Chemical Technology

Chemical Technology

02.09.2024

Chemical Technology – Politechnika Poznańska

Chemical Technology to propozycja kształcenia, kierowana do osób chcących pozyskać szczegółową wiedzę na temat technologii chemicznej, a przy tym rozwinąć umiejętności w zakresie specjalistycznego języka angielskiego. Kierunek, realizowany w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia, wyróżnia się nowoczesnym programem nauczania, dostosowanym do potrzeb i wymagań współczesnego rynku. Co to oznacza? Oznacza to, że wybierając propozycję Politechniki Poznańskiej można solidnie przygotować się do wykonywania zawodowych obowiązków.

Studia na kierunku chemical technology w PUT; PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na anglojęzycznym kierunku Chemical Technology w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: teoriami oraz zjawiskami i procesami fizycznymi, zjawiskami i procesami chemicznymi, materiałami konstrukcyjnymi stosowanymi w budowie urządzeń oraz aparatury i instalacji chemicznych, zasadami działania systemów kontrolno- pomiarowych i elektronicznych systemów sterowania stosowanych w technologii chemicznej, regułami ochrony środowiska naturalnego związanymi z technologią chemiczną i gospodarką odpadami, technikami i metodami charakteryzowania i identyfikacji substancji chemicznych, podstawami zjawisk powierzchniowych i katalizy procesów chemicznych czy też zasadami budowy oraz działania urządzeń, reaktorów i aparatów stosowanych w technologii chemicznej.

Progi punktowe na kierunek chemical technology - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2020/2021 na kierunek chemical technology musieli uzyskać co najmniej 236.50 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Ponadto poznają zagrożenia związane z realizacją procesów chemicznych oraz zasady szacowania ryzyka, zasady organizacji rynku produktów chemicznych, jak również zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości wykorzystującej wiedzę z zakresu technologii chemicznej.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Chemical Technology poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących przestrzeń nauk chemicznych. Uczestniczą w zajęciach, które mają formę wykładów, ćwiczeń, projektów i laboratoriów, a poświęcone są takim tematom jak:

  • chemia ogólna i nieorganiczna,
  • chemia analityczna,
  • grafika inżynierska,
  • aparatura przemysłu chemicznego,
  • technologia chemiczna nieorganiczna,
  • chemometria z elementami statystyki,
  • termodynamika chemiczna i procesowa,
  • analiza instrumentalna,
  • chemia ciała stałego,
  • technologia materiałów polimerowych,
  • metody analizy związków organicznych

Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów studenci otrzymują sporych rozmiarów zestaw przedmiotów obieralnych. Należą do niego między innymi: zarządzanie i przedsiębiorczość, praktyczne zastosowanie reakcji związków nieorganicznych, mianowanie i oznaczanie alkacymetryczne, analiza instrumentalna w analizie środowiskowej. Na studentów drugiego stopnia czeka specjalność - Composites and Nanomaterials, która pozwala zdobyć szczegółową wiedzę w zakresu syntezy, charakterystyki, przetwarzania i zastosowania kompozytów i nanomateriałów z uwzględnieniem ochrony środowiska.

 

Nabywane umiejętności

Chemical Technology jest kierunkiem dostarczającym szerokiej wiedzy, ale istotnym elementem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania eksperymentów, dokonywania wstępnej oceny ekonomicznej proponowanych rozwiązań i podejmowanych działań inżynierskich, przygotowywania dokumentacji technologicznej, charakteryzowania procesów chemicznych i operacji jednostkowych, charakteryzowania różnych stanów materii, dobierania metod analitycznych do jakościowego i ilościowego oznaczania związków chemicznych, przewidywania reaktywności związków chemicznych, projektowania i prowadzenia reakcji chemicznych w skali laboratoryjnej w różnych warunkach, planowania nowych procesów przemysłowych, planowania przedsięwzięcia technologicznego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Chemical Technology w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szczegółową wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: strategii produkcji chemicznej, gospodarki surowcami i odpadami przemysłu nieorganicznego, zaawansowanych materiałów do wytwarzania i magazynowania energii, biomateriałów czy analizy ryzyka w przemyśle chemicznym. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przemyśle chemicznym, przemyśle petrochemicznym, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach badawczych.

 

Opinie

Technologia chemiczna jest kierunkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem kandydatów, ponieważ pozwala zdobyć praktyczne wykształcenie, które można wykorzystać na różne sposoby. Planując studia w Poznaniu warto zastanowić się nad anglojęzyczną wersją tego kierunku, dzięki której oprócz solidnej wiedzy można zdobyć kwalifikacje językowe. Co o takiej propozycji mówią sami studenci? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Monika, studentka kierunku Chemical Technology mówi:

„Studia na anglojęzycznych kierunkach to zawsze dobry wybór. Sprawnie posługując się specjalistycznym językiem obcym zdecydowanie łatwiej jest poruszać się po rynku pracy. Poza tym, taka umiejętność znacznie go powiększa. Właśnie dlatego wybrałam studia na Politechnice Poznańskiej. Tutaj można zdobyć praktyczne wykształcenie i jeszcze rozwinąć bardzo cenne umiejętności językowe.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując kierunek Chemical Technology w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Chemical Technology w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • metod matematycznych potrzebnych do opisu zagadnień i procesów chemicznych,
  • zjawisk i procesów chemicznych i fizycznych,
  • syntezy i analizy strukturalnej związków organicznych,
  • termodynamiki chemicznej i procesowej,
  • zaawansowanych materiałów do wytwarzania i magazynowania energii,
  • opracowywania metod analitycznych opartych na technikach instrumentalnych,
  • surowców, produktów i procesów biotechnologicznych,
  • technologii materiałów polimerowych,
  • kompozytów polimerowych,
  • analizy ryzyka w przemyśle chemicznym.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Chemical Technology:

Absolwent studiów na kierunku Chemical Technology w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przemyśle chemicznym,
  • przemyśle petrochemicznym,
  • przemyśle kosmetycznym,
  • laboratoriach kontrolnych,
  • laboratoriach diagnostycznych,
  • laboratoriach badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku chemical technology brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest przedłożenie przez kandydata dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (ew. zaświadczenia odpowiedniej uczelni o złożeniu egzaminu dyplomowego) oraz na studia stacjonarne wynik egzaminu wstępnego, a na studia niestacjonarne średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)