę jądrową, która jest kierunkiem ciekawym, jednak nie oferowanym przez liczne uczelnie. Oznacza to, że chcąc podjąć naukę należy wybrać Politechnikę Poznańską. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Paweł, student Energetyki jądrowej mówi:
„Politechnika Poznańska to świetna uczelnia, która oferuje bardzo wiele ciekawych kierunków, dzięki którym można zostać specjalistą w wielu dziedzinach. Studiuję bardzo ciekawy kierunek, który pod wieloma względami wydaje się wyjątkowy, choćby dlatego, że dostępny jest tylko tutaj.”
Absolwent kierunku Energetyka jądrowa w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Energetyka jądrowa w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska