Elektrotechnika

Elektrotechnika

28.03.2024

Elektrotechnika – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku elektrotechnika na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku elektrotechnika w ZUT
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Elektrotechnika główne przedmioty:

  • elektrotechnika teoretyczna
  • algebra
  • urządzenia i instalacje niskiego napięcia
  • inżynieria materiałowa
  • fizyka
  • napęd i maszyny elektryczne
  • technika wysokich napięć
  • sieci i instalacje niskiego napięcia
  • elektronika i energoelektronika
  • diagnostyka urządzeń elektrycznych
  • napędy przekształtnikowe

 

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że łącząc elektrykę z techniką otrzymamy elektrotechnikę. Obszar zagadnień, który obejmuje ta dziedzina dzieli się najogólniej na zagadnienia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem i rozdzielaniem energii elektrycznej oraz zagadnienia związane z przetwarzaniem jej na inne rodzaje energii. Osoby zagłębione w temat na pewno dobrze wiedzą o co chodzi, a nawet pragną wiedzieć jeszcze więcej. Dlatego w ofertach dydaktycznych polskich uczelni coraz częściej występuje kierunek o nazwie Elektrotechnika. Możemy go znaleźć także w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest rozwijanie umiejętności, dzięki którym absolwenci będą mogli pracować wszędzie tam, gdzie wytwarzana, przesyłana i wykorzystywana jest energia elektryczna, a także stosowane są nowoczesne, ekologiczne technologie przy wytwarzaniu i przetwarzaniu energii. Studenci pozyskują wiedzę w zakresie projektowania sieci i instalacji elektrycznych, zabezpieczania, diagnostyki i ochrony urządzeń elektrycznych, a także eksploatacji urządzeń technologicznych, łączeniowych, zabezpieczających, sterujących i pomiarowych zasilanych energią elektryczną. Ponadto, zaznajamiają się z zagadnieniami związanymi z elektromagnetyzmem, techniką wysokonapięciową i izolacyjną, jak również pozyskiwaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

 

Nabywane umiejętności

Program nauczania zawiera takie przedmioty, jak: elektrotechnika teoretyczna, napęd i maszyny elektryczne, technika wysokich napięć, sieci i instalacje niskiego napięcia, elektronika i energoelektronika, diagnostyka urządzeń elektrycznych, napędy przekształtnikowe, materiały i technologie nadprzewodnikowe, nanotechnologie, inżynieria wysokonapięciowa, automatyka napędu elektrycznego, sieci elektroenergetyczne, układy izolacyjne, elektrotermia, komputerowe systemy pomiarowe, komputerowe projektowanie obwodów elektrycznych, instalacje zintegrowane w inteligentnych budynkach.

Standard kształcenia na omawianym przez nas kierunku prowadzi do pozyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji, które pozwolą sprostać oczekiwaniom współczesnej gospodarki. Wiąże się to z tym, że zdobyte na studiach kwalifikacje poprowadzą do wykonywania obowiązków zawodowych wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest energia elektryczna, projektuje się inteligentne budynki i ich instalacje, wykorzystywane są urządzenia energoelektroniczne, projektowane są systemy oświetlenia, czy też prowadzona jest nieniszcząca diagnostyka struktur technicznych i biologicznych. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że absolwenci Elektrotechniki w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie znajdą zatrudnienie w zakładach oraz jednostkach projektowych i konstrukcyjnych przemysłu elektrotechnicznego, zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, czy też biurach usługowo- handlowych zajmujących się instalacją, aparaturą i urządzeniami elektrycznymi.

Postęp technologiczny sprawia, że omawiany przez nas kierunek kształcenia zyskuje coraz większą popularność wśród kandydatów na studia. W stolicy województwa zachodniopomorskiego również można zauważyć wzrost zainteresowania Elektrotechniką.

 

Jakie ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie opinie?

Dawid, student Elektrotechniki mówi:

„Studiuję w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i czuję z tego powodu olbrzymią satysfakcję, gdyż jest to uczelnia, która podąża za trendami i nowościami naukowymi. Tutaj wszyscy jesteśmy na bieżąco, stając się specjalistami przygotowanymi do reagowania na zapotrzebowanie współczesnego rynku.”

 

Gdzie studiować elektrotechnikę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

Studia na kierunku elektrotechnika prowadzone są przez Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zlokalizowany przy ul. Sikorskiego 37 w Szczecinie.

Kontakt:

tel. 91 449 41 50

http://www.we.zut.edu.pl/

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

ELEKTROTECHNIKA - ważne informacje

Elektrotechnika studia Szczecin

Elektrotechnika studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Elektrotechnikę:

Absolwent kierunku Elektrotechnika w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • pól i fal elektromagnetycznych,
  • zależności występujących w obwodach, sieciach, urządzeniach i układach elektrotechnicznych,
  • materiałów stosowanych w przemyśle elektrotechnicznym,
  • metrologii wielkości elektrycznych i nieelektrycznych,
  • urządzeń i aparatów elektrycznych, ich charakterystyk, zasad działania, parametrów, doboru i zastosowań aplikacyjnych,
  • projektowania i eksploatacji sieci i instalacji niskiego napięcia oraz instalacji oświetleniowych,
  • metodyki i technik programowania i symulacji,
  • techniki wysokich napięć, inżynierii wysokonapięciowej oraz układów izolacyjnych,
  • cyklu życia urządzeń i systemów elektrotechnicznych, technik zabezpieczeń i metod diagnostyki.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Elektrotechnika:

Absolwent kierunku Elektrotechnika w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

  • zakładach oraz jednostkach projektowych i konstrukcyjnych przemysłu elektrotechnicznego,
  • zakładach energetycznych,
  • elektrowniach,
  • elektrociepłowniach,
  • biurach usługowo- handlowych zajmujących się instalacją, aparaturą i urządzeniami elektrycznymi.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektrotechnika brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, język obcy nowożytny, dowolny przedmiot

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Komentarze (0)