Zielona energia

Zielona energia

02.09.2024

Zielona energia – Politechnika Poznańska

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą niekończącą się listę interesujących propozycji kształcenia. Jedną z takich propozycji jest anglojęzyczny kierunek Zielona energia, adresowany do osób zainteresowanych zdobyciem inżynierskiego wykształcenia, odpowiadającego potrzebom zrównoważonego rozwoju oraz rosnącej roli problemów związanych z ekologiczną produkcją, przesyłaniem, dystrybucją i użytkowaniem energii.

Studia na kierunku zielona energia w PUT; PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Zielona energia w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową oraz metodami konstruowania i wytwarzania urządzeń i systemów bezpieczeństwa, badaniami i diagnostyką maszyn energetycznych i urządzeń elektroenergetycznych, zasadami tworzenia bilansu egzergii, zasadami wyznaczania wewnętrznych i zewnętrznych strat egzergii, wpływem parametrów operacyjnych na efektywność maszyn energetycznych, technicznym wyposażeniem instalacji budynkowych, systemami automatycznej regulacji oraz konwencjonalnymi i odnawialnymi źródłami ciepła i chłodu, negatywnym oddziaływaniem technologii energetycznych oraz pola elektromagnetycznego na urządzenia i środowisko naturalne.

Ponadto poznają standardy zapewnienia efektywności energetycznej budynków, zasady bilansowania energii w budynkach, narzędzia do symulacji energetycznej budynków i ich systemów, budowę sieci elektroenergetycznych, działanie maszyn i urządzeń do wytwarzania oraz przetwarzania i przekształcania energii, jak również zjawiska fizyczne towarzyszące różnym procesom w systemie energetycznym oraz cyklowi życia urządzeń.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Zielonej energii poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię środowiska, górnictwo i energetykę. W bogatym programie kształcenia odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • metody numeryczne,
  • termodynamika,
  • mechanika płynów,
  • elektrownie i elektrociepłownie,
  • energetyka jądrowa,
  • odnawialne źródła energii,
  • maszyny energetyczne,
  • numeryczna termomechanika,
  • zaawansowane technologie wytwarzania energii

Warto odnotować, że proponowany program studiów zawiera wiele przedmiotów obieralnych, czyli do wyboru. Są to między innymi: bezpieczeństwo energetyczne, strategie energetyczne Unii Europejskiej, analiza danych i wizualizacja oraz ekonomia w energetyce.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci kierunku Zielona energii zdobywają konkretną, złożoną z wielu zagadnień wiedzę. Ponadto rozwijają także określone umiejętności, w tym między innymi w zakresie: przeprowadzania pomiarów i analiz stanu maszyn i urządzeń energetycznych, oceny zastosowanych środków technicznych oraz organizacyjnych i prawnych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na danym obszarze, projektowania i optymalizowania pracy maszyn oraz urządzeń i systemów energetycznych, planowania i wykonywania badań diagnostycznych maszyn energetycznych i urządzeń elektroenergetycznych, przeprowadzania analizy porównawczej rozwiązań projektowych pod względem eksploatacyjnym oraz ekonomicznym i środowiskowym, projektowania technicznego wyposażenia instalacji budynkowych czy też analizowania i prognozowania skutków działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne w świetle obowiązujących aktów prawnych, uwarunkowań technicznych i środowiskowych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Zielona energia w Politechnice Poznańskiej posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: modelowania i symulacji wymiany ciepła w budynkach, prototypowania nowoczesnych instalacji budowlanych, projektowania i budowy systemów monitoringu stanu urządzeń elektroenergetycznych, ochrony środowiska czy odnawialnych źródeł energii. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach działających w obszarze systemów energetycznych związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i dystrybucją energii oraz jej gospodarowaniem.

 

Opinie

Studia w Poznaniu to bardzo pojemne zagadnienie i olbrzymia przestrzeń, złożona z licznych propozycji kształcenia. Co oczywiste, odnajdziemy w niej Zieloną energię, oferowaną przez Politechnikę Poznańską. Czy warto podjąć studia w tej właśnie uczelni? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Kamila, studentka Zielonej energii mówi:

„Politechnika Poznańska jest jedną z największych i najważniejszych uczelni, a Poznań jednym z najładniejszych miast. Takie połączenie daje bardzo udane studia, ciekawe znajomości, miłą atmosferę i możliwości zawodowe.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Zieloną energię w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Zielona energia w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • badań i diagnostyki maszyn energetycznych i urządzeń elektroenergetycznych,
  • zasad tworzenia bilansu egzergii oraz zasad wyznaczania wewnętrznych i zewnętrznych strat egzergii,
  • technicznego wyposażenia instalacji budynkowych,
  • wykorzystywania różnych nośników energii,
  • systemów komputerowego wspomagania projektowania i podejmowania decyzji w energetyce i ochronie środowiska,
  • zasad bilansowania energii w budynkach,
  • budowy sieci elektroenergetycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Zielonej energii:

Absolwent studiów na kierunku Zielona energia w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach działających w obszarze systemów energetycznych związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i dystrybucją energii oraz jej gospodarowaniem.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)