Technologia chemiczna

Technologia chemiczna

02.09.2024

Technologia chemiczna – Politechnika Poznańska

Technologia chemiczna to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi, mających predyspozycje do pracy laboratoryjnej. To studia dla tych, którzy pragną stanowić pomost między chemikami i inżynierami z innych dziedzin, łącząc ich umiejętności oraz interdyscyplinarne spojrzenie na procesy przemysłowe. Proces kształcenia, oprócz podstaw teoretycznych z obszaru chemii, pozwala zdobyć wiedzę technologiczną i praktyczną związaną z wytwarzaniem produktów chemicznych w skali przemysłowej.

Studia na kierunku technologia chemiczna w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Technologia chemiczna w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: teoriami oraz zjawiskami i procesami fizycznymi, zjawiskami i procesami chemicznymi, materiałami konstrukcyjnymi stosowanymi w budowie urządzeń oraz aparatury i instalacji chemicznych, zasadami działania systemów kontrolno- pomiarowych i elektronicznych systemów sterowania stosowanych w technologii chemicznej, regułami ochrony środowiska naturalnego związanymi z technologią chemiczną i gospodarką odpadami, kierunkami rozwoju przemysłu chemicznego.

Progi punktowe na kierunek technologia chemiczna - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek technologia chemiczna musieli uzyskać co najmniej 212 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Ponadto poznają techniki i metody charakteryzowania i identyfikacji substancji chemicznych, zasady budowy oraz działania i doboru urządzeń oraz reaktorów i aparatów stosowanych w technologii chemicznej, rozmaite uwarunkowania działalności inżynierskiej czy też konwencje międzynarodowe i dyrektywy unijne w zakresie bezpieczeństwa procesowego.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Technologii chemicznej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących przestrzeń nauk chemicznych. Realizowany program złożony jest między innymi z takich przedmiotów jak:

  • chemia ogólna i nieorganiczna,
  • chemia analityczna,
  • aparatura przemysłu chemicznego,
  • termodynamika chemiczna i procesowa,
  • analiza instrumentalna,
  • inżynieria chemiczna,
  • technologia materiałów polimerowych,
  • metody analizy związków organicznych,
  • podstawy technologii elektrochemicznej

Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów studenci otrzymują sporych rozmiarów zestaw przedmiotów obieralnych. Należą do niego między innymi: analiza jakościowa kationów i anionów, analiza wagowa, związki organiczne azotu czy identyfikacja soli nieorganicznych. Ponadto studenci drugiego stopnia mogą wybrać jedną z trzech specjalności, a są nimi: Elektrochemia stosowana, Procesy technologiczne i bioprocesy oraz Technologia polimerów. Pozwalają one pozyskać szczegółową wiedzę z zakresu: nowoczesnej elektrochemii, galwanotechniki, nanomateriałów, wysokoefektywnych chemicznych źródeł prądu, najnowszych metod syntezy organicznej, technologii separacji, strategii produkcji chemicznej i projektowania układów technologicznych, technologii tworzyw sztucznych, stosowania kompozytów i tworzyw specjalnych oraz przetwórstwa polimerów.

 

Nabywane umiejętności

Technologia chemiczna jest kierunkiem dostarczającym obszernej wiedzy, ale istotnym elementem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania eksperymentów, dokonywania wstępnej oceny ekonomicznej proponowanych rozwiązań i podejmowanych działań inżynierskich, przygotowywania dokumentacji technologicznej, charakteryzowania procesów chemicznych i operacji jednostkowych, charakteryzowania różnych stanów materii, posługiwania się technikami laboratoryjnymi, dobierania metod analitycznych do jakościowego i ilościowego oznaczania związków chemicznych, przewidywania reaktywności związków chemicznych czy też dobierania metod i technik analitycznych dla kontroli przebiegu procesów i oceny jakości surowców i produktów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Technologia chemiczna w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szczegółową wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: metod badań materiałów polimerowych, projektowania procesów przetwórstwa tworzyw sztucznych, bilansowania masy i ciepła w procesach jednostkowych czy technologii materiałów specjalnego przeznaczenia. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przemyśle chemicznym, przemyśle petrochemicznym, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach badawczych.

 

Opinie

Technologia chemiczna jest kierunkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem kandydatów, ponieważ pozwala zdobyć praktyczne wykształcenie, które można wykorzystać na różne sposoby. Planując studia w Poznaniu warto zainteresować się ofertą omawianej przez nas uczelni, która proponuje bogaty program kształcenia, szeroki zestaw przedmiotów obieralnych oraz ciekawe specjalności. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Paulina, studentka Technologii chemicznej mówi:

„Technologia chemiczna w wydaniu Politechniki Poznańskiej to studia, które usatysfakcjonują każdego, kto chce zdobyć wykształcenie, oparte na solidnej wiedzy oraz wielu praktycznych umiejętnościach. Nauki jest bardzo dużo, ale to olbrzymi atut, ponieważ im więcej potrafimy, tym lepiej wygląda nasza sytuacja na rynku.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Technologię chemiczną w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Technologia chemiczna w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • metod matematycznych potrzebnych do opisu zagadnień i procesów chemicznych,
  • zjawisk i procesów chemicznych i fizycznych,
  • syntezy i analizy strukturalnej związków organicznych,
  • termodynamiki chemicznej i procesowej,
  • syntezy, właściwości i zastosowania funkcjonalnych materiałów nieorganicznych,
  • opracowywania metod analitycznych opartych na technikach instrumentalnych,
  • technologii materiałów polimerowych,
  • technologii elektrochemicznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Technologii chemicznej:

Absolwent studiów na kierunku Technologia chemiczna w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przemyśle chemicznym,
  • przemyśle petrochemicznym,
  • przemyśle kosmetycznym,
  • laboratoriach kontrolnych,
  • laboratoriach diagnostycznych,
  • laboratoriach badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku technologia chemiczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest przedłożenie przez kandydata dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (ew. zaświadczenia odpowiedniej uczelni o złożeniu egzaminu dyplomowego) oraz na studia stacjonarne wynik egzaminu wstępnego, a na studia niestacjonarne średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)